News

Mapa Liveuamap, która porządkuje doniesienia o wojnie w Ukrainie

Monika Byś
2022-02-28
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-04-24
Głosów: 30, średnia ocen: 5
Mapa Liveuamap

24 lutego 2022 r. rozpoczęła się wojna na Ukrainie, która wywołała lawinę doniesień medialnych, często niesprawdzonych lub fałszywych. Dlatego z pomocą rusza mapa Liveuamap, czyli projekt którego głównym celem jest uporządkowanie chaosu informacyjnego. 

  • Na mapę nanoszone są lokalizacje wszelkiego rodzaju rosyjskich ataków w tym lotnictwa, wojsk pancernych czy marynarki. Dodatkowo otrzymasz informacje o eksplozjach o bliżej niezidentyfikowanych przyczynach, a także przejazdach kolumn transportowych.
  • Mapa Livemap zawiera informacje chociażby o ewakuacjach, zestrzeleniach wrogich maszyn czy formach wsparcia sojuszników Ukrainy.
  • Projekt dostępny jest zarówno w przeglądarce internetowej pod adresem liveuamap.com jak i w mobilnych aplikacjach dla Androidów oraz systemu iOS.

Mapa Liveuamap

Na mapę tej inicjatywy nanoszone są lokalizacje wszelkiego rodzaju rosyjskich ataków: lotnictwa, wojsk pancernych czy marynarki, w tym eksplozje o bliżej niezidentyfikowanych przyczynach, a także przejazdy kolumn transportowych. Znajdziemy tu także doniesienia o ewakuacjach, zestrzeleniach wrogich maszyn czy formach wsparcia sojuszników Ukrainy. Dla każdego zdarzenia dostępne są źródła pochodzenia informacji, a tymi są zarówno portale informacyjne, jak i media społecznościowe. Pomaga to użytkownikowi samodzielnie ocenić wiarygodność poszczególnych doniesień.

Mapa Liveuamap - mapa o wojnie na Ukrainie
Mapa Liveuamap - mapa o wojnie na Ukrainie

Mapa Liveuamap dostępna jest zarówno w przeglądarce internetowej pod adresem liveuamap.com, jak i w mobilnych aplikacjach dla Androidów oraz systemu iOS.

Autorami mapy jest inicjatywa Liveuamap (Live Universal Awareness Map) założona w 2014 roku przez grupę ukraińskich informatyków i dziennikarzy. Jak wyjaśniają jej przedstawiciele, ich celem jest informowanie o ważnych wydarzeniach na całym świecie. Chodzi przede wszystkim o konflikty, protesty, klęski żywiołowe czy sprawy związanye z ochroną zdrowia. Wykorzystują przy typ podejście „map-centryczne”, tak aby każdy użytkownik mógł łatwo znaleźć informacje dla lokalizacji, która interesuje go najbardziej.

Prezentowane tu wydarzenia są w pierwszej kolejności wyszukiwane przez algorytmy sztucznej inteligencji przeczesujące różne portale informacyjne i serwisy społecznościowe w poszukiwaniu wartościowych informacji. Przed publikacją na mapie są one weryfikowane przez zespół fact-checkerów.

Od powołania Liveuamap inicjatywa opublikowała analogiczne mapy m.in. dla terenu Syrii, Iraku czy Azji Środkowej.

Źródło: Geoforum, Liveuamap.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.