News

Podatek katastralny. Czy doczekamy się katastru w Polsce?

Monika Ojczyk
2024-01-22
~1 min
Post zaktualizowany: 2024-02-05
Głosów: 2, średnia ocen: 5
czy doczekamy się katastru

Nowy wiceminister rozwoju Krzysztof Kukucki wyraził poparcie dla wprowadzenia podatku katastralnego, podkreślając jednak konieczność ustalenia granicy dochodów, od której należałoby go płacić. Czy doczekamy się katastru w Polsce?

Według ekspertów z SGH wprowadzenie podatku katastralnego, mającego ograniczyć spekulacje na rynku nieruchomości, staje się coraz bardziej realne. Dr Adam Czerniak uważa, że szanse na to są obecnie większe niż kilka lat temu. Pytanie, czy Krzysztof Kukucki mógłby przeforsować wprowadzenie podatku katastralnego, pozostaje nadal otwarte. 

Czy doczekamy się katastru w Polsce ?

Podatek mógłby wpisać się w planowane reformy finansów publicznych, przynosząc dodatkowe środki samorządom. Pomysł wprowadzenia podatku katastralnego miałby na celu nieco ostudzić zapał osób prywatnych gromadzących kolejne mieszkania i inwestujących w ten sposób swój kapitał. Jednak niezaprzeczalne jest, że inwestycje w nieruchomości cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony Polaków, głównie ze względu na ich opłacalność w porównaniu z innymi dostępnymi formami lokowania kapitału. Dlatego w debacie pojawiły się pomysły, aby uatrakcyjnić inne formy lokowania środków.

Nowy wiceminister rozwoju w wywiadzie dla Dziennik Gazeta Prawna potwierdził swoje poparcie dla wprowadzenia podatku katastralnego, jednocześnie wskazując, że kluczowym zagadnieniem do ustalenia pozostaje granica dochodów, od której należałoby go płacić.

Avatar: Monika Ojczyk
Monika Ojczyk

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.