News

Gdzie jest najbliższy schron? Sprawdź na mapie!

Szczepan Sołtysik
2023-04-06
~2 min
Post zaktualizowany: 2023-05-16
Głosów: 37, średnia ocen: 4.6
Mapa schronów

"Gdzie jest najbliższy schron?" - to pytanie coraz częściej zadają sobie Polacy, zwłaszcza w kontekście kryzysów, wojen czy klęsk żywiołowych. Na szczęście, Państwowa Straż Pożarna uruchomiła właśnie aplikację, która umożliwia nam znalezienie odpowiedniego schronu. Aplikacja ta jest odpowiedzią na potrzeby społeczeństwa i zapytania, jakie zadawane były przez Polaków od wielu lat.

  • Aplikacja z mapą schronów dostępna jest na → portalu
  • W Polsce w schronach jest ponad 300 tys. miejsc, w miejscach ukrycia może się schronić ponad 1,1 mln osób, a w miejscach doraźnego schronienia blisko 47 mln osób

Inwentaryzacja schronów - wykonana przez PSP 

Ważne jest, abyśmy zwrócili uwagę na to, że inwentaryzacja poddane zostały wszystkie pomieszczenia należące do instytucji państwowych, samorządowych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, ale także te należące do podmiotów gospodarczych prowadzących działalność użyteczności publicznej. Należy jednak pamiętać, że inwentaryzacji nie podlegały obiekty w prywatnych budynkach.

Aplikacja z adresami schronów jest dostępna na stronie PSP. Dzięki niej każdy z nas może sprawdzić odpowiedni adres i znaleźć najbliższy swego adresu schron, ukrycie albo miejsce doraźnego schronienia. Komendant główny PSP zaznaczył, że dla każdego obywatela przewidziane jest 1,5 metra kwadratowego, a wiele tych miejsc jest naprawdę w bardzo dobrym stanie.

Nasze państwo badało schrony nie tylko pod kątem ewentualnego konfliktu zbrojnego, ale również w kontekście różnych anomalii pogodowych. "Nasze statystyki pokazują, że każdego roku mamy bardzo dużo zdarzeń pogodowych, które prowadzą do różnych niebezpiecznych zdarzeń" - powiedział gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

Warto podkreślić, że w aplikacji możemy znaleźć trzy rodzaje schronów: schrony, ukrycia (czyli schrony niehermetyczne) oraz miejsca doraźnego schronienia. To, w jaki rodzaj schronu się udamy, zależy od rodzaju zagrożenia.

Najwięcej miejsc schronienia znajdziemy na Śląsku, a najmniej na Warmii i Mazurach. Warto zatem zwrócić uwagę na to, gdzie znajduje się najbliższy schron. 

Jakie warunki musi spełniać schron? 

Schrony to specjalnie wybudowane lub przystosowane budynki, które zapewniają odpowiednią ochronę przed zagrożeniami zewnętrznymi, takimi jak wybuch bomby czy atak chemiczny. Schrony są wyposażone w wentylację, zabezpieczenia przed promieniowaniem, zapasy wody i żywności oraz inne niezbędne urządzenia.

Warto podkreślić, że w przypadku konfliktu zbrojnego schrony nie zapewnią pełnej ochrony przed skutkami działań wojennych, jednak mogą znacznie zwiększyć szanse na przeżycie.

Dlatego warto wiedzieć, gdzie znajdują się najbliższe schrony i miejsca doraźnego schronienia. Dzięki uruchomionej przez Państwową Straż Pożarną aplikacji, każdy może teraz w łatwy sposób sprawdzić adresy schronów w swojej okolicy.

Warto również pamiętać, że schrony i miejsca doraźnego schronienia nie służą tylko w przypadku konfliktu zbrojnego, ale mogą być przydatne również w przypadku różnych sytuacji kryzysowych, takich jak katastrofy naturalne czy awarie techniczne.

Dlatego zachęcamy do skorzystania z aplikacji PSP i zapoznania się z najbliższymi schronami oraz miejscami doraźnego schronienia. Warto być przygotowanym na różne sytuacje i zadbać o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo swoich bliskich.

Źródło: PAP

Avatar: Szczepan Sołtysik
Szczepan Sołtysik

Redaktor i przedstawiciel portalu OnGeo.pl