News

Polsce grozi susza. Zaczyna brakować wody

Monika Byś
2023-06-13
~3 min
Głosów: 17, średnia ocen: 4.8
Polsce grozi susza

Samorządy walczą z suszą. Część gmin zdecydowała się na zakaz podlewania ogródków przydomowych i czasowe wyłączenie wodociągów. 

  • Władze gmin grożą karą grzywny za nieprzestrzeganie zakazu, zgodnie z prawem o wykroczeniach.
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje przelotne opady deszczu i burze w drugiej połowie tygodnia.
  • Eksperymentalna prognoza długoterminowa wskazuje, że w lipcu i sierpniu średnia temperatura powietrza w Polsce będzie powyżej średniej z lat 1991-2020, a opady nie będą znacząco odstawać od normy.
  • Eksperci są zgodni, że zmiany klimatyczne postępują coraz szybciej.

Polsce grozi susza. Zaczyna brakować wody

W gminie Supraśl (powiat białostocki) obowiązuje zakaz podlewania ogrodów, działek i trawników oraz napełniania basenów ogrodowych w godzinach 6-22, od niedzieli. Władze gminy ostrzegają, że za nieprzestrzeganie tego zarządzenia grozi kara grzywny zgodnie z prawem o wykroczeniach. 

Natomiast gmina Obryte w powiecie pułtuskim (woj. mazowieckie) zdecydowała o wyłączeniu wodociągów w godzinach 15-18, aby umożliwić napełnienie zbiorników wodą i zapewnić dostęp do niej dla gospodarstw rolnych w wieczornej porze, np. do pojenia zwierząt.

Wójt gminy Obryte, Sebastian Mroczkowski, wyjaśnia, że trzygodzinna przerwa ma na celu zaspokojenie potrzeb rolnictwa i wyjaśnia, że gmina nadal monitoruje sytuację, która niestety się nie poprawia. Wójt prosi mieszkańców o oszczędzanie wody i zapewnia, że gdy sytuacja ulegnie poprawie, przywrócony zostanie pełny dostęp do wody. 

Inne samorządy, jak np. spółka komunalna gminy Żukowo (powiat kartuski, woj. pomorskie), również apelują o ograniczenie korzystania z wody z sieci wodociągowej do niezbędnych celów, takich jak podlewanie, napełnianie basenów czy mycie samochodów. Spółka tłumaczy, że woda dostarczana przez wodociąg służy głównie do zaspokajania potrzeb socjalno-bytowych i zauważa duży wzrost zużycia wody w ostatnich dniach.

Będzie poprawa?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje poprawę sytuacji w drugiej połowie tygodnia, prognozując przelotne opady deszczu i burze w wielu miejscach. 

Eksperymentalna prognoza długoterminowa wskazuje natomiast, że w lipcu i sierpniu średnie temperatury powietrza w Polsce powinny być powyżej średniej z lat 1991-2020, a opady nie powinny odbiegać od normy z poprzednich lat

Duże miasta, takie jak Warszawa, nie borykają się z problemami z wodą, ponieważ mają dostęp do dwóch niezależnych źródeł wody. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie zapewnia, że dzięki temu są w stanie zaspokoić potrzeby mieszkańców. Pobierają wodę głównie spod dna Wisły i z Jeziora Zegrzyńskiego. Nawet w przypadku drastycznego spadku poziomu rzeki, mogą zwiększyć pobór z drugiego źródła, aby mieszkańcy nie odczuli suszy. 

Należy jednak pamiętać, że zmiany klimatyczne postępują coraz szybciej – dodaje rzecznik przedsiębiorstwa.

Źródło: rp.pl

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.