News

Ministerstwo planuje rządowy serwis z cenami nieruchomości

Monika Byś
2023-05-15
~2 min
Głosów: 17, średnia ocen: 5
rządowy serwis z cenami nieruchomości

W kwietniu br. minister rozwoju Waldemar Buda zapowiedział, że resort zajmuje się regulacjami zawodu pośrednika nieruchomości. W wywiadzie dla portalu Interia.pl zasugerował, że Ministerstwo planuje też wprowadzić rządowy serwis z cenami nieruchomości

  • Minister Waldemar Buda potwierdził, że rząd pracuje nad regulacją zawodu pośrednika nieruchomości oraz cenami nieruchomości.
  • Nowe przepisy miałyby dotyczyć kwestii reprezentowania klienta, wynagrodzenia, jakości i sposobu ogłoszeń.
  • Minister proponuje doprecyzowanie, kogo pośrednik może reprezentować i czy możliwe jest pobieranie prowizji od obu stron transakcji.
  • Rząd planuje stworzyć rządowy serwis z cenami nieruchomości, który pozwoliłby na sprawdzanie cen mieszkań w danym mieście lub dzielnicy na bieżąco. Serwis ten miałby pomóc klientom w porównywaniu cen nieruchomości i przekonać ich, czy cena danej nieruchomości odbiega od cen na lokalnym rynku.
  • Minister Buda podał również prawdopodobną datę wejścia w życie przepisów ustawy o Bezpiecznym Kredycie i Koncie Mieszkaniowym - 3 lipca 2023 r.

Minister Waldemar Buda już wcześniej sugerował możliwość wprowadzenia regulacji dotyczących zawodu pośrednika nieruchomości, a teraz w wywiadzie z Interią potwierdził, że rząd pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które mają wpłynąć na reprezentowanie klientów, wynagrodzenie i jakość ogłoszeń przez pośredników. Jest to odpowiedź na doniesienia o różnych nieprawidłowościach - pobieraniu opłaty od dwóch stron transakcji, a także niewskazywanie adresów oferowanych nieruchomości i zatajanie istotnych informacji.

Ministerstwo planuje również rządowy serwis z cenami nieruchomości

Ponadto Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje utworzenie rządowego serwisu z cenami nieruchomości we współpracy z Ministerstwem Finansów. Nowy serwis ma umożliwić sprawdzanie średnich cen sprzedaży nieruchomości na bieżąco w danym mieście lub dzielnicy

Eksperci zajmujący się rynkiem nieruchomości oceniają sam pomysł bardzo pozytywnie i uważają, że jest dobrym pomysłem w kontekście problemów klientów z uzyskaniem informacji o cenach na rynku. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy rządowy serwis zostanie uruchomiony.

Minister Buda ujawnił również, że przepisy ustawy o Bezpiecznym Kredycie i Koncie Mieszkaniowym mogą wejść w życie 3 lipca.

Źródło: bezprawnik.pl, interia.pl

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. dane wprost z ewidencji gruntów i budynków, informacje o uciążliwościach, wadach fizycznych i formalno-prawnych działki, a także sprawdzisz geologiczne warunki budowlane.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.