News

Spada liczba mieszkań oddanych do użytkowania

Monika Byś
2023-08-23
~2 min
Głosów: 11, średnia ocen: 5
liczba mieszkań oddanych do użytkowania

W pierwszym półroczu 2023 roku dostępność nowych mieszkań była niższa niż w 2022 r. Obserwowano spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania, wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów.

  • W okresie styczeń - lipiec 2023 roku, liczba mieszkań oddanych do użytkowania wyniosła 126,4 tysiąca. Deweloperzy dostarczyli 73,6 tysiąca mieszkań, a inwestorzy indywidualni dostarczyli 50,6 tysiąca mieszkań.
  • Ogólna powierzchnia użytkowa nowo oddanych mieszkań wyniosła 11,9 miliona metrów kwadratowych, co stanowi spadek o 1,6% w porównaniu z rokiem poprzednim.
  • W okresie styczeń - lipiec 2023 roku wydano pozwolenia lub zgłoszono projekty budowlane dla 131,1 tysiąca mieszkań, co stanowi spadek o 32,3% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2022. 

Mieszkania oddane do użytkowania

Według dostępnych danych GUS, w okresie styczeń - lipiec 2023 roku oddano do użytkowania 126,4 tysiąca mieszkań, co stanowi 0,2% mniej niż w tym samym okresie w 2022 roku. Deweloperzy i inwestorzy indywidualni oddali do użytkowania odpowiednio 73,6 tysiąca mieszkań, co oznacza wzrost o 0,3% w porównaniu z rokiem poprzednim oraz 50,6 tysiąca mieszkań, co stanowi spadek o 2,0%. To oznacza 58,3% i 40,0% ogólnej liczby mieszkań. 

W pozostałych formach budownictwa, takich jak spółdzielcze, komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe, dostarczono łącznie 2,2 tysiąca mieszkań, co jest wzrostem w porównaniu z 1,7 tysiącem w roku poprzednim.

Budownictwo mieszkaniowe według województw w okresie styczeń - lipiec 2023 r. /dane GUS/
Budownictwo mieszkaniowe według województw w okresie styczeń - lipiec 2023 r. /dane GUS/

Całkowita powierzchnia użytkowa nowych mieszkań wyniosła 11,9 miliona metrów kwadratowych, co oznacza spadek o 1,6% w porównaniu z rokiem poprzednim. Średnia powierzchnia użytkowa jednego mieszkania wyniosła 93,8 metra kwadratowego.

Mieszkania z pozwoleniem na budowę

W okresie od stycznia do lipca 2023 roku wydano pozwolenia lub zgłoszono projekty budowlane dla 131,1 tysiąca mieszkań, co stanowi spadek o 32,3% w porównaniu z tym samym okresem w roku 2022. 

Deweloperzy uzyskali najwięcej pozwoleń na budowę (85,6 tysiąca), co oznacza spadek o 35,4% w porównaniu z rokiem poprzednim, podczas gdy inwestorzy indywidualni uzyskali 41,6 tysiąca pozwoleń, co stanowi spadek o 28,7%. Całkowita liczba pozwoleń lub zgłoszeń budowlanych dla tych dwóch źródeł stanowiła 97,0% ogólnej liczby mieszkań, na które wydano takie dokumenty. 

W pozostałych formach budownictwa zanotowano 3,9 tysiąca mieszkań, dla których uzyskano pozwolenia lub zgłoszono projekty budowlane (w roku poprzednim było to 2,9 tysiąca).

Źródło: GUS

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.