News

Niższe ceny skupu podstawowych produktów rolnych

Monika Byś
2023-05-24
~3 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
Niższe ceny skupu podstawowych produktów rolnych

Główny Urząd Statystyczny informuje, że w kwietniu 2023 roku nastąpiły zmiany cen skupu podstawowych produktów rolnych. Po miesiącach ciągłych wzrostów cen, w końcu odnotowano minimalny spadek w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 0,4%). Jednak w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku zanotowano wzrost o 2,4%. 

  • Ceny skupu podstawowych produktów rolnych spadły o 0,4% w kwietniu 2023 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem.
  • Względem kwietnia ubiegłego roku ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły o 2,4%.
  • W kwietniu 2023 r. ceny produktów rolnych były niższe w porównaniu z poprzednim miesiącem, z wyjątkiem ziemniaków, żywca wołowego i wieprzowego w skupie.
  • Względem kwietnia 2022 r. zanotowano spadek cen skupu większości produktów rolnych, a wzrost cen żywca wieprzowego i mleka w skupie, owsa i żywca wołowego na targowiskach oraz ziemniaków na obu rynkach.
  • W skupie cena pszenicy spadła o 6,2% w stosunku do poprzedniego miesiąca i o 32,8% w porównaniu z kwietniem 2022 r.

W stosunku do kwietnia poprzedniego roku, ceny większości produktów rolnych w skupie i na targowiskach spadły. Jednak ceny żywca wieprzowego i mleka w skupie, owsa i żywca wołowego na targowiskach oraz ziemniaków na obu rynkach wzrosły. Największy wzrost cen odnotowano w przypadku ziemniaków i żywca wieprzowego w skupie.

Zmiany cen skupu podstawowych produktów rolnych w stosunku do analogicznego miesiąca poprzedniego roku /GUS/
Zmiany cen skupu podstawowych produktów rolnych w stosunku do analogicznego miesiąca poprzedniego roku /GUS/

Ceny skupu i ceny uzyskiwane przez rolników na targowiskach

W kwietniu 2023 roku cena skupu pszenicy wynosiła 110,24 zł za dt, co stanowiło spadek o 6,2% w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 32,8% w skali roku. Na targowiskach pszenica była sprzedawana po cenie 143,10 zł za dt, czyli o 7,1% taniej niż w marcu tego roku i o 18,4% taniej niż w kwietniu 2022 roku.

Cena skupu żyta wyniosła 91,01 zł za dt, będąc niższą o 6,0% w porównaniu z marcem bieżącego roku i o 34,2% w porównaniu z kwietniem 2022 roku. Na targowiskach cena żyta (114,54 zł za dt) spadła o 7,3% w skali miesiąca i o 9,9% w skali roku.

W kwietniu 2023 roku za ziemniaki w skupie płaciło się 123,77 zł za dt, co stanowiło wzrost o 7,7% w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 52,6% w porównaniu z kwietniem 2022 roku. Na targowiskach cena ziemniaków (177,17 zł za dt) była niższa o 0,3% w stosunku do marca tego roku, ale wyższa o 18,7% w porównaniu z kwietniem 2022 roku.

Cena skupu żywca wołowego wyniosła 10,82 zł za kg, zwiększając się nieznacznie o 0,1% w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale obniżając się o 3,6% w skali roku. Na targowiskach cena żywca wołowego (9,98 zł za kg) zmniejszyła się o 9,9% w porównaniu z marcem tego roku, ale wzrosła o 0,7% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Źródło: GUS

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.