News

Koreańskie konsorcjum projektuje linie kolejową dla CPK

Monika Byś
2023-06-22
~2 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
Koreańskie konsorcjum projektuje linie kolejową dla CPK

Spółka Centralny Port Komunikacyjny zawarła umowę z południowokoreańskim konsorcjum w celu opracowania planów dla Kolei Dużych Prędkości pomiędzy Katowicami a granicą polsko-czeską. Ten fragment o długości 70 kilometrów jest częścią trasy kolejowej Katowice - Ostrawa. Obecnie trwają prace projektowe nad ponad 400 kilometrami szlaków kolejowych CPK.

  • Południowokoreańskie konsorcjum podpisało umowę ze spółką Centralny Port Komunikacyjny na zaprojektowanie linii Kolei Dużych Prędkości między Katowicami a granicą polsko-czeską. Ten 70-kilometrowy odcinek to fragment trasy kolejowej Katowice - Ostrawa.
  • Projekt linii Kolei Dużych Prędkości ma kluczowe znaczenie dla unijnej transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), łącząc Katowice, Warszawę, Kraków, Brno, Pragę, Bratysławę, Wiedeń i Budapeszt.
  • Przetarg na projektowanie linii wygrało konsorcjum dwóch firm: Korea National Railway (KNR) oraz Dohwa Engineering. Wartość kontraktu wynosi 134 mln złotych.
  • Realizacja projektu Kolei Dużych Prędkości przyczyni się do włączenia miasta Jastrzębie-Zdrój do sieci kolejowej oraz zapewnienia nowych, znacznie szybszych połączeń regionalnych z Rybnika, Żor i Wodzisławia Śląskiego do Katowic. Całkowita długość nowych linii kolejowych budowanych przez CPK wyniesie około 2000 km.

Odcinek kolei między Katowicami, a granicą czeską jest kluczowym elementem rozbudowy linii kolejowych w Polsce przez CPK. Ma znaczenie w ramach unijnej transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), łącząc Katowice, Warszawę, Kraków, Brno, Pragę, Bratysławę, Wiedeń i Budapeszt.

Przetarg na projektowanie linii został wygrany przez konsorcjum dwóch firm. Pierwsza z nich to Korea National Railway (KNR), państwowa spółka, która zajmuje się budową kolei, usługami doradczymi i studiami wykonalności, w tym w obszarze Kolei Dużych Prędkości. Drugim partnerem w konsorcjum jest Dohwa Engineering, firma inżynieryjno-budowlana z Korei Południowej, posiadająca bogate doświadczenie w ponad 7 tysiącach projektów krajowych i międzynarodowych. 

Wartość umowy wynosi 134 miliony złotych. Dzięki nowej linii kolejowej, będącej częścią Kolei Grupy Wyszehradzkiej V4, Górny Śląsk stanie się ważnym węzłem transportowym w regionie Trójmorza. CPK zakłada, że pociągi na polskim odcinku będą mogły poruszać się z prędkością do 250 km/h.

Szybsze połącznie między miastami w Polsce

Ten projekt zapewni połączenie miasta Jastrzębie-Zdrój z siecią kolejową oraz nowe, znacznie szybsze połączenia regionalne z Rybnika, Żor i Wodzisławia Śląskiego do Katowic. Będzie to znaczący krok w eliminacji wykluczenia komunikacyjnego w tej części Śląska. Kolej ta obejmie aż 3,6 miliona mieszkańców tego regionu Polski. CPK planuje budowę około 2000 kilometrów nowych linii kolejowych, w tym Kolei Dużych Prędkości. Spółka już wybrała pięć wariantów inwestycyjnych, obejmujących trasy: Katowice-Ostrawa, Warszawa-Łódź, Łódź-Wrocław, Łętownia-Rzeszów oraz od maja 2024 - Sieradz-Poznań.

Obecnie trwają prace projektowe nad trasami: Warszawa-Łódź (140 km) oraz Łódź-Wrocław (200 km). Pierwszą część trasy opracowuje Biuro Projektów "Metroprojekt" (od Warszawy do obszaru za planowanym węzłem CPK), a dalszy fragment linii do Łodzi jest opracowywany przez konsorcjum firm Egis Poland, Egis Rail i Jaf-Geotechnika.

Natomiast firmą odpowiedzialną za projekt linii Łódź-Sieradz jest Egis, a linię Sieradz-Kępno realizuje konsorcjum BBF i IDOM. Projekt trasy od Kępna do Czernicy Wrocławskiej jest przygotowywany przez konsorcjum MGGP i Voessing Polska, a odcinek Czernica Wrocławska-Wrocław jest w gestii Systra.

Źródło: CPK

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.