News

Znamy lokalizacje morskich farm wiatrowych

Monika Byś
2023-05-31
~3 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
lokalizacje morskich farm wiatrowych

Ministerstwo Infrastruktury rozstrzygnęło wszystkie postępowania dotyczące nowych lokalizacji dla morskich farm wiatrowych. 

  • Rozdano 10 lokalizacji na Morzu Bałtyckim pod budowę farm wiatrowych offshore. PKN Orlen i PGE otrzymały po 5 lokalizacji, a Ørsted jedną lokalizację
  • Ørsted i PGE zgłosiły wniosek o lokalizację na Ławicy Środkowej, obok Baltica 2
  • PGE planuje postawić farmę o mocy 210 MW. Realizacja inwestycji Orlenu i PGE może zwiększyć potencjał Grupy w morskiej energetyce wiatrowej do około 5,8 GW

Rozdanie 10 lokalizacji na Morzu Bałtyckim dla budowy farm wiatrowych offshore przyniosło po 5 pozwoleń dla największych polskich spółek energetycznych - PKN Orlen i PGE. Do grona zwycięzców dołączyła również zagraniczna firma - Ørsted, która wraz z PGE zgłosiła wniosek dotyczący najmniejszej lokalizacji 45.E.1 na Ławicy Środkowej. 

Ten obszar sąsiaduje bezpośrednio z projektem Baltica 2, obecnie realizowanym wspólnie przez PGE i Ørsted o mocy 1,5 GW. Wniosek spółki Baltica 2 zdobył najwięcej punktów spośród pięciu zgłoszeń. Wnioski Orlenu i Shella również spełniły minimalne kryteria kwalifikacyjne. 

Orlen z farmą o mocy 7,3 GW

PGE planuje zainstalować farmę o mocy 210 MW na tym obszarze o powierzchni 17 km kw. oddalonym o 32 km od brzegu. Łącznie Orlen będzie mógł wybudować ponad 7,3 GW farm wiatrowych na Bałtyku. Spółki należące do Orlenu, w tym Energa, zdobyły najwięcej punktów w postępowaniach dotyczących czterech lokalizacji na Ławicy Odrzańskiej, które cieszyły się największym zainteresowaniem inwestorów. Te obszary są przeznaczone dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i znajdują się najbliżej Świnoujścia, gdzie Orlen inwestuje w nowy port instalacyjny. Orlen zdobył również najwięcej punktów w rywalizacji o akwen 46.E1 na Ławicy Środkowej, graniczący z lokalizacją planowanej farmy wiatrowej o mocy 1 140 MW Baltic Power, wspólnego przedsięwzięcia Orlenu i Northland Power.

Lokalizacje morskich farm wiatrowych

Akweny Orlenu znajdują się w okolicach Kołobrzegu i Łeby, około 30 kilometrów od linii brzegowej. Według prezesa PKN Orlen, Daniela Obajtka, realizacja tych inwestycji może zwiększyć potencjał Grupy w morskiej energetyce wiatrowej do około 5,8 GW.

Są rozstrzygnięcia, nie ma decyzji

W drugiej turze ogłoszeń Ministerstwa Infrastruktury było 11 lokalizacji, z czego jedna okazała się być poligonem wojskowym, co spowodowało brak rozstrzygnięcia w jej przypadku. Na początku bieżącego roku spółki należące do PGE, w tym jedna z udziałem Taurona i druga z udziałem Enei, wygrały cztery postępowania. Jednak wyniki te zostały później zaskarżone. W gronie firm, które złożyły zażalenia na te decyzje, znalazły się: Orlen, Ocean Winds, Ørsted, RWE i Iberdrola. PGE poinformowała, że wciąż nie otrzymała ostatecznej decyzji w sprawie przyznania tych pozwoleń.

Rozporządzenie ministra infrastruktury dotyczące oceny wniosków w postępowaniu przyznaje punkty za doświadczenie w posiadaniu dużych jednostek wytwórczych, farm wiatrowych oraz budowę infrastruktury do wyprowadzania mocy z farmy wiatrowej. Istotne jest również kryterium zdolności finansowej, które podwaja liczbę punktów.

Wyrok NSA

Warto zauważyć, że polskie postępowania przetargowe dotyczące koncesji dla farm wiatrowych offshore wyróżniają się większą punktacją przyznawaną za opóźnienia w procesie transformacji energetycznej. Jednak sytuacja dotycząca starych wniosków o pozwoleń, złożonych kilka lat temu, została wyjaśniona. Iberdrola i Ocean Winds podważyły ich umorzenie i wygrały swoje sprawy przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym. Ministerstwo Infrastruktury zaskarżyło te wyroki do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który wydał trzy korzystne dla resortu wyroki, uchylając wyroki WSA i odrzucając skargi. Mimo że minęło już ponad dwa miesiące, NSA do tej pory nie opublikował uzasadnień swoich wyroków.

Źródło: wysokienapiecie.pl

Sprawdź, czy Twoja działka znajduje się 700 m od wiatraka

Zespół OnGeo.pl stworzył mapę zasięgów 700 m od zabudowy mieszkaniowej i 700 m od wiatraków, dzięki której dowiesz się, jak niewiele miejsca zostałoby na nowe inwestycję wiatrakowe, gdyby ostatecznie zasada 700 m od wiatraków weszła w życie. Jeśli działka podświetli się na kolor pomarańczowy to znaczy, że w tym miejscu nie można postawić wiatraka. 

Mapę zasięgów znajdziesz w Geoportalu Krajowym Na Mapie pod adresem: https://geoportal-krajowy.pl.

Mapa zasięgu wiatraków dostępna jest za darmo. Zobacz instrukcję jak sprawdzić strefę ograniczonych możliwości zabudowy 700 m ze względu na występowanie wiatraków:

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.