News

Odtajniono 1100 celów ataków atomowych z 1956 r.

Monika Byś
2022-10-12
~2 min
Głosów: 17, średnia ocen: 5
1100 celów ataków atomowych

Amerykański Instytut Future of Life opublikował interaktywną mapę pokazującą miejsca z odtajnionej listy amerykańskich celów ataków jądrowych z 1956 roku. Odtajniono aż 1100 celów ataków atomowych w Europie Wschodniej, Rosji, Chinach i Korei Północnej. Część z nich znajduje się również w Polsce.

  • Amerykańskie Archiwum Bezpieczeństwa Narodowego opublikowało odtajnioną listę amerykańskich celów ataków jądrowych z 1956 roku. Lista obejmuje 1100 lokalizacji w Europie Wschodniej, Rosji, Chinach i Korei Północnej. 
  • Jeśli klikniesz „detonuj” po wybraniu jednej z kropek na mapie, zobaczysz, jak duży obszar mógłby zostać zniszczony  oraz ile osób straciłoby przez to życie.

Amerykański Instytut Future of Life publikuje listę celów ataków atomowych udostępnioną pod koniec 2015 roku. Mapa Instytutu Future of Life pokazuje wszystkie miejsca z tej listy, w tym również kilkadziesiąt lokalizacji w Polsce

Zobaczymy, jak katastrofalna byłaby wymiana pocisków nuklearnych między Stanami Zjednoczonymi, a Rosją. Jeśli klikniemy „detonuj” po wybraniu jednej z kropek na mapie, zobaczymy, jak duży obszar mógłby zostać zniszczony oraz ile osób straciłoby życie. Dla przykładu wybraliśmy detonację bomby na Okręciu. Wynik analizy zobacz na mapie poniżej.

Mapa Amerykańskiego Instytutu Future of Life, symulacja ataku atomowego w przypadku zrzucenia bomby na Okręciu
Mapa Amerykańskiego Instytutu Future of Life, symulacja ataku atomowego w przypadku zrzucenia bomby na Okręciu, źródło: futuroflife.org

Na stronie Instytutu opublikowano także prezentacje, pokazującą co by się stało, gdyby pociski z głowicami nuklearnymi o danym rozmiarze spadły na wszystkie 1 100 miejsc. Sprawdź na mapie i zobacz, jakich zniszczeń może dokonać broń atomowa! 

Co by się stało, gdyby pociski z głowicami nuklearnymi o rozmiarze 50 kt spadły na wszystkie 1 100 celów ataków w dniu 29 kwietnia 2016 roku?
Co by się stało, gdyby pociski z głowicami nuklearnymi o rozmiarze 50 kt spadły na wszystkie 1 100 celów ataków w dniu 29 kwietnia 2016 roku? źródło: futuroflife.org

Aktualna lista amerykańskich celów ataków nuklearnych zapewne różni się od tej z 1956 roku. Nie obejmuje już przede wszystkim krajów należących do NATO, ale w przypadku Rosji, Chin czy Korei Północnej to prawdopodobnie wygląda ona całkiem podobnie.

Jak podaje instytut Future of Life, Stany Zjednoczone i Rosja mają około 7000 głowic nuklearnych. Stanowi to aż 90 % światowego arsenału. USA wciąż mają około 1900 głowic nuklearnych rozmieszczonych w wyrzutniach rakietowych i na bombowcach gotowych do wystrzelenia w każdej chwili, a które trafią w swoje cele w ciągu 30 minut. Ponadto, obecne bomby wodorowe są setki razy silniejsze niż dwie bomby atomowe zrzucone na Hiroszimę i Nagasaki. Zatem, jeśli wojna nuklearna miałaby rozpocząć się dzisiaj, doprowadziłaby do śmierci większość populacji ludzkiej na ziemi.

Mapa dostępna jest pod adresem: https://futureoflife.org/background/us-nuclear-targets/

Źródło: futuroflife.org

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.