News

Rekordowa liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych w październiku

Monika Byś
2023-11-30
~1 min
Głosów: 10, średnia ocen: 5
rekordowa liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) informuje, że październik 2023 roku przyniósł rekordowy ruch na rynku kredytów mieszkaniowych. Banki udzieliły 24,1 tys. kredytów o wartości 9,725 mld zł – co stanowi najwyższą kwotę w dotychczasowej historii tego sektora. W ujęciu liczbowym banki i SKOK-i udzieliły 267% więcej kredytów mieszkaniowych niż w październiku 2022 roku. 

  • Średnia kwota udzielanego kredytu wzrosła o 25,5% w porównaniu z poprzednim rokiem, obecnie wynosząc 402,98 tys. zł – rekordowy poziom w historii rynku kredytów mieszkaniowych.
  • Banki zgłosiły 1,153 mln rachunków objętych wakacjami kredytowymi o łącznej wartości 285 mld zł.
  • Program rządowy "Kredyt 2%" dodatkowo wpłynął na ten wzrost, stanowiąc 59% wszystkich udzielonych kredytów i 60% łącznej kwoty.

Zjawisko to jest rezultatem wzmożonego popytu, spowodowanego rosnącą zdolnością kredytową. Spadek poziomu WIBOR-u, realny wzrost wynagrodzeń i wydłużenie okresu kredytowania przyczyniły się do tego ożywienia.

Warto zwrócić uwagę, że średnia kwota udzielanego kredytu wzrosła o 25,5% w porównaniu z poprzednim rokiem, obecnie wynosząc 402,98 tys. zł – rekordowy poziom w historii rynku kredytów mieszkaniowych. Program rządowy "Kredyt 2%" dodatkowo wpłynął na ten wzrost, stanowiąc 59% wszystkich udzielonych kredytów i 60% łącznej kwoty.

Wprowadzone ograniczenia dla singli (500 tys. zł) i małżeństw lub par wychowujących przynajmniej jedno wspólne dziecko (600 tys. zł) również odgrywają istotną rolę w kształtowaniu rynku. Dane do 26 listopada 2023 r. pokazują, że banki zgłosiły 1,153 mln rachunków objętych wakacjami kredytowymi o łącznej wartości 285 mld zł.

Jednak, mimo sukcesów, warto zauważyć, że jakość portfela kredytów mieszkaniowych pogorszyła się w ostatnich 12 miesiącach, co ilustruje wzrost Indeksu Jakości o 0,39 punktu procentowego. Wynik ten jest gorszy niż w poprzednim miesiącu (wzrost o 0,12 p.p.). Moratoria kredytowe miały ograniczony negatywny wpływ na szkodowość kredytów złotowych, natomiast obserwuje się pogorszenie jakości kredytów indeksowanych i denominowanych do franka szwajcarskiego. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK, wyjaśnia, że to zjawisko nie wynika z ryzyka kredytowego, lecz z ryzyka prawno-sądowego związanego z procesami sądowymi.

Źródło: BIK

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.