News

Rząd planuje uregulować zawód pośrednika nieruchomości

Monika Byś
2023-04-24
~2 min
Post zaktualizowany: 2023-06-14
Głosów: 15, średnia ocen: 5
zawód pośrednika nieruchomości

Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które niedawno ogłosiło walkę z patodeweloperką, zapowiada wprowadzenie zmian dotyczących pośredników nieruchomości. Chodzi o nowe wymagania, które prawdopodobnie będą musiały spełnić osoby chcące wykonywać ten zawód.

  • Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje wprowadzić zmiany w regulacjach zawodu pośrednika nieruchomości. 
  • Jest to odpowiedź na doniesienia o różnych nieprawidłowościach - pobieraniu opłaty od dwóch stron transakcji, a także niewskazywanie adresów oferowanych nieruchomości i zatajanie istotnych informacji.
  • Jeśli chcesz odnaleźć działkę z ogłoszenia sprzedaży, w którym pośrednik nie podał dokładnej lokalizacji działki, przejdź do aplikacji Geoportal Krajowy i skorzystaj z narzędzia Filtrowanie działek. 

Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje wprowadzić zmiany w regulacjach zawodu pośrednika nieruchomości. Jest to odpowiedź na doniesienia o różnych nieprawidłowościach - pobieraniu opłaty od dwóch stron transakcji, a także niewskazywanie adresów oferowanych nieruchomości i zatajanie istotnych informacji. W przyszłości, osoba chcąca wykonywać zawód pośrednika, będzie musiała posiadać odpowiednią licencję, a może nawet specjalne wykształcenie. Rząd będzie również zobowiązany do wprowadzenia regulacji dotyczących ogłoszeń o sprzedaży lub wynajmie nieruchomości, co może obejmować wymóg podania określonych informacji. Prawdopodobnie zostanie również wprowadzony zakaz pobierania prowizji od obu stron transakcji oraz przywrócenie odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Ogłoszenie bez adresu? Sprawdź lokalizację nieruchomości!

Znalazłeś/aś ogłoszenie sprzedaży działki, ale nie znajdujesz numeru działki? Chciałbyś zdiagnozować działkę przed zakupem bez kontaktu z pośrednikiem lub właścicielem, ale nie widzisz w ogłoszeniu dokładnego adresu nieruchomości? Od teraz działka bez wskazanej lokalizacji nie będzie stanowić żadnego problemu. Skorzystaj z narzędzia filtrowanie działek w Geoportalu Na Mapie.

Jeśli chcesz odnaleźć działkę z ogłoszenia sprzedaży przejdź do aplikacji Geoportal Krajowy. W kolejnym kroku wybierz narzędzie Filtrowanie działek z paska narzędzi po prawej stronie mapy. Po lewej stronie wyświetli się okno w który ustawisz parametry działki z ogłoszenia. Możesz wyszukiwać po czterech zmiennych - po gminie, kształcie, powierzchni działki oraz po rodzaju działki

Dodatkowo jeśli ogłoszeniodawca dodał informacje o przybliżonej lokalizacji, np. miejscowość, dzielnica, przysiółek lub ulica, możesz zawęzić obszar poszukiwania do aktualnego widoku mapy

Nie jest jeszcze znana dokładna lista zmian, jakie zostaną wprowadzone, ale jest pewne, że pośrednictwo nieruchomościami musi przestrzegać nowych regulacji. To kluczowe dla dobra wszystkich stron transakcji, a także dla samej reputacji pośredników, którzy stają się coraz bardziej krytykowani przez klientów.

Źródło: PAP

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.