News

Rozporządzenie ws. obszarów uzupełnienia zabudowy

Szczepan Sołtysik
2024-05-17
~2 min
Głosów: 3, średnia ocen: 4
Obszary uzupełnienia zabudowy w planie ogólnym gminy

Od 16 maja zacznie obowiązywać rozporządzenie dotyczące metody określania obszaru uzupełnienia zabudowy w planie ogólnym gminy. Kryterium wyznaczania tego obszaru będzie stanowić skupisko co najmniej pięciu budynków, w tym m.in. budynków mieszkalnych, szkół czy szpitali.

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie sposobu wyznaczania obszaru uzupełnienia zabudowy w planie ogólnym gminy

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii dotyczące wyznaczania obszarów uzupełnienia zabudowy w planie ogólnym gminy. Zgodnie z nowymi regulacjami, granice wyznaczonego obszaru muszą obejmować co najmniej pięć budynków, przy czym odległość między obrysami każdego z nich nie może przekraczać 100 metrów od obrysu co najmniej jednego innego budynku w grupie.

Zgrupowanie obejmuje następujące rodzaje budynków: przemysłowe, handlowo-usługowe, biurowe, szpitalne i inne obiekty opieki zdrowotnej, edukacyjne, naukowe, kulturalne oraz sportowe, a także mieszkalne i pozostałe niemieszkalne.

Jak wskazano w rozporządzeniu, obszary uzupełnienia zabudowy wyznaczone zgodnie z nowymi przepisami mogą być ograniczane, uwzględniając lokalne uwarunkowania oraz politykę przestrzenną gminy. Dopuszcza się również rozszerzenie granic tych obszarów, ale nie więcej niż o powierzchnię obliczoną według wzoru podanego w rozporządzeniu.

Pobierz rozporządzenie w sprawie sposobu wyznaczania obszaru uzupełnienia zabudowy

Obszary uzupełnienia zabudowy w Geoportalu Na Mapie

Na Krajowym Geoportalu Na Mapie możesz sprawdzić lokalizację terenów przeznaczonych pod uzupełnienie zabudowy. Dzięki temu łatwo dowiesz się, czy twoja parcela pozostanie działką budowlaną w przyszłości. Pamiętaj, że gminy określają te obszary w swoich planach ogólnych i mają na to czas do końca 2025 roku.

Źródło: PAP

Zobacz wywiad z doświadczonym urbanistą, w którym omawiamy zagadnienia związane z reformą planowania przestrzennego:

Avatar: Szczepan Sołtysik
Szczepan Sołtysik

Redaktor i przedstawiciel portalu OnGeo.pl