News

Koniec z PCC przy zakupie pierwszego mieszkania

Monika Byś
2023-08-22
~2 min
Głosów: 10, średnia ocen: 5
PCC przy zakupie pierwszego mieszkania

Ministerstwo Finansów ogłosiło, że od 31 sierpnia będzie obowiązywać zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) dotyczącego zakupu pierwszego mieszkania lub domu na rynku wtórnym. 

  • Od 31 sierpnia 2023 roku będzie obowiązywać zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczącego zakupu pierwszego mieszkania lub domu na rynku wtórnym.
  • Zwolnienie przysługuje osobom fizycznym, które kupują swoje pierwsze mieszkanie lub dom i wcześniej nie miały żadnych praw ani udziału w takich nieruchomościach. 
  • Zwolnienie zacznie obowiązywać od 31 sierpnia 2023 roku i nie będzie miało zastosowania do transakcji sprzedaży dokonanych przed tą datą.

To wynik wprowadzenia zmian przez ustawę z 26 maja 2023 roku, która objęła zwolnieniem podatek od czynności cywilnoprawnych związanych ze sprzedażą pewnych rodzajów nieruchomości.

Nowe zasady zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych obejmują prawa własności lokalu mieszkalnego, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego oraz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Zwolnienie to dotyczy osób fizycznych, które kupują swoje pierwsze mieszkanie lub dom, a wcześniej nie miały żadnych praw ani udziału w takich nieruchomościach. 

Istnieje jednak wyjątek dla tych, którzy już mieli udziały w takich prawach, ale udział ten nie przekraczał 50% i został nabyty przez dziedziczenie.

Zwolnienie zacznie obowiązywać 31 sierpnia 2023 roku i nie będzie miało zastosowania do transakcji sprzedaży dokonanych przed tą datą.

Warto zaznaczyć, że wpływy z podatku od czynności cywilnoprawnych w roku poprzedzającym te zmiany wyniosły ponad 4,15 miliarda złotych, co może mieć wpływ na budżety jednostek samorządu terytorialnego.

Źródło: PAP

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.