News

Sejm pojął decyzję ws. wiatraków i planów ogólnych

Monika Byś
2023-12-06
~2 min
Głosów: 11, średnia ocen: 5
sejm pojął decyzję ws. wiatraków i planów ogólnych

Sejm pojął decyzję ws. wiatraków i planów ogólnych. Autopoprawka do projektu ustawy w zakresie wsparcia odbiorców prądu, gazu i ciepła wykreśliła przepisy dotyczące elektrowni wiatrowych. Podjęto również decyzję, że gminy nie dostaną więcej czasu na opracowanie własnych planów ogólnych. 

  • Autopoprawka do ustawy wykreśla wszystkie przepisy dotyczące elektrowni wiatrowych, m.in. o minimalnej odległości od zabudowań, statusu inwestycji publicznych i strategicznych i ułatwień w zmianach mpzp. 
  • Skreśliła również artykuł dający gminom dodatkowe dwa lata na uchwalenie planów ogólnych. 

Projekt nowelizacji ustawy, wniesiony przez Polskę 2050-TD i KO, proponował przedłużenie zamrożenia cen energii do końca czerwca 2024 r. oraz liberalizację regulacji dotyczących farm wiatrowych, co spotkało się z krytyką. 

Autopoprawka, która pojawiła się 5 grudnia br., eliminuje wszystkie przepisy dotyczące elektrowni wiatrowych, m.in. o minimalnej odległości od zabudowań, statusu inwestycji publicznych i strategicznych, oraz ułatwień w zmianach planów zagospodarowania przestrzennego. W zasadniczej części nie zmienia ona zasad wsparcia dla odbiorców energii, obowiązujących od stycznia do czerwca 2024 r. Autopoprawka skreśliła również artykuł dający gminom dodatkowe dwa lata na uchwalenie planów ogólnych

Poprawka miałaby wejść w życie 31 grudnia 2023 r.

W reakcji na te zmiany, marszałek Szymon Hołownia zapowiedział natychmiastowe zajęcie się tematem zamrożenia cen energii, natomiast kwestię energii wiatrowej rozważałby być może jako projekt rządowy. Liderzy opozycji wyrazili zamiar skoncentrowania się na dobrej ustawie dotyczącej wiatraków, oddzielając ją od innych kwestii. Harmonogram Sejmu przewiduje pierwsze czytania obu projektów ustaw w środę rano.

Źródło: PAP

Sprawdź odległość 700m wiatraków od domów

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoja działka znajduje się w strefie oddziaływania elektrowni wiatrowych, skorzystaj z interaktywnej mapy zasięgu 700 metrów od zabudowy mieszkaniowej dostępnej w Geoportalu Na Mapie

Mapa powstała z myślą o właścicielach działek, którzy myślą o budowie domu, a także o inwestorach poszukujących gruntów pod budowę nowych elektrowni wiatrowych. Mapa zasięgu 700 m od wiatraków i zabudowy jest darmowa.  

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.