News

Elektrownia jądrowa w Polsce. USA przestawia swoją ofertę dla Polaków

Monika Byś
2022-09-14
~3 min
Głosów: 17, średnia ocen: 5
Elektrownia jądrowa w Polsce

Jak poinformowało ministerstwo klimatu i środowiska, ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski wraz z prezesem Westinghouse Polska Mirosławem Kowalikiem przekazali "Raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze Cywilnej Energetyki Jądrowej". Resort podkreśla, że dokumenty przekazane przez stronę amerykańską to "więcej niż oferta handlowa". Czy elektrownia jądrowa w Polsce ma szanse na powstanie?

  • Raport jest mapą drogową mającą prowadzić do budowy sześciu reaktorów opartych o amerykańską technologię.
  • W ustaleniu ostatecznego kształtu dokumentu brała udział polska strona rządowa.
  • Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapewnia, że raport zostanie uwzględniony przez rząd RP w trakcie podejmowania kluczowych decyzji dotyczących technologii jesienią tego roku.
  • Cztery takie bloki pracują już w Chinach, natomiast dwa mają ruszyć w najbliższych miesiącach w USA.

Elektrownia jądrowa w Polsce

„Raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze Cywilnej Energetyki Jądrowej” jest szczegółową dwustronną mapą drogową mającą prowadzić do budowy sześciu wielkoskalowych reaktorów opartych o amerykańską technologię.

informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Tworzy on także ramy dla współpracy strategicznej pomiędzy USA a Polską w zakresie cywilnej energetyki jądrowej. Raport stanowi wypełnienie zobowiązania wynikającego z polsko-amerykańskiej umowy międzyrządowej o współpracy w zakresie cywilnej energetyki jądrowej podpisanej w październiku 2020 r.

To więcej niż oferta na elektrownie jądrową

Raport to coś więcej niż oferta handlowa. To odzwierciedlenie 18 miesięcy intensywnych prac i milionów dolarów przeznaczonych na analizy i oceny.

W celu przygotowania Raportu amerykańskie firmy Westinghouse i Bechtel przeprowadziły szczegółowe badania dopasowania technologii AP1000 do oczekiwań Polskiego Programu Energetyki Jądrowej i Polskich Elektrowni Jądrowych jako inwestora w budowę elektrowni jądrowej w Polsce. Ostateczną wersję raportu poddano dokładnej ocenie ekspertów. Uznano ją za pełną przez dwustronny komitet sterujący pod przewodnictwem wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego oraz Sekretarza Andrew Light’a z amerykańskiego Departamentu Energii.

Atom, czyli źródło energii wolne od wpływów Rosji

Mówiąc o znaczeniu dokumentu amerykańska Sekretarz ds. Energii Jennifer Granholm podkreśliła, że Raport stanowi znaczący krok w kierunku rozwoju w Polsce cywilnego przemysłu jądrowego. Ponadto zaznaczył, że atom nie emituje dwutlenku węgla i będzie kolejnym europejskim źródłem energii wolnym od wpływów Rosji. Projekt ten może zapewnić Polakom najbezpieczniejszą, najbardziej zaawansowaną i niezawodną technologię jądrową.

Jennifer Granholm, amerykańska Sekretarz ds. Energii 

Mam nadzieję, że Polska wybierze partnerstwo z USA tak, aby Polacy mogli otrzymać najbezpieczniejszą, najbardziej rozwiniętą i najbardziej godną zaufania z dostępnych technologii. Postrzegam ten projekt jako podstawę ułatwiającą zastosowanie cywilnej energetyki jądrowej i wspólne badania.

Elektrownia jądrowa w Polsce. Polska docenia współpracę z USA

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zaznaczyła, że Polska docenia współpracę z USA. Współpraca oparta jest na międzyrządowej umowie podpisanej w październiku 2020 r., która doprowadziła do finalizacji Raportu koncepcyjno-wykonawczego.

wyjaśniła Anna Moskwa

Raport zostanie uwzględniony przez Rząd RP w trakcie podejmowania kluczowych decyzji dotyczących technologii jesienią tego roku. Wykorzystanie energii jądrowej w Polsce w znaczący sposób przyczyni się zarówno do zmniejszenia ilości emitowanych, jak i emisji rozwoju społeczno-gospodarczego. Zwiększy także bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju, co stanowi największy priorytet ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Zdaniem ambasadora USA w Polsce Marka Brzezińskiego Polska nie znajdzie lepszych partnerów niż Westingouse i Bechtel.

dodał Mark Brzeziński

Ten wyczerpujący Raport stanowi odzwierciedlenie amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo energetyczne Polski. Może również rozpocząć intensywny rozwój wielowymiarowych relacji strategicznych w dziedzinie bezpieczeństwa i gospodarki.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.