News

Tarnów: Powstał radar ostrzegający przed powodzią

Monika Byś
2022-11-24
~2 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
Radar ostrzegający przed powodzią

Radar ostrzegający przed powodzią znajduje się w miejscowości Falkowa i ostrzega przed zagrożeniem z górskiej rzeki Białej. Urządzenie jest częścią Lokalnego Systemu Ostrzegania Przeciwpowodziowego, z którego korzystają małopolskie powiaty. Inwestycja finansowana jest głownie ze środków unijnych, ale również rządowych. 

  • W najwyższym punkcie powiatu tarnowskiego, 400 metrów nad poziomem morza, w położonej na terenie gminy Ciężkowice miejscowości Falkowa od połowy 2021 r. - działa najnowocześniejszy w Polsce radar ostrzegający przed powodziami.
  • Działający automatycznie radar jest sercem systemu ostrzegania przed powodzią, ponieważ promieniu ok. 70 kilometrów skanuje chmury w dolinie górskiej rzeki Białej. 
  • “Projekt lokalnego systemu ostrzegania przed powodzią zrealizowaliśmy w dwóch etapach. Pierwszy z nich - koncepcja i studium wykonalności – kosztował 720 tys. zł pozyskanych ze środków rządowych. Natomiast drugi etap kosztował ponad 3 mln zł - z tego 85 proc. pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, a 15 proc. dołożyliśmy my.” - mówi starosta powiatu tarnowskiego. 

W najwyższym punkcie powiatu tarnowskiego, 400 metrów nad poziomem morza, w położonej na terenie gminy Ciężkowice miejscowości Falkowa [zobacz lokaliazję] od połowy 2021 r. - działa najnowocześniejszy w Polsce radar ostrzegający przed powodziami.

Radar ostrzegający przed powodzią pod Tarnowem

Roman Łucarz, starosta tarnowski, przypomniał, że pomysł na system ostrzegania przed powodziami powstał już dwanaście lat temu. Wtedy to po silnych ulewach rzeka Biała przelała się przez wały przeciwpowodziowe, a następnie zalała Tarnów i okolice. Powódź spowodowała wielomilionowe straty. Po tej katastrofie władze powiatu tarnowskiego postanowiły stworzyć system, który ostrzegałby przed wzbierającą wodą.

mówi Roman Łucarz

Projekt lokalnego systemu ostrzegania przed powodzią zrealizowaliśmy w dwóch etapach. Pierwszy z nich - koncepcja i studium wykonalności – kosztował 720 tys. zł pozyskanych ze środków rządowych. Natomiast drugi etap kosztował ponad 3 mln zł - z tego 85 proc. pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, a 15 proc. dołożyliśmy my. Dzięki temu powstał pilotażowy i myślę, że w tej chwili najnowocześniejszy system ostrzegania przeciwpowodziowego w Polsce.

Działający automatycznie radar jest sercem systemu ostrzegania przed powodzią, ponieważ promieniu ok. 70 kilometrów skanuje chmury w dolinie górskiej rzeki Białej. Poza nim w skład systemu wchodzi jeszcze ponad 20 zlokalizowanych na rzece i jej dopływach wodowskazów.

Mieszkańcy dostaną ostrzeżenie o powodzi przez SMS

Mieszkańcy dorzecza Białej mogą się zarejestrować na stronie lsopbiala.pl i wybrać sposób, w jaki chcą otrzymywać ostrzeżenia - przez sms lub e-mail. Takie ostrzeżenia są automatycznie wysyłane zarejestrowanym mieszkańcom na 4 godziny przed zwykłą powodzią i na godzinę przed nagłym wezbraniem wody w rzece. Służby, czyli straż pożarna, policja i pogotowie ratunkowe – takie ostrzeżenia dostają nawet 48 godzin przed zdarzeniem.

Źródło: PAP

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.