News

NSA z wyrokiem ws. podatku od nieruchomości przy wynajmie

Monika Byś
2023-08-18
~2 min
Głosów: 10, średnia ocen: 5
podatek od nieruchomości przy wynajmie

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał wyrok dotyczący opodatkowania nieruchomości, szczególnie istotny dla przedsiębiorców korzystających z długoterminowego najmu. NSA stwierdził, że podwyższona stawka podatku od nieruchomości, która dotyczy działalności gospodarczej, nie może być stosowana do budynków ani lokali mieszkalnych używanych do celów mieszkaniowych.

  • Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał ważny wyrok dotyczący opodatkowania nieruchomości dla przedsiębiorców korzystających z długoterminowego najmu.
  • Sąd stwierdził, że podwyższona stawka podatku od nieruchomości dotycząca działalności gospodarczej nie może być stosowana do budynków ani lokali mieszkalnych używanych do celów mieszkaniowych.
  • Decyzja dotyczy zarówno właścicieli nieruchomości, jak i ich najemców.
  • Wyrok wynikał z sporu dotyczącego opodatkowania gruntów po likwidacji linii kolejowej w latach 90.
  • Krótkotrwały odpłatny najem lokali mieszkalnych, który nie związany jest z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych, może być traktowany podobnie jak usługi hotelarskie.
  • Wyrok NSA ma charakter prawomocny.

Ten korzystny dla podatników wyrok ma swoje korzenie w sporze związanym z opodatkowaniem gruntów po likwidacji linii kolejowej w latach 90. Spółka twierdziła, że te grunty nie mogą być wykorzystane w działalności gospodarczej ze względów technicznych i powinny być opodatkowane podobnie jak inne grunty, a nie zgodnie z zasadami związanymi z działalnością gospodarczą.

Budynek mieszkalny nie służy działalności gospodarczej

NSA podkreślił, że od 1 stycznia 2016 roku, zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, budynki mieszkalne oraz gruntów związanych z mieszkaniami nie podlegają definicji nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą. Sąd podkreślił, że pojęcie "związane z działalnością gospodarczą" nie może być odnoszone do budynków mieszkalnych i gruntów związanych z mieszkaniem, nawet jeśli właścicielem jest przedsiębiorca, który prowadzi tylko działalność gospodarczą. Decydujący jest fakt, czy budynek lub lokal fizycznie służy prowadzeniu działalności gospodarczej, co oznacza rzeczywiste wykorzystywanie go lub jego części do tego celu.

NSA wyjaśnił, że części budynków mieszkalnych, które służą do celów mieszkaniowych, nie mogą być uznane za zajęte na potrzeby działalności gospodarczej. To dotyczy również sytuacji, w których budynek lub lokal jest komercyjnie wynajmowany na cele mieszkaniowe przez dewelopera, spółdzielnię lub przedsiębiorcę. Sąd podkreślił, że istotne jest, aby budynki mieszkalne służyły zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, bez znaczenia, czy jest to właściciel czy najemca.

NSA zaznaczył również, że stanowisko przeciwne temu wyrokowi nie tylko kłóci się z istotą regulacji dotyczących opodatkowania nieruchomości mieszkalnych, ale także jest trudne do zaakceptowania społecznie.

Sąd dodał, że krótkotrwały odpłatny najem lokali mieszkalnych, który nie jest związany z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych podatnika i innych osób, może być traktowany podobnie jak usługi hotelarskie. Jest to zwłaszcza istotne w przypadku krótkotrwałego najmu np. na dobę lub kilka dni, zwłaszcza w miejscowościach turystycznych.

Źródło: rp.pl

Sprawdź, ile wynosi podatek od nieruchomości dla Twojej działki

W Raporcie o Terenie OnGeo.pl sprawdzisz stawki podatku od nieruchomości dla Twojej gminy. Ponadto dostaniesz link do źródła na podstawie którego ustalono stawki. Pobierz przykładowy Raport i sprawdź sam.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.