News

Mapa emisji CO2 w Europie. Węgiel dominuje

Monika Byś
2023-06-09
~2 min
Głosów: 17, średnia ocen: 4.9
mapa emisji CO2 w Europie

Temat redukcji emisji gazów cieplarnianych i ich wpływu na środowisko oraz klimat jest obecnie jednym z najbardziej dyskutowanych zagadnień na całym świecie, zwłaszcza w Unii Europejskiej. Od teraz dzięki mapie emisji CO2 w Europie każdy może zobaczyć, które kraje i które elektrownie emitują najwięcej dwutlenku węgla do atmosfery. Mamy złą wiadomość dla Polaków. Elektrownia w Bełchatowie ponownie uplasowała się na 1. miejscu wśród elektrowni węglowych. 

  • Badania brytyjskich naukowców ujawniły, które państwa w Europie odpowiadają za największą emisję CO2.
  • Mapa przedstawia dane dotyczące 390 elektrowni reprezentujących 90% emisji z sektora elektroenergetycznego EU-ETS 2022.
  • Elektrownie węglowe dominują pod względem emisji CO2, z 19 z 20 największych producentów dwutlenku węgla.
  • Polska i Niemcy są najbardziej dotknięte wysokim udziałem elektrowni węglowych w emisji CO2.
  • Bełchatowska elektrownia węglowa zajmuje pierwsze miejsce z emisją ponad 35 milionów ton dwutlenku węgla w 2022 roku.
  • Problemowe obszary to Zagłębie Ruhry, część Czech, wschodnie Niemcy i konurbacja górnośląska.

Dzięki badaniom przeprowadzonym przez naukowców z Wielkiej Brytanii, możemy zobaczyć, które kraje w Europie są odpowiedzialne za największe emisje CO2

Dane zgromadzone przez Europejski System Handlu Emisjami pozwoliły stworzyć listę najbardziej zanieczyszczających elektrowni w Europie. System ten, znany jako EU ETS, został wprowadzony w roku 2005 w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery przez przemysł o dużym zapotrzebowaniu na energię oraz producentów energii. 

Mapa emisji CO2 w Europie

Mapa prezentuje informacje dotyczące 390 elektrowni, które generują aż 90% emisji w sektorze elektroenergetycznym w ramach EU ETS w 2022 roku. Oprócz podstawowych danych na temat rodzaju paliwa, mapa przedstawia również informacje dotyczące wielkości emisji (aż do roku 2013) oraz właścicieli tych obiektów. Każda z elektrowni została umieszczona w rankingu na podstawie wielkości jej emisji.

Zobacz mapę TUTAJ

Z udostępnionej mapy widać wyraźnie, że elektrownie węglowe dominują pod względem emisji CO2. Spośród 20 największych producentów dwutlenku węgla, aż 19 to elektrownie węglowe, zarówno te opalane węglem brunatnym, jak i kamiennym. Elektrownie gazowe plasują się zdecydowanie lepiej w tym zestawieniu, głównie w drugiej i trzeciej setce rankingu.

Elektrownia w Bełchatowie emituje najwięcej CO2 spośród wszystkich elektrowni w Europie /ember-climate.org/
Elektrownia w Bełchatowie emituje najwięcej CO2 spośród wszystkich elektrowni w Europie /ember-climate.org/

Wysoki udział elektrowni węglowych w emisji CO2 przynosi niekorzystne konsekwencje dla dwóch europejskich państw, które głównie polegają na węglu w swoim miksie energetycznym - Polski i Niemiec. Pierwsze 9 miejsc w rankingu emisji zajmują elektrownie węglowe z tych dwóch krajów, w tym najwyższe miejsce przypada elektrowni w Bełchatowie, która w 2022 roku wyemitowała ponad 35 milionów ton dwutlenku węgla. Ponadto, obszary o największych problemach z emisjami to Zagłębie Ruhry, północno-zachodnia część Czech, wschodnie Niemcy wraz z Łużyckim Zagłębiem Węglowym oraz konurbacja górnośląska.

Źródło: gisplay.pl

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.