News

Odległość 500 m wiatraków od domów bliżej niż kiedykolwiek

Monika Byś
2024-02-29
~2 min
Głosów: 11, średnia ocen: 5
odległość 500 metrów wiatraków od domów bliżej niż kiedykolwiek

Ministerstwo klimatu planuje do połowy roku przedstawić projekt zmiany ustawy odległościowej w zakresie minimalnej odległości turbin wiatrowych od zabudowań. Miłoszem Motyka, wiceminister resortu klimatu twierdzi, że strona rządowa ma zgodność wokół ustalenia tej odległości na 500 metrów. Projekt ma być wynikiem szeroko zakrojonych konsultacji.

Motyka podkreślił, że mimo uzgodnień co do minimalnej odległości, należy jeszcze omówić sprawę ochrony przyrody, jak parki narodowe i obszary Natura 2000. Projekt uwzględni także dyrektywę ptasią. 

Wiceminister zapewnił, że po finalizacji projektu i zakończeniu konsultacji będzie on odporny na dalsze poprawki. Dodał, że jeśli pojawią się racjonalne wnioski na etapie legislacyjnym, zostaną one uwzględnione.

Sprawdź, gdzie jeszcze mogą powstać wiatraki 500 metrów od domów

Zespół OnGeo.pl opracował nową mapę zasięgów 500 metrów od zabudowy mieszkaniowej, dzięki której sprawdzisz miejsca, gdzie mogą powstać elektrownie wiatrowe, jeśli rząd ustanowi nowe przepisy odległościowe. Mapę zasięgów 500 metrów wiatraków od domów znajdziesz w Geoportalu Na Mapie.

Mapa 500 metrów wiatraków od domów, Na Mapie
Mapa 500 metrów wiatraków od domów, Na Mapie

Mapa 500 metrów wiatraków od domów wskazuje jasno, że pomimo zmniejszenia odległości o 200 metrów, nadal mamy niewiele miejsca na nowe inwestycje OZE. 

Projekt ma także zawierać zmiany dotyczące procedury administracyjnej (permittingu) w energetyce wiatrowej, które mają skrócić czas uzyskiwania pozwoleń, odpowiadając na apele branży wiatrowej. Według prezesa Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, skrócenie czasu procedur jest kluczowe obok zmniejszenia minimalnej odległości. Aktualnie cały proces realizacji nowych inwestycji trwa od 8 do 10 lat.

W planach ministerstwa są także zmiany dla prosumentów, takie jak zachęty dla magazynów energii oraz rozwiązanie problemu liczby odmów przyłączenia do sieci poprzez program dofinansowania prosumenckich magazynów energii.

Ministerstwo analizuje również możliwości poprawy rozliczeń prosumentów, zgodnie z regulacjami europejskimi.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.