News

Koniec przyjmowania wniosków o Bezpieczny kredyt 2 proc.

Monika Byś
2023-12-18
~2 min
Głosów: 10, średnia ocen: 5
koniec przyjmowania wniosków o Bezpieczny kredyt 2 proc

Program Bezpieczny kredyt 2 proc. zbliża się wielkimi krokami do końca. Prawdopodobnie nikt nie spodziewał się, że w zaledwie 5 miesięcy po starcie, skończą się pieniądze przeznaczone na rok 2023 i 2024. Większość banków deklaruje, że wnioski o dofinansowanie przyjmuje tylko do końca grudnia. Dowiedz się, do kiedy musisz złożyć wniosek, aby skorzystać z dopłat. 

Koniec przyjmowania wniosków o Bezpieczny kredyt 2 proc.

Pierwszym bankiem, który zapowiedział oficjalnie zawieszenie przyjmowania wniosków w programie Bezpieczny kredyt 2 proc. jest Bank Ochrony Środowiska. BOŚ informuje podjął decyzję, że po 29 grudnia 2023 roku nie przyjmie wniosków od przyszłych kredytobiorców. A jak zamierzają postąpić inne banki?

mBank zapowiedział, że nie planuje skracać terminu przyjmowania wniosków. Zamierza przyjmować wnioski do ostatniego dnia trwania programu czyli do 7 stycznia 2024 roku. 

PEKAO S.A. wspomina tylko, że z powodu licznych procesowanych wniosków w programie, zamierza odrzucać wnioski “zbyt skomplikowane”. Niestety nie wiemy, co w praktyce oznacza ten termin. Póki co, bank nie zamierza skracać terminu przyjmowania wniosków. 

Okazuje się, że również Alior Bank zastanawia się nad czasowym zawieszeniem przyjmowania wniosków. Pojawia się nawet pierwsza data - 19 grudnia 2023 roku, czyli… do kredytobiorcy mieliby czas zaledwie do juta. 

Bank PKO BP również nie informuje oficjalnie o zawieszeniu przyjmowania wniosków. Jednak analitycy kredytowi podają datę 20 grudnia 2023 roku. 

Nie dotarliśmy do informacji od Santandera. Bank ten jest w programie najkrócej, bo od końca listopada br. 

O programie Bezpieczny kredyt 2 proc.

Bezpieczny kredyt 2 proc. to program rządowy, który ma ułatwić osobom młodym (do 45. roku życia) i rodzinom z dziećmi zakup własnego mieszkania. W ramach programu, państwo dopłaca do rat kredytu mieszkaniowego, dzięki czemu dla kredytobiorcy oprocentowanie kredytu wynosi 2 proc.

Maksymalna wysokość kredytu, który może uzyskać jedna osoba, wynosi 500 tys. zł. W przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem maksymalna kwota kredytu to 600 tys. zł. Kredyt można otrzymać na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W programie nie obowiązuje limit cen za 1 m2 mieszkania.

Program jest adresowany do osób, które nie mają i nie miały do dnia złożenia wniosku o kredyt prawa własności do lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Dopłata do rat kredytu wynosi różnicę między stałą stopą oprocentowania kredytu, ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a 2 proc. Program jest realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wnioski o kredyt można składać w bankach, które zawarły umowę z BGK.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.