News

Jakie są trendy na rynku nieruchomości w 2023?

Monika Byś
2023-06-22
~3 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5

Wzrost inflacji i rosnące koszty życia mają wpływ na potrzeby mieszkaniowe i możliwości Polaków. Sprawdźmy, jakie są trendy na rynku nieruchomości w 2023?

  • Inflacja i rosnące koszty życia mają wpływ na potrzeby mieszkaniowe i możliwości Polaków.
  • Nowe trendy budowlane to ergonomia, ekologia i ekonomia.
  • Polacy coraz chętniej wybierają obszary wiejskie z dostępem do przyrody i świeżego powietrza.
  • Mobilne domy stają się popularne ze względu na niższe koszty, możliwość relokacji i dostosowanie do potrzeb mieszkańców.

Cena nie jest jedynym czynnikiem

Ostatnie miesiące na polskim rynku nieruchomości nie były łaskawe dla inwestorów i potencjalnych klientów. Wysoka inflacja, skutki wojny na Ukrainie oraz brak zdolności kredytowej i wzrost rat kredytów odcisnęły piętno na obu stronach.

Jednak niestabilna sytuacja ekonomiczna skłania wielu inwestorów do poszukiwania przestrzeni, w której mogliby ulokować swoje oszczędności i chronić je przed spadkiem wartości pieniądza. Pomimo licznych wyzwań, z jakimi branża nieruchomości musiały się mierzyć w ostatnim czasie, wciąż są one postrzegane jako stosunkowo bezpieczny sektor do długoterminowych inwestycji. Aby zminimalizować negatywne skutki inflacji, konieczne jest także wykazanie kreatywności, współpracy z lokalnymi władzami oraz inwestycje w innowacyjną infrastrukturę dostępną w okolicy.

Polacy uciekają z miast

Najnowsze trendy na rynku mieszkaniowym pokazują, że Polacy coraz chętniej wybierają obszary wiejskie, ceniąc ciszę, spokój i dostęp do zieleni ponad wielkimi miejskimi osiedlami. Wzrost popularności tzw. home office, obserwowany po zakończeniu pandemii koronawirusa, przyczynił się do zmiany stylu życia wielu osób. Dał również możliwość pracy praktycznie z dowolnego miejsca w kraju, zmniejszając atrakcyjność mieszkań na dobrze skomunikowanych obszarach dużych aglomeracji miejskich. Brak konieczności przebywania w biurach przez pięć dni w tygodniu sprawił, że perspektywa czystego powietrza i stałego dostępu do przyrody staje się coraz bardziej kusząca.

Obszary oddalone od miast, kilkadziesiąt kilometrów dalej, cieszą się ogromną popularnością, a rozwiązania takie jak mobilne domy zyskują na popularności. Niewielki metraż, niższe koszty utrzymania i możliwość przeniesienia się są największymi zaletami, które czynią tego rodzaju budynki realną konkurencją dla tradycyjnych mieszkań. Budowa takiego domu może trwać nawet tylko od 7 do 10 dni, a dodatkowo takie nieruchomości są ergonomiczne, ekologiczne i przede wszystkim dostosowane do potrzeb mieszkańców. Nie bez znaczenia jest również fakt, że koszt budowy mobilnego domu zwykle wynosi od 260 do 400 tysięcy złotych.

Prowincja jako atrakcyjna opcja

Ci, którzy mają obawy przed zamieszkaniem z dala od miasta, mogą wybrać inną popularną opcję na rynku - wynajem mieszkań na tzw. dalekiej prowincji. Koszty budowy są niższe, a czynsz jest przystępny, co spełnia oczekiwania osób pracujących w trybie home office. Jest to szczególnie atrakcyjne dla inwestorów, którzy nie mają zdolności kredytowej i nie chcą zmieniać branży.

Źródło: KRN

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.