Kancelaria Premiera informuje, że planuje ułatwić obywatelom możliwość budowy przydomowych schronów i tymczasowych ukryć o powierzchni do 35 m kw. Obiekty te mają być przeznaczone do ochrony mieszkańców budynków jednorodzinnych w sytuacjach kryzysowych.
Rząd wybuduje schron na Twoim podwórku
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłosiła, że budowa schronów domowych i tymczasowych ukryć nie będzie wymagać formalnego zezwolenia. Projekt nowelizacji Prawa budowlanego został wpisany do listy prac legislacyjnych i programowych rządu. O planowanych zmianach w prawie budowlanym pisaliśmy w artykule: Ważne zmiany w prawie budowlanym w 2024 roku
Nadzór nad projektem zmian przejęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Na oficjalnej stronie KPRM podkreślono, że zmiany prawne mają na celu usprawnienie procesów inwestycyjno-budowlanych, zmniejszenie obciążeń dla inwestorów i organów administracyjnych oraz poprawę efektywności ich działań.
Rząd wybuduje schron na Twoim podwórku
W dokumencie zapowiedziano uregulowanie budowy przydomowych schronów i tymczasowych ukryć o powierzchni do 35 m kw., przeznaczonych do ochrony mieszkańców budynków jednorodzinnych w sytuacjach kryzysowych. Budowy te będą zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę, wystarczy zgłoszenie. Ponadto, planuje się ułatwić dostęp do specjalistycznych urządzeń filtrowentylacyjnych potrzebnych przy budowie schronów.
Wśród inwestycji zwolnionych z pozwolenia na budowę i wymagających jedynie zgłoszenia znajdą się także m.in.: niewielkie kolumbarium na terenie cmentarza, niewielkie kioski i pawilony handlowe oraz maszty flagowe i maszty do kamer monitoringu o określonych wysokościach, a także drobne obiekty budowlane przy boiskach, kortach i bieżniach.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!