News

TVP Nauka o archiwalnych mapach Podkarpacia. Zobacz materiał

Monika Byś
2023-12-27
~2 min
Głosów: 11, średnia ocen: 5
TVP Nauka o archiwalnych mapach Podkarpacia

W TVP Nauka wyemitowano odcinek poświęcony lasom na Podkarpaciu, w którym zaprezentowano działania podejmowane przez Regionalne Lasy Państwowe w celu ochrony naturalnej roślinności leśnej. Zespół SmallGIS, założyciel portalu OnGeo.pl, odegrał istotną rolę w tym przedsięwzięciu. W współpracy z Nadleśnictwem w Krośnie, przekształciliśmy archiwalne zdjęcia lotnicze z okresu II wojny światowej i zestawiliśmy je z aktualną ortofotomapą. To pozwoliło zobaczyć, jak zmienił się krajobraz Bieszczad w ciągu ostatnich 80 lat. Zachęcamy do odwiedzenia Geoportalu Na Mapie i sprawdzenia rezultatów naszej pracy. 

TVN Nauka wyemitowała materiał edukacyjno-informacyjny dotyczący podkarpackich lasów. Jednym z poruszanych tematów jest ochrona zasobów leśnych oraz zmiany, jakie zaszły w zagospodarowaniu terenów leśnych od czasów II wojny światowej do czasów współczesnych. Leśnicy omawiają problemy, z jakimi muszą mierzyć się na co dzień, a także wskazują obszary, gdzie prac jest najwięcej. Zobacz, z jakim problemami borykają się leśnicy na Podkarpaciu. 

Zobacz materiał TVP Nauka “Jak żyje las” w VOD

Archiwalne mapy Podkarpacia na mapie

Nie tak dawno, bo przed II wojną światową, Bieszczady nie wcale nie były tak dzikim i nieodkrytym obszarem w Polsce, jak niektórym wydaje się dzisiaj. Las na terenie Podkarpacia był przecież intensywnie użytkowany przez ludzi. Na historycznych zdjęciach można dostrzec nie tylko obszary rolnicze, pastwiska i łąki, lecz także liczne osady ludzkie, które dziś już nie istnieją. Tam, gdzie teraz rozciąga się gęsta roślinność leśna, 80 lat temu zamieszkiwali ludzie, zajmujący się różnymi pracami, takimi jak wydobycie ropy naftowej.

Dzięki narzędziu Porównaj mapy dostępnemu na Geoportal -krajowy.pl, możemy porównać zdjęcia lotnicze z 1944 roku z aktualnymi zdjęciami. Widać na nich, jak wiele się zmieniło w krajobrazie Bieszczadów. 

Informacje o projekcie "Orto 44" w Geoportalu Na Mapie

Źródłem prezentowanych danych historycznych są zdjęcia lotnicze pozyskane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie. Zdjęcia zostały wykonane przez Luftwaffe - siły powietrzne III Rzeszy w 1944 roku i obejmują południową część województwa podkarpackiego. Następnie pozyskane zdjęcia lotnicze zostały przetworzone do postaci ortofotomapy i opublikowane w formie interaktywnej mapy w Geoportalu. Projekt opracowania i publikacji ortofotomapy z 1944 r. został zrealizowany przez firmę SmallGIS oraz OnGeo.pl. 

Zachęcamy do odwiedzenia strony projektu: https://geoportal-krajowy.pl/historia-podkarpackich-lasow.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.