News

Ponad 20 proc. mieszkańców wsi mieszka ponad 2 km od drogi!

Monika Byś
2024-01-31
~2 min
Głosów: 11, średnia ocen: 4.7
20% mieszkańców wsi mieszka ponad 2 km od drogi

Główny Urząd Statystyczny policzył, ile osób żyje w znacznej odległości od drogi przez cały rok. Problem infrastruktury drogowej dotyka głównie mieszkańców powiatów wiejskich. W 11 powiatach na obszarze Polski, ponad 20 proc. mieszkańców wsi mieszka ponad 2 km od drogi.

Ponad 20% mieszkańców wsi mieszka ponad 2 km od drogi

Analiza GUS wskazuje, że w 11 powiatach więcej niż 20 proc. mieszkańców wsi żyje w odległości większej niż 2 kilometry od dostępnej przez cały rok drogi. Najtrudniejsza sytuacja występuje w powiecie brodnickim (woj. kujawsko-pomorskie), gdzie niemal połowa (49,91 proc.) mieszkańców obszarów wiejskich ma ograniczony dostęp do dróg. Podobna sytuacja panuje w powiatach leżajskim (woj. podkarpackie) - 37,26 proc., węgorzewskim (woj. warmińsko-mazurskie) - 35,48 proc. i tucholskim (woj. kujawsko-pomorskie) - 29,37 proc.

Ile osób mieszka dalej niż 2 km od drogi? źródło: GUS
Ile osób mieszka dalej niż 2 km od drogi? źródło: GUS

Problemy z infrastrukturą drogową dotyczą powiatów zlokalizowanych w różnych regionach kraju. Oprócz wspomnianych, do 11 powiatów z ponad 20 proc. mieszkańców wiejskich mieszkających daleko od szosy zaliczają się: bieszczadzki, wieluński, koniński, augustowski, białostocki, nowotomyski oraz złotowski.

Najgorzej na Podlasiu

Wśród województw najgorzej sytuacja przedstawia się na Podlasiu, gdzie odsetek ludzi bez dostępu do drogi w odległości 2 km sięga nawet 10%. Pozostałe województwa z problematyczną siecią dróg wiejskich to warmińsko-mazurskie, podkarpackie, zachodniopomorskie oraz kujawsko-pomorskie.

GUS podkreśla, że zapewnienie mieszkańcom wsi całorocznego dostępu do infrastruktury drogowej jest kluczowe dla rozwoju obszarów wiejskich, poprawy warunków życia i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

Statystyki eksperymentalne GUS są opracowywane innowacyjnie, łącząc różne źródła danych, takie jak obserwacje satelitarne.

Sprawdź dostęp do drogi publicznej

Upewnij się, czy Twoja działa ma dostęp do drogi publicznej, a także czy w istnieją plany budowy nowej drogi w okolicy. Sprawdź, w jakiej odległości od domu znajduje się najbliższa droga, jaki jest jej rodzaj i nawierzchnia. Dostęp do drogi znajdziesz w Raporcie o działce OnGeo.pl.

Pod mapką z widokiem dróg, znajdziesz szczegółowy wykaz dostępnych dróg w bliskiej odległości od Twojej działki w formie tabeli, a w niej informacje takie jak:

  • numer drogi,
  • kategoria zarządzania,
  • klasa drogi,
  • nawierzchnia,
  • odległość od analizowanej działki.

Dodatkowo poznasz lokalizację przebiegu planowanych inwestycji drogowych oraz dróg w budowie. Analizę wykonujemy w zasięgu 1 km od wskazanego obszaru. 

Raport o Terenie OnGeo.pl to przyjazny portal umożliwiający gruntowną, automatyczną diagnozę działki w 5 minut. Diagnozę wykonujemy pod kątem jej unikalnych cech terenu, wad, uciążliwości, zagrożeń i ograniczeń formalno-prawnych.

OnGeo.pl tworzą specjaliści z wielu branż - geodeci, geologowie, architekci, planiści, geoinformatycy i programiści. Gwarantujemy, że spędziliśmy całe miesiące, a nawet lata, nad najlepszą wizualizacją wielu danych przestrzennych. Dzięki temu jesteśmy pewni, że Raport o działce to usługa na najwyższym poziomie

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.