News

MSWiA wybuduje schrony dla milionów Polaków

Monika Ojczyk
2023-04-21
~3 min
Głosów: 4, średnia ocen: 5
MSWiA wybuduje schrony dla milionów Polaków

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wydało rozporządzenie dotyczące obiektów zbiorowej ochrony. Zgodnie z nowym rozporządzeniem schrony i inne ukrycia mają zapewnić ochronę dla połowy populacji Polski. Rozporządzenie MSWiA zakłada również uwzględnienie potrzeb ochronnych przy projektowaniu nowych budynków. 

  • Ministerstwo przygotowało specjalne rozporządzenie, które określa warunki techniczne takich obiektów, ich konserwacji oraz zasady ich projektowania i budowy
  • Nowe rozporządzenie zakłada, że docelowo rząd chce zapewnić ukrycia i schrony dla połowy populacji Polski.
  • MSWiA chce także, aby nowe projekty budowlane budynków użyteczności publicznej i biurowców uwzględniały potrzebę zapewnienia ukrycia doraźnego
  • Projekt pojawił się w środę w Rządowym Centrum Legislacji

Polskie władze wzięły się za przegląd infrastruktury ochronnej, w tym także obiektów zbiorowej ochrony ludności. W kwietniu br. Państwowa Straż Pożarna uruchomiła aplikację, która umożliwia znalezienie odpowiedniego schronu w razie kryzysu, wojny i klęski żywiołowej. Mapę znajdziesz na stronie https://strazpozarna.maps.arcgis.com. Choć sama aplikacja wydaje się świetnym narzędziem, które może przysłużyć się społeczeństwu, tak szybko zauważono, że liczba schronów jest niedostosowana do potrzeb współczesnego świata, a dostęp do tych obiektów jest ograniczony. Większość schronów pamięta jeszcze czasy II wojny światowej. Należy również mieć na uwadze, że zdecydowana większość obiektów ochrony zbiorowej znajduje się w większych skupiskach ludzi - w miastach. Mapa wyraźnie pokazuje, że jeśli mieszkasz 30, 40 lub więcej kilometrów od miasta, nie załapiesz się na miejsce w schronie. 

MSWiA wybuduje schrony dla milionów Polaków

Na ten problem zareagowało MSWiA. Ministerstwo przygotowało specjalne rozporządzenie, które określa warunki techniczne takich obiektów, ich konserwacji oraz zasady ich projektowania i budowy. Projekt pojawił się w środę w Rządowym Centrum Legislacji. W rozporządzeniu znajdziemy całkiem sporo definicji legalnych, na przykład schronu czy ukrycia doraźnego. Poszczególne rodzaje obiektów ochronnych podzielono także dodatkowo na kategorie w zależności od stopnia skuteczności zabezpieczeń. 

Nowe rozporządzenie zakłada, że docelowo rząd chce zapewnić ukrycia i schrony dla połowy populacji Polski. Już teraz pojawiły się głosy krytyki, które pytają, co z pozostałymi obywatelami. Dlaczego nie można wybudować więcej schronów i tym samym ochronić więcej Polaków. Autorzy projektu wyjaśniają, że tak naprawdę nie potrzebujemy ich więcej:

czytamy w uzasadnieniu projektu

Zakłada się, że docelowo schrony i ukrycia zapewnią ochronę dla 50 procent ludności kraju. W rejonach znacznego skupiska ludzi, w których występują szczególne zagrożenia, np. obiektach wykorzystywanych przez siły zbrojne, obiektach infrastruktury krytycznej (lotniska, dworce, zakłady o kluczowym znaczeniu dla gospodarki) liczba budowli ochronnych będzie znacznie większa niż na obszarach słabiej zaludnionych, na których tego typu zagrożenia nie występują.

Rozporządzenie MSWiA zakłada również uwzględnienie potrzeb ochronnych przy projektowaniu nowych budynków

MSWiA chce także, aby nowe projekty budowlane budynków użyteczności publicznej i biurowców uwzględniały potrzebę zapewnienia ukrycia doraźnego. Według planu powinno ono obejmować 30 proc. obsady. Podobne regulacje dotyczyłyby garaży podziemnych, metra i innych obiektów, które da się wykorzystać jako takie ukrycie.

Źródło: bezprawnik.pl

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. dane wprost z ewidencji gruntów i budynków, informacje o uciążliwościach, wadach fizycznych i formalno-prawnych działki, a także sprawdzisz geologiczne warunki budowlane.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Ojczyk
Monika Ojczyk

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.