Najsłynniejsza samowola budowlana w Polsce doczekała się legalizacji po 40 latach od rozpoczęcia budowy. Mowa o zamku w Łapalicach, zwanym jako “polski Hogwart”. Zamek ma aż 12 wież, 365 okien i zajmuje prawie 6 tys. metrów kwadratowych powierzchni.
Zalegalizowano najsłynniejszą samowolę budowlaną w Polsce
- Zamek w Łapalicach to budynek w stanie surowym znajdujący się w pobliżu jeziora Rekowo w województwie pomorskim
- Zamek powstał w latach 80. XX wieku jako samowola budowlana
- Budowa zamku trwała kilkanaście lat i została przerwana w latach 90. XX wieku. Powodem były problemy finansowe inwestora oraz postępowania sądowe w sprawie samowoli budowlanej.
- W 2022 roku Rada Miejska w Kartuzach przyjęła plan zagospodarowania przestrzennego, który umożliwia uregulowanie statusu prawnego zamku w Łapalicach.
Zamek w Łapalicach to budynek w stanie surowym znajdujący się w pobliżu jeziora Rekowo w województwie pomorskim [zobacz na mapie]. Powstał w latach 80. XX wieku jako samowola budowlana i szybko stał się jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Kaszub.
Budowę zamku rozpoczął w 1984 roku gdański rzeźbiarz i producent mebli Piotr Kazimierczak. Pierwotnie miał to być 170-metrowy dom, połączony z pracownią. Jednak z czasem Kazimierczak zmienił plany i zaczął budować znacznie większy obiekt, który miał być jego domem, galerią sztuki i centrum kulturalnym.
Budowa zamku trwała kilkanaście lat i została przerwana w latach 90. XX wieku. Powodem były problemy finansowe Kazimierczaka oraz postępowania sądowe w sprawie samowoli budowlanej.
Zamek w Łapalicach to budynek o powierzchni około 5 tys. m². Jego bryła nawiązuje do architektury rezydencjonalnej, a wnętrza miały być bogato zdobione. Główna część zamku składa się z czterech skrzydeł połączonych ze sobą łącznikami. We wnętrzu przewidziano 52 pomieszczenia, 365 okien i 12 wież.
Budowa zamku zostanie wkrótce dokończona
W 2022 roku Rada Miejska w Kartuzach przyjęła plan zagospodarowania przestrzennego, który umożliwia uregulowanie statusu prawnego zamku w Łapalicach. Dzięki temu Piotr Kazimierczak może dokończyć budowę "dzieła swojego życia". Zgodnie z założeniami budynek miałby być hotelem.
Źródło: Onet.pl
Sprawdź, jak zmieniło się zagospodarowanie terenu na przestrzeni lat
Raport stare zdjęcia lotnicze przedstawia wybraną działkę lub wiele działek, na tle zdjęć lotniczych wykonanych w różnych latach. Z raportu dowiesz się jak zmieniało się zagospodarowanie terenu na przestrzeni ostatnich lat.
Raport lotniczy bazuje na danych udostępnionych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii w postaci tzw. ortofotomapy. Dane te przetworzyliśmy w taki sposób, aby zapewnić ich jak najlepszą wizualizacje w postaci prostego raportu.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!