Mapa ukształtowania terenu – rzeźba terenu na działce

Mapa ukształtowania terenu – rzeźba terenu na działce
Mapa ukształtowania terenu – rzeźba terenu na działce
4.4 (87.5%) 8 votes

W niniejszym artykule dowiesz się przede wszystkim czym jest rzeźba terenu, jak wygląda analiza spadków terenu w OnGeo.pl oraz co to jest mapa ukształtowania terenu. Rzeźba czy ukształtowanie terenu jako zjawisko złożone powinno być określane wieloma cechami, które w całości stanowią pełny obraz.

Wygeneruj Raport o terenie w Geoportalu OnGeo.pl sprawdź ukształtowanie powierzchni na działce

Poniżej przykład mapki, którą wygenerujesz w OnGeo.pl w 5 minut.

Ukształtowanie terenu
Ukształtowanie terenu

 

Definicja rzeźby powierzchni ziemi (terenu) mówi że jest to ukształtowanie powierzchni Ziemi powstałe na skutek działania czynników zewnętrznych (erozja, akumulacja rzeczna i lodowcowa, wpływ wiatru i działalność człowieka).

Wyróżnić można typy rzeźby terenu:

 • Poligeniczna
 • Policykliczna
 • Strukturalna
 • Krawędziowa
 • Tektoniczna
 • Alpejska

Formy ukształtowania terenu można podzielić na:

 • wypukłe, takie jak: grzęda, grzbiet, grań, pagórek, wzgórze, góra, żebro, filar, turnia, piarg
 • wklęsłe, takie jak: dolina, kotlina, cyrk lodowcowy, żleb, depresja, holweg;
 • płaskie, takie jak: równina, rówień, płaśń

Mapa spadków (nachyleń) to przedstawienie na podkładzie topograficznym obszarów należących do określonych przedziałów nachyleń.

Nachylenie stoku (spadek) to kąt płaski zawarty między powierzchnią terenu a poziomem.

Spadek terenów:

 • Warunkuje intensywność procesów erozji
 • Ogranicza zabiegi agrotechniczne i transport
 • Różnicuje warunki agroekologiczne
 • Wpływa na występowanie określonych kompleksów glebowo-rolniczych

Mapa ukształtowania terenu w OnGeo.pl – Jakie informacje znajdziesz w raporcie o terenie OnGeo.pl?

Geoportal OnGeo.pl to zbiór informacji, przedstawiony na mapie obejmujący usługi Raportów o Terenie. Jeśli jesteś zainteresowany zdobyciem informacji o wybranej nieruchomości to możesz w zaledwie w kilka minut pobrać  zestaw danych.  Biorąc pod uwagę cechy terenu w raporcie można wyróżnić m.in.:

ANALIZA SPADKÓW TERENU, RZEŹBA TERENU

Ukształtowanie terenu jest jedną z podstawowych informacji mających wpływ na użytkowanie nieruchomości, możliwości budowlane, wybór projektu architektonicznego, itp. Dzięki informacjom zawartym w Raporcie o Terenie dowiesz się jakie nachylenia ma pożądany teren. Oprócz powierzchni i procentowego udziału konkretnych spadków, zobaczysz jak rozkładają się one na mapie wybranego obszaru – co pomoże w zaplanowaniu optymalnego wykorzystania możliwości działki. Analiza zawiera również informacje o maksymalnej, średniej oraz minimalnej wysokości terenu. Dobrana kompozycja w zakresie rzeźby terenu odpowiednio oddaje faktyczną topografię terenu.

Do czego przyda nam się ta wiedza?

Z informacji pozyskanych z raportu o terenie dowiesz się czy będzie potrzeba inwestowania w wyrównywanie terenu, ponadto sprawdzisz walory widokowe działki oraz zyskasz pomoc przy wyborze rodzaju projektu zabudowy.

RAPORT O TERENIE ONGEO.PL – Pobierz analizę działki w postaci map

Zapraszamy do obejrzenia poniższego filmu. Dowiesz się z niego, dlaczego przed zakupem nieruchomości warto skorzystać z Raportów o Terenie OnGeo.pl.

Zachęcamy do przeglądania innych artykułów na Blogu Ongeo.pl  

Znajdziesz tam podobne artykuły jak: LEGENDA MAPY W GEOPORTALU ONGEO.PL czy INFORMACJE O NIERUCHOMOŚCIACH – SPRAWDŹ CO ZAWIERA RAPORT O TERENIE ONGEO.PL

Zobacz przykładowy raport o terenie: ongeo.pl/raporty/krakow-przykladowy-raport

mapa ukształtowania terenu, rzeźba terenu na działce, mapa spadków, mapa terenu, rzeźba terenu, ukształtowanie terenu, ukształtowanie powierzchni, pas rzeźby terenu, polska ukształtowanie terenu, ukształtowanie powierzchni terenu, ukształtowanie terenu mapa, mapa z ukształtowaniem terenu, mapa spadków terenu

 


Related Posts

Informacje o nieruchomościach – Sprawdź co zawiera Raport o Terenie OnGeo.pl

Informacje o nieruchomościach – Sprawdź co zawiera Raport o Terenie OnGeo.pl

Informacje o nieruchomościach – Sprawdź co zawiera Raport o Terenie OnGeo.pl3.6 (71.11%) 9 votes OnGeo.pl oferuje usługę dostępu do informacji o terenie dla dowolnego obszaru w Polsce- Raport o Terenie. Każdy, kto jest zainteresowany zdobyciem informacji o wybranej nieruchomości może w parę minut pobrać zestaw […]

Jak odrolnić działkę? Przekształcenie działki rolnej na budowlaną

Jak odrolnić działkę? Przekształcenie działki rolnej na budowlaną

Jak odrolnić działkę? Przekształcenie działki rolnej na budowlaną3.8 (75.38%) 26 votes Inwestycje budowlane, zarówno deweloperskie jak i prywatne, wiążą się przede wszystkim z zakupem działki. Jednakże grunty przeznaczone pod zabudowę mają wyraźnie wyższą cenę niż tereny rolne. Jednym ze sposobów tańszego pozyskania terenu pod budowę […]Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *