News

Obowiązkowa winda od drugiego piętra?

Monika Byś
2023-03-09
~2 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
obowiązkowa winda od drugiego piętra

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Infrastruktury pojawił się temat wind w budynkach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej. Pomysł polega na wprowadzeniu obowiązku instalacji windy w budynkach powyżej drugiego piętra, a nie jak dotychczas, od piątego. Czy szykuje się kolejna zmiana przepisów?

  • Resor rozwoju informuje, że rząd pracuje nad nowym rozporządzeniem, który wprowadziłby obowiązek montażu wind już powyżej drugiego pietra w budynkach mieszkalnych, a w przypadku budynków użyteczności publicznej –  przy dwóch kondygnacjach
  • Windowa rewolucja niestety nie poprawi tu sytuacji ludzi, którzy już mieszkają w starszych blokach.

Przemysław Herman z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej zdradził, że rząd pracuje nad nowym rozporządzeniem, który wprowadziłby obowiązek montażu wind już powyżej drugiego pietra w budynkach mieszkalnych, a w przypadku budynków użyteczności publicznej –  przy dwóch kondygnacjach. To by oznaczało, że winda stanie się obowiązkowa właściwie w każdym nowym bloku. Pytanie, co ze starymi budynkami?

Dotacja na windę

Brak windy może być problemem dla seniorów, osób z niepełnosprawnościami, czy np. osób w ciąży. Od dłuższego czasu mówi się zresztą o „więźniach czwartego piętra”. Wszystko dlatego, że obowiązek montażu windy jest dopiero od piątego piętra. Windowa rewolucja niestety nie poprawi tu sytuacji ludzi, którzy już mieszkają w starszych blokach. Szczególnie problematyczne są tutaj bloki budowana przed rokiem 1995 r. Wówczas obowiązek budowy wind wynikał z zapisu, że dopiero budynki powyżej 15 m, powinny mieć windy. 

Na windę można jednak dostać dotację. Funkcjonuje Fundusz Dostępności, który jest realizowany przez BGK. Jak mówił Przemysław Herman na sejmowej komisji, w ciągu ostatnich czterech lat przyznano pożyczki na 200 mln zł, dzięki którym zrealizowano ok. 130 inwestycji – głównie właśnie windowych. Pożyczki, które są dostępne m.in. dla spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych, mogą być częściowo umarzane.

Źródło: bezprawnik.pl

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.