News

Nie dla ograniczenia budowy masztów przekaźnikowych

Monika Byś
2023-01-10
~3 min
Głosów: 21, średnia ocen: 5
ograniczenia budowy masztów przekaźnikowych

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński informuje, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie przewiduje wprowadzenia przepisów odległościowych, które miałyby ograniczać budowę masztów przekaźnikowych w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej. 

  • Wprowadzenie ograniczenia budowy masztów przekaźnikowych telefonii komórkowej w sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej miało być efektem poselskiej interpelacji w sprawie zmian w przepisach. Resort rozwoju zapewnia jednak, że póki co nie przewiduje wprowadzenia takich przepisów. 
  • Pomysł zmiany przepisów odległościowych padł w interpelacji do ministerstwa cyfryzacji. Jego bezpośrednim “autorem” jest poseł Krzysztof Paszyk (KP).

Wprowadzenie ograniczenia budowy masztów przekaźnikowych telefonii komórkowej w sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej miało być efektem poselskiej interpelacji w sprawie zmian w przepisach. Resort rozwoju zapewnia jednak, że póki co nie przewiduje wprowadzenia takich przepisów. 

Pełnomocnik rządu Janusz Cieszyński dodał również, że MRIT nie przewiduje zmian w przepisach, które wzmocnią pozycję samorządów w zakresie korygowania planów zagospodarowania przestrzennego, w celu zablokowania budowy masztów przekaźnikowych.

Skąd pomysł wprowadzenia ograniczenia budowy masztów telefonii komórkowych?

W interpelacji do ministerstwa cyfryzacji poseł Krzysztof Paszyk (KP) zwrócił uwagę na problem konfliktów pomiędzy operatorami telefonii komórkowej, a lokalnymi społecznościami protestującymi przeciw budowie masztów przekaźnikowych, ulokowanych w bezpośrednim sąsiedztwie domów mieszkalnych.

Paszyk wskazał, że władze lokalne, ujmując się za mieszkańcami, niejednokrotnie zmieniają plan zagospodarowania przestrzennego, w ten sposób aby uniemożliwić budowę masztów przekaźnikowych w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań mieszkalnych. W odpowiedzi na to inwestorzy zaskarżają niniejszą decyzje do samorządowego kolegium odwoławczego (SKO). Po skierowaniu sprawy do kolegium inwestorzy otrzymują korzystne dla siebie rozstrzygnięcia, które umożliwiają budowę masztów mimo sprzeciwu lokalnej społeczności, w tym również władz samorządu lokalnego.

Zdaniem posła Paszyka głównym czynnikiem umożliwiającym takie rozstrzygnięcia jest tzw. specustawa covidowa. Przypominamy, że ustawę wprowadzono z powodu epidemii koronawirusa, która m.in. zwalnia operatorów sieci komórkowych z obowiązku stosowania się do zapisów planu zagospodarowania przestrzennego przy stawianiu masztów. 

W ocenie parlamentarzysty nowela ustawy poluzowała bardzo mocno przepisy, tym samym dając pole do rozbudowy operatorom sieci teleinformatycznych. 

zauważył poseł Paszyk

Niestety, jak dotąd, plany zagospodarowania przestrzennego nie są w stanie blokować usytuowania masztów w niedalekiej odległości od domostw. Jest to potężna broń przekazana w ręce operatorów, a jednocześnie jest to potężne ograniczenie kompetencji samorządu terytorialnego, ale też ograniczenie wpływu społeczności lokalnych na to, co się dzieje często tuż za płotem, bo często problem dotyczy obiektów w odległości nie mniejszej niż 10 metrów od okien budynku.

Według niego potrzebne są przepisy odległościowe, ustalające minimalną odległość od zabudowy mieszkaniowej, na jaką musiałyby być posadowione nowo budowane maszty przekaźnikowe. 

Źródło: PAP

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.