W kwietniu br. minister rozwoju Waldemar Buda zapowiedział, że resort zajmuje się regulacjami zawodu pośrednika nieruchomości. W wywiadzie dla portalu Interia.pl zasugerował, że Ministerstwo planuje też wprowadzić rządowy serwis z cenami nieruchomości
Ministerstwo planuje rządowy serwis z cenami nieruchomości
- Minister Waldemar Buda potwierdził, że rząd pracuje nad regulacją zawodu pośrednika nieruchomości oraz cenami nieruchomości.
- Nowe przepisy miałyby dotyczyć kwestii reprezentowania klienta, wynagrodzenia, jakości i sposobu ogłoszeń.
- Minister proponuje doprecyzowanie, kogo pośrednik może reprezentować i czy możliwe jest pobieranie prowizji od obu stron transakcji.
- Rząd planuje stworzyć rządowy serwis z cenami nieruchomości, który pozwoliłby na sprawdzanie cen mieszkań w danym mieście lub dzielnicy na bieżąco. Serwis ten miałby pomóc klientom w porównywaniu cen nieruchomości i przekonać ich, czy cena danej nieruchomości odbiega od cen na lokalnym rynku.
- Minister Buda podał również prawdopodobną datę wejścia w życie przepisów ustawy o Bezpiecznym Kredycie i Koncie Mieszkaniowym - 3 lipca 2023 r.
Minister Waldemar Buda już wcześniej sugerował możliwość wprowadzenia regulacji dotyczących zawodu pośrednika nieruchomości, a teraz w wywiadzie z Interią potwierdził, że rząd pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które mają wpłynąć na reprezentowanie klientów, wynagrodzenie i jakość ogłoszeń przez pośredników. Jest to odpowiedź na doniesienia o różnych nieprawidłowościach - pobieraniu opłaty od dwóch stron transakcji, a także niewskazywanie adresów oferowanych nieruchomości i zatajanie istotnych informacji.
Przeczytaj także:
Ministerstwo planuje również rządowy serwis z cenami nieruchomości
Ponadto Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje utworzenie rządowego serwisu z cenami nieruchomości we współpracy z Ministerstwem Finansów. Nowy serwis ma umożliwić sprawdzanie średnich cen sprzedaży nieruchomości na bieżąco w danym mieście lub dzielnicy.
Eksperci zajmujący się rynkiem nieruchomości oceniają sam pomysł bardzo pozytywnie i uważają, że jest dobrym pomysłem w kontekście problemów klientów z uzyskaniem informacji o cenach na rynku. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy rządowy serwis zostanie uruchomiony.
Minister Buda ujawnił również, że przepisy ustawy o Bezpiecznym Kredycie i Koncie Mieszkaniowym mogą wejść w życie 3 lipca.
Źródło: bezprawnik.pl, interia.pl
Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl
Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. dane wprost z ewidencji gruntów i budynków, informacje o uciążliwościach, wadach fizycznych i formalno-prawnych działki, a także sprawdzisz geologiczne warunki budowlane.
Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!