News

Resort rozwoju uspokaja- nie będzie uwłaszczenia działkowców

Monika Byś
2024-03-26
~1 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
nie będzie uwłaszczenia działkowców

Ministerstwo Rozwoju i Technologii jasno stwierdza, że nie będzie uwłaszczenia działkowców. Podkreśla jednocześnie, że ogródki działkowe mają spełniać funkcje socjalne, wypoczynkowe i rekreacyjne, a nie stanowić indywidualne nieruchomości zarobkowe.

W 2023 roku weszła w życie ustawa, która likwiduje użytkowanie wieczyste. W nowym prawie wykluczono jednak wykup gruntów wykorzystywanych do prowadzenia rodzinnych ogródków działkowych. 

Ministerstwo Rozwoju i Technologii jasno stwierdza, że nie będzie uwłaszczenia działkowców. Jednocześnie podkreśla, że ROD nie mogą stanowić indywidualnych nieruchomości zarobkowych. Mają jedynie spełniać funkcje socjalne, wypoczynkowe i rekreacyjne. Istniejące rozwiązania prawne pozwalają zachować integralność ogrodów działkowych, utrzymując jednocześnie ich funkcje społeczne i ekologiczne.

Nie będzie uwłaszczenia działkowców

Przykład Słowacji, gdzie wprowadzono uwłaszczenie działkowców, pokazuje negatywne skutki, takie jak likwidacja ogrodów i przekształcenie ich w tereny inwestycyjne, zagrażając zielonym przestrzeniom miejskim.

Działkowcy obawiają się zmian w Ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, które mogą prowadzić do likwidacji ogrodów działkowych poprzez nieuwzględnienie ich w planach miejscowych. Ministerstwo zapewnia jednak, że nowe przepisy mają chronić interesy działkowców, a decyzje o lokalizacji inwestycji pozostają w gestii gmin.

W Polsce istnieje prawie pięć tysięcy Rodzinnych Ogródków Działkowych (ROD) o łącznej powierzchni przekraczającej 40 tysięcy hektarów, głównie w miastach. Każdy działkowiec musi być członkiem Polskiego Związku Działkowców i opłacać składki, jednak nie ma możliwości wykupienia działki na własność.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.