News

Sprawdź liczbę ludności według bazy PESEL

Monika Byś
2023-02-10
~2 min
Post zaktualizowany: 2023-02-14
Głosów: 19, średnia ocen: 5
liczba ludności według bazy PESEL

Mapa różnicy pomiędzy liczbą ludności z Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 r. a danymi statystycznymi z rejestru bazy PESEL wskazuje, że wschodnia strona naszego kraju znacznie się wyludnia. Powodem może być konflikt na granicy z Białorusią.

  • Mapa różnic między NSP a bazą PESEL wskazuje miejsca skąd wyjeżdżamy (gdzie przyznano numer PESEL) i gdzie ostatecznie decydujemy się mieszkać. 
  • Na mapie różnic widać miejsca, gdzie migrujemy najczęściej. Pierwszym punktem jest oczywiście Warszawa, a dalej Kraków, Poznań, Wrocław. Największy odpływ widać w Polsce południowo-wschodniej - w woj. podkarpackim i lubuskim. 

W 2021 roku realizowaliśmy w Polsce Narodowy Spis Powszechny. Wyniki badania poznaliśmy już w II połowie 2022 r. i nie były optymistyczne. Według danych opublikowanych przez GUS, ludność Polski w dniu 31 marca 2021 r. wynosiła 38 036 118 osób - to o 1,2 % mniej niż w 2011 roku. Jednak różnicę w liczbie mieszkańców poszczególnych gmin widoczne są szczególnie, jeśli porównamy liczbę ludności z NSP 2021 a danymi z rejestru bazy PESEL. 

ZmIana liczby ludności w latach 2011-2021, IRMKRK
ZmIana liczby ludności w latach 2011-2021, IRMKRK

Powyższa mapa wskazuje miejsca, gdzie różnica liczby mieszkańców między NSP 2021 a bazą PESEL jest największa. Obszary o których mowa zaznaczono na mapie kolorem niebieskim. Wyraźnie widać, że największa migracja ludności dotyczy granicy wschodniej. Powody mogą być dwa - konflikt na granicy z Białorusią i migracja do większych miast za pracą i edukacją. Spis powszechny był realizowany jeszcze przed wojną w Ukrainie, więc mapa nie uwzględnia uciekinierów z Ukrainy. 

Różnica w licznie mieszkańców między NSP 2021 a bazą PESEL - gmina Dołhobyczów, IRMKRK
Różnica w licznie mieszkańców między NSP 2021 a bazą PESEL - gmina Dołhobyczów, IRMKRK

Danych o różnicach w liczbie ludności dostarcza nam mapa dostępna w Geoportalu Miast IRMiR, którą zobaczysz pod adresem: https://irmkrk.maps.arcgis.com

Skąd różnice między spisem powszechnym a bazą PESEL?

Mapa różnic między NSP a bazą PESEL wskazuje miejsca skąd wyjeżdżamy (gdzie przyznano numer PESEL) i gdzie ostatecznie decydujemy się mieszkać. Na mapie różnic widać miejsca, gdzie migrujemy najczęściej - miasta. Pierwszym punktem jest oczywiście Warszawa, a dalej Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Szczecin. Największy odpływ widać w Polsce południowo-wschodniej - w woj. podkarpackim i lubuskim. 

Źródło: irmkrk.maps.arcgis.com

Sprawdź, ile osób zamieszkuje Twoją najbliższą okolicę

Sprawdź, ile osób aktualnie zamieszkuje Twoją najbliższą okolice. Sprawdzisz również gęstość zaludnienia i średnią liczba przypadająca na km² w promieniu do 5 km. Najnowsze dane statystyczne dotyczące demografii pochodzą z roku 2021. 

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.