News

Wkrótce szczegóły programu Mój Prąd 5.0

Monika Byś
2023-03-20
~2 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
Mój Prąd 5.0

NFOŚiGW informuje, że wyczerpały się już pieniądze w czwartej edycji programu Mój Prąd. Dobra wiadomość jest jednak taka, że niedługo ma ruszyć Mój Prąd 5.0. Sprawdź, czy nowa edycja wniesie nowe formy dofinansowania. 

  • Nabór wniosków w ramach edycji 4.0. zakończono, mimo że w teorii zainteresowani mieli czas na złożenie wniosku o dotację do końca marca 2023 r. NFOŚiGW informuje, że powodem zmian jest wyczerpanie budżetu przewidzianego na wypłatę dotacji
  • Wiemy, że w kwietniu br. ma ruszyć Mój Prąd 5.0. W programie nadal będzie można dostać pieniądze na fotowoltaikę, ale także na pompy ciepła i kolektory słoneczne.

Wnioski w programie Mój Prąd 4.0 nie zostaną rozpatrzone

Od 15 kwietnia 2022 r. trwał nabór do czwartej już edycji programu Mój Prąd 4.0. W tej edycji programu nabór wniosków prowadzono dla prosumentów w nowym systemie net-billing oraz dla dotychczasowych prosumentów, którzy zmienili system rozliczania z systemu opustów na nowy system net-billing. 

Od 15 lutego 2023 r. rozpoczęto przeliczanie wniosków w celu wypłaty zwiększonego dofinansowania. Przypominamy, że dotacje zwiększono ze względu na sytuację gospodarczą. Dzięki temu:

  • do mikroinstalacji PV można było otrzymać do 6 tys. zł dofinansowania - wcześniej, 4 tys. zł,
  • przy instalacji fotowoltaiki z dodatkowymi urządzeniami do 7 tys. zł - wcześniej 5 tys. zł,
  • jeśli beneficjent postanowił zainwestować w fotowoltaikę z magazynem energii do 16 tys. zł - wcześniej  7,5 tys. zł

Należy przy tym zaznaczyć, że w ramach programu Mój Prąd można uzyskać maksymalnie kwotę równą 50 proc. kosztów kwalifikowanych

Dzisiaj już wiemy, że nabór wniosków w ramach edycji 4.0. zakończono, mimo że w teorii zainteresowani mieli czas na złożenie wniosku o dotację do końca marca 2023 r. NFOŚiGW informuje jednak, że powodem zmian jest wyczerpanie budżetu przewidzianego na wypłatę dotacji.

Mój Prąd 5.0 - będzie nowa edycja

Dzisiaj wiemy, że od kwietnia 2023 r. ruszy Mój Prąd 5.0 - zapowiedziała ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa. W programie nadal będzie można dostać pieniądze na fotowoltaikę, ale także na pompy ciepła i kolektory słoneczne.

Szczegółowych zasad programu Mój Prąd 5.0 na razie nie ma. Nie wiadomo więc, czy i jak dokładnie zasady dofinansowania pomp ciepła  zostaną zmienione w 2023 roku. Dotychczas na jedno przedsięwzięcie związane z montażem pompy ciepła można było uzyskać nie więcej niż 5 tys. zł.

Źródło: zielona.interia.pl 

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.