Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował w czwartek (tj. 22.06.2023 r.) o rozpoczęciu aukcji na pasmo "C" (3400-3800 MHz), które jest jednym z kluczowych pasm wykorzystywanych przez sieci 5G. Zgodnie z planami, planuje się zbudować co najmniej 3,8 tysiąca stacji bazowych, z czego minimum 400 zostanie zlokalizowanych w gminach o liczbie mieszkańców od 10 do 20 tysięcy. Operatorzy mają czas do 8 sierpnia br. na składanie ofert wstępnych.
Sieć 5G: Powstanie 3,8 tys. stacji bazowych
- Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił rozpoczęcie aukcji na pasmo "C" (3400-3800 MHz) dla sieci 5G.
- W planach jest zbudowanie co najmniej 3,8 tysiąca stacji bazowych, z czego minimum 400 w gminach od 10 do 20 tysięcy mieszkańców.
- Operatorzy mają czas do 8 sierpnia 2023 r. na składanie ofert wstępnych.
- Aukcja obejmuje cztery bloki po 100 MHz w paśmie 3400-3800 MHz, a zwycięzcy otrzymają 15-letnie rezerwacje. Cena wywoławcza dla każdego bloku wynosi 450 mln zł.
- Przewiduje się, że zwycięzcy aukcji otrzymają pasmo do dyspozycji w grudniu 2023 roku. Szacuje się, że dochody z aukcji wyniosą co najmniej 1,8 mld zł.
- Sieć 5G ma przyspieszyć rozwój Internetu Rzeczy (IoT), telemedycyny, pojazdów autonomicznych i inteligentnych miast.
Aukcja dotyczy czterech bloków o szerokości 100 MHz w paśmie 3400-3800 MHz, a zwycięzcy otrzymają 15-letnie rezerwacje na korzystanie z tych bloków. Cena wywoławcza dla każdego z bloków wynosi 450 milionów złotych. Pierwszy etap, czyli składanie ofert wstępnych, potrwa do 8 sierpni.
Podkreślono również, że po konsultacjach zwiększono szerokość bloków z 80 do 100 MHz (wraz z poszerzeniem całego pasma z 3480-3800 MHz pierwotnie do 3400-3800 MHz), a zobowiązania operatorów dotyczące przepustowości zostały zmniejszone z 100 Mb/s do 95 Mb/s. Ponadto, czas na usunięcie sprzętu od producentów uznanych za dostawców wysokiego ryzyka skrócono z siedmiu do pięciu lat.
Budowa co najmniej 3,8 tys. stacji bazowych
Prezes UKE wyjaśnił, że zobowiązania ilościowe obejmują budowę co najmniej 3,8 tysiąca stacji bazowych w ciągu 48 miesięcy, co najmniej 400 stacji w gminach od 10 do 20 tysięcy mieszkańców, co najmniej 700 stacji w gminach od 20 do 50 tysięcy mieszkańców oraz co najmniej 300 stacji w gminach od 50 do 80 tysięcy mieszkańców. Celem jest inwestowanie nie tylko w duże miasta, ale także w mniejsze ośrodki.
Minister Cyfryzacji, Janusz Cieszyński, ocenił, że czas na konsultacje z operatorami został dobrze wykorzystany, czego dowodem jest większe dostępne pasmo oraz konkretna i realistyczna oferta dotycząca pokrycia.
dodał Cieszyński
To ważne, ponieważ dystrybucja pasma i cały proces są ukierunkowane na zapewnienie obywatelom i przedsiębiorcom dostępu do szybkiego internetu
Na pytanie, czy spodziewa się udziału wszystkich czterech głównych operatorów w aukcji, odpowiedział: "Moim zdaniem wszyscy zgłoszą się, ale ostateczna decyzja należy do operatorów".
Urząd Komunikacji Elektronicznej przewiduje, że zwycięzcy aukcji otrzymają pasmo do dyspozycji w grudniu 2023 roku. Szacuje się, że dochody z aukcji wyniosą co najmniej 1,8 miliarda złotych.
Pierwsza aukcja na rezerwację częstotliwości umożliwiających rozwój sieci 5G w Polsce rozpoczęła się 6 marca 2020 roku, ale została odwołana.
Sieć 5G (piąta generacja sieci telekomunikacyjnych) to standard, który umożliwia nawet 50- lub 100-krotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do sieci 4G. Technologia 5G ma przyspieszyć rozwój Internetu Rzeczy (IoT), telemedycyny, pojazdów autonomicznych i inteligentnych miast.
Źródło: PAP
Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl
Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.
Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Budowa masztów telekomunikacyjnych bez decyzji środowiskowych – projekt rozporządzania
- Jak starać się o podłączenie światłowodu?
- Mapa światłowodów - sprawdź dostępność światłowodu w OnGeo
- Wniosek o podłączenie światłowodu. Zobacz wypełniony wzór
- Jaki jest zasięg światłowodu? Poznaj mapę zasięgu światłowodu!
- Doprowadzenie światłowodu do domu. Co musisz wiedzieć?
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!