News

Mapa symulacji poziomu morza. Sprawdź, czy woda zaleje Ci działkę

Monika Byś
2024-02-28
~2 min
Głosów: 13, średnia ocen: 4.7
mapa symulacji poziomu morza

W serwisie streetmap.pl sprawdzisz mapę symulacji poziomu morza. Dowiesz się, które obszary na świecie są najbardziej zagrożone zalaniem od wód mórz i oceanów. Okazuje się, że gdyby morza podniosły się o 100 metrów, w Polsce wody zalałyby Bydgoszcz, Poznań a nawet Warszawę! 

Rosnący poziom mórz i oceanów to palący problem ekologiczny, o którym często mówią organizacje związane z ochroną środowiska i zmianami klimatu. Ta kwestia może stać się wyzwaniem globalnym w niedalekiej przyszłości. 

Mapa symulacji poziomu morza, którą znajdziesz na stronie https://streetmap.pl/seelevel, pokazuje, które obszary zostaną zalane, gdy poziom morza wzrośnie o określoną liczbę metrów. Chociaż narzędzie to nie uwzględnia wszystkich czynników, takich jak ludzkie budowle przeciwpowodziowe czy groble, jest użytecznym sposobem na zobrazowanie potencjalnych skutków podniesienia się poziomu mórz. 

Co stałoby się, gdyby poziom morza podniósł się o 50 metrów? źródło: streetmap.pl
Co stałoby się, gdyby poziom morza podniósł się o 50 metrów? źródło: streetmap.pl

Podniesienie poziomu morza o 2 metry przyniesie katastrofalne w skutkach konsekwencje, również dla Polski

Okazuje się, że nawet niewielki wzrost, na przykład o 1-2 metry, może przynieść katastrofalne konsekwencje dla obszaru całego globu. Polska również nie byłaby wyjątkiem. Wiele obszarów, w tym część Trójmiasta, mogłoby zostać zalanym przez Bałtyk

Podniesienie wód mórz i oceanów o 50 metrów spowodowałoby zalanie takich miast jak Szczecin, Malbork, Elbląg a nawet Grudziądz. Jeśli poziom morza Bałtyckiego wzrośnie o 100 metrów, wody morskie sięgną nawet do Warszawy. Podniesienie wód o 300 metrów spowoduje całkowitą katastrofę.

Co stałoby się, gdyby poziom morza podniósł się o 300 metrów? źródło: streetmap.pl
Co stałoby się, gdyby poziom morza podniósł się o 300 metrów? źródło: streetmap.pl

Chociaż scenariusz podniesienia się poziomu morza do 300 metrów wydaje się mało realny, to trzeba zauważyć, że obecność takiego narzędzia pobudza wyobraźnię i skłania do refleksji na temat zmian klimatycznych oraz ich potencjalnych skutków.

Źródło: streetmap.pl

Sprawdź tereny zalewowe w Geoportalu OnGeo.pl™

Dzięki funkcjonalności serwisu OnGeo.pl w szybki sposób uzyskasz informacje o zagrożeniu powodziowym dla dowolnego obszaru, działki lub adresu w Polsce. W kilku prostych krokach znajdziesz lokalizację, która cię interesuje, a następnie wskażesz obszar, dla którego zostanie wykonana analiza ryzyka powodziowego.

POBIERZ PRZYKŁADOWY RAPORT O DZIAŁCE

Stosowną informację otrzymasz w postaci Raportu o terenie™, który zostanie wygenerowany do pliku w formacie *pdf.

Sprawdź tereny zalewowe w Geoportalu OnGeo.pl™
Sprawdź tereny zalewowe w Geoportalu OnGeo.pl™
Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.