News

Rząd wybuduje schron na Twoim podwórku

Monika Byś
2024-02-29
~1 min
Głosów: 11, średnia ocen: 5
Rząd wybuduje schron na Twoim podwórku

Kancelaria Premiera informuje, że planuje ułatwić obywatelom możliwość budowy przydomowych schronów i tymczasowych ukryć o powierzchni do 35 m kw. Obiekty te mają być przeznaczone do ochrony mieszkańców budynków jednorodzinnych w sytuacjach kryzysowych. 

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłosiła, że budowa schronów domowych i tymczasowych ukryć nie będzie wymagać formalnego zezwolenia. Projekt nowelizacji Prawa budowlanego został wpisany do listy prac legislacyjnych i programowych rządu. O planowanych zmianach w prawie budowlanym pisaliśmy w artykule: Ważne zmiany w prawie budowlanym w 2024 roku

Nadzór nad projektem zmian przejęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Na oficjalnej stronie KPRM podkreślono, że zmiany prawne mają na celu usprawnienie procesów inwestycyjno-budowlanych, zmniejszenie obciążeń dla inwestorów i organów administracyjnych oraz poprawę efektywności ich działań.

Rząd wybuduje schron na Twoim podwórku

W dokumencie zapowiedziano uregulowanie budowy przydomowych schronów i tymczasowych ukryć o powierzchni do 35 m kw., przeznaczonych do ochrony mieszkańców budynków jednorodzinnych w sytuacjach kryzysowych. Budowy te będą zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę, wystarczy zgłoszenie. Ponadto, planuje się ułatwić dostęp do specjalistycznych urządzeń filtrowentylacyjnych potrzebnych przy budowie schronów.

Wśród inwestycji zwolnionych z pozwolenia na budowę i wymagających jedynie zgłoszenia znajdą się także m.in.: niewielkie kolumbarium na terenie cmentarza, niewielkie kioski i pawilony handlowe oraz maszty flagowe i maszty do kamer monitoringu o określonych wysokościach, a także drobne obiekty budowlane przy boiskach, kortach i bieżniach.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.