Ministerstwo Rozwoju i Technologii jasno stwierdza, że nie będzie uwłaszczenia działkowców. Podkreśla jednocześnie, że ogródki działkowe mają spełniać funkcje socjalne, wypoczynkowe i rekreacyjne, a nie stanowić indywidualne nieruchomości zarobkowe.
Resort rozwoju uspokaja- nie będzie uwłaszczenia działkowców

W 2023 roku weszła w życie ustawa, która likwiduje użytkowanie wieczyste. W nowym prawie wykluczono jednak wykup gruntów wykorzystywanych do prowadzenia rodzinnych ogródków działkowych.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii jasno stwierdza, że nie będzie uwłaszczenia działkowców. Jednocześnie podkreśla, że ROD nie mogą stanowić indywidualnych nieruchomości zarobkowych. Mają jedynie spełniać funkcje socjalne, wypoczynkowe i rekreacyjne. Istniejące rozwiązania prawne pozwalają zachować integralność ogrodów działkowych, utrzymując jednocześnie ich funkcje społeczne i ekologiczne.
Nie będzie uwłaszczenia działkowców
Przykład Słowacji, gdzie wprowadzono uwłaszczenie działkowców, pokazuje negatywne skutki, takie jak likwidacja ogrodów i przekształcenie ich w tereny inwestycyjne, zagrażając zielonym przestrzeniom miejskim.
Działkowcy obawiają się zmian w Ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, które mogą prowadzić do likwidacji ogrodów działkowych poprzez nieuwzględnienie ich w planach miejscowych. Ministerstwo zapewnia jednak, że nowe przepisy mają chronić interesy działkowców, a decyzje o lokalizacji inwestycji pozostają w gestii gmin.
Przeczytaj także:
W Polsce istnieje prawie pięć tysięcy Rodzinnych Ogródków Działkowych (ROD) o łącznej powierzchni przekraczającej 40 tysięcy hektarów, głównie w miastach. Każdy działkowiec musi być członkiem Polskiego Związku Działkowców i opłacać składki, jednak nie ma możliwości wykupienia działki na własność.

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Prezydent podpisał nowelę: Gminy z dłuższym terminem na Plany Ogólne
- Grunty rolne Skarbu Państwa pod budownictwo mieszkaniowe: Nowy projekt ustawy
- Lawina wniosków o WZ: Gminy pod presją, resort rozwoju odpowiada
- REIT-y w Polsce: Rewolucja na rynku nieruchomości czy zagrożenie dla cen mieszkań?
- Ceny ziemi rolnej w Polsce: Gdzie najtaniej, gdzie najdrożej? Nawet 117 tys. zł za 1 ha!
- KOD ZNIŻKOWY 7% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Jakie informacje powinno zawierać idealne ogłoszenie sprzedaży działki?