News

Spore zakłócenia sygnału GNSS nad Polską

Monika Byś
2024-03-26
~1 min
Głosów: 14, średnia ocen: 4.8
zakłócenia sygnału GNSS nad Polską

Serwis FlightRadar24 publikuje mapę zakłócenia sygnału GNSS. Na mapie widać, że od kilku dni część terytorium Polski znajduje się w wysokiej strefie zakłóceń. 

Mapa prezentuje zakłócenia w globalnych systemach nawigacji satelitarnej, takich jak amerykańska konstelacja GPS, europejski system Galileo, rosyjski GLONASS i chiński BeiDou. 

Zakłócenia sygnału GNSS oznaczone są za pomocą kolorowych plastrów miodu, reprezentujących stopień zakłóceń od niskiego (zielony) do wysokiego (czerwony). Na mapie widzimy, że północna i północno-wschodnia część Polski znajduje się w czerwonej strefie zakłóceń

Zakłócenia sygnału GNSS nad Polską [dane z dnia 25.03.2024 roku], źródło: flightradar24.com
Zakłócenia sygnału GNSS nad Polską [dane z dnia 25.03.2024 roku], źródło: flightradar24.com

Dane mogą być aktualizowane co 6 lub 24 godziny, umożliwiając śledzenie najnowszej aktywności lub szerszej perspektywy z poprzedniego dnia.

PRZEJDŹ DO MAPY 

Źródłem danych są komunikaty o pozycji nawigacyjnej statków powietrznych przekazywane przez system ADS-B. Te komunikaty zawierają informacje o błędach, znanych jako Navigation Integrity Category (NIC), które określają pewność pozycji statku powietrznego poprzez promień niepewności. Większa wartość NIC oznacza większą niepewność w pozycji.

Źródło: flightradar24.com

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.