Porady OnGeo

Jak znaleźć numer działki na geoportalu rządowym?

Magdalena Moskała
2021-02-05
~4 min
Post zaktualizowany: 2024-04-19
Głosów: 46, średnia ocen: 4.8
jak znaleźć numer działki na geoportalu

Znasz dokładną lokalizację działki, ale szukasz jej numeru ewidencyjnego? W tym wpisie dowiesz, co to jest numer ewidencyjny oraz jak krok po kroku znaleźć taki numer dla wybranej działki na stronie geoportalu.

Jak znaleźć numer ewidencyjny działki na Geoportalu?

1.) Wejdź na stronę geoportalu

Jeśli chcesz sprawdzić swoją działkę na mapie przejdź do aplikacji Geoportal Krajowy. Wybierz link https://geoportal-krajowy.pl

Po kliknięciu w link zostaniesz przeniesiona/y na stronę główną Geoportalu. Aby rozpocząć wyszukiwanie działek wybierz “Przejdź do mapy”. 

Przejdź do mapy w Geoportalu Krajowym
Przejdź do mapy w Geoportalu Krajowym

2.) Wyszukaj działkę na mapie, jeśli znasz jedynie nazwę miejscowości

Jeśli numer działki, którą zamierzasz zdiagnozować nie jest Ci znany, ale znasz miejscowość, w której się ona znajduje, poszukiwania parceli nie powinny stanowić specjalnego problemu. 

Wystarczy, że wpiszesz w polu wyszukiwarki adresów nazwę tej miejscowości. Poniżej pola pojawi się lista podpowiedzi z adresami, które pasują do Twojego zapytania. Jeśli działka pojawi się wśród propozycji, po prostu ją wybierz. Geoportal Na Mapie z łatwością wskaże Twoją działkę.

Wyszukaj działkę po adresie
Wyszukaj działkę po adresie

Narzędzie wyszukiwarki Geoportalu Krajowego przekieruje Cię teraz do centrum miejscowości. Teraz wystarczy, że zbliżysz się działek na mapie sugerując się np. numerami domu, punktami charakterystycznymi lub kształtem nieruchomości. Mapa w Geoportalu Krajowym zawiera opis działek ewidencyjnych, dzięki czemu odnalezienie numeru działki staje się dziecinnie proste!

3.) Wyszukaj działkę na mapie poprzez wskazanie 

Aby wybrać działkę przez wskazanie, musisz zbliżyć się do wybranej części mapy, w taki sposób, aby numer działki był widoczny i czytelny. Do tego celu możesz użyć narzędzi pomagających w nawigacji mapą, czyli skalowanie mapy: przybliżanie "+" i oddalanie "-" mapy. Teraz wyszukaj działkę kierując się punktami charakterystycznymi lub kształtem i położeniem nieruchomości.

Jeśli chcesz wybrać działkę w terenie na którym obecnie przebywasz, możesz dodatkowo użyć narzędzia lokalizacji, które dopasuje widok do Twojego położenia.

Skalowanie mapy i narzędzie lokalizacji
Skalowanie mapy i narzędzie lokalizacji

4.) Wyszukaj działkę, jeśli znasz numer działki 

Aby użyć pola wyszukiwarki należy w pierwszej kolejności wpisać numer działki i/lub miejscowość, w której się znajduje. Poniżej pola pojawi się lista podpowiedzi z działkami, które pasują do Twojego zapytania. Jeśli działka pojawi się wśród propozycji, po prostu ją wybierz. Geoportal Na Mapie z łatwością wskaże Twoją działkę.

Wyszukaj działkę po numerze i obrębie ewidencyjnym
Wyszukaj działkę po numerze i obrębie ewidencyjnym

Skorzystaj również z instrukcji wyszukiwania działki na platformie youtube.com:

5.) Odczytaj numer ewidencyjny działki

Po kliknięciu w wybraną działkę zostanie wyświetlone okno “Informacje o wybranej działce”, w którym zawarto informację o numerze ewidencyjnym działki, ID działki, obrębie oraz powierzchni terenowej. Aby je wyświetlić wybierz “Pokaż więcej”

Wyświetl informacje o wybranej działce
Wyświetl informacje o wybranej działce

Raport OnGeo – wszystkie informacje o działce w jednym miejscu?

Zespół specjalistów złożony z przedstawicieli wielu branż - geodezji, geologii, architektury, budownictwa, planowania przestrzennego, leśnictwa i informatyki - przestawia przyjazny serwis OnGeo.pl, dzięki któremu samodzielnie, w zaledwie 5 minut, przy minimalnym nakładzie pracy, pobierzesz unikatowy Raport o działce wygenerowany specjalnie dla Twojej działki.

POBIERZ PRZYKŁADOWY RAPORT O DZIAŁCE

OnGeo.pl sam/a wybierasz za co płacisz. Do wyboru masz ponad 50. dostępnych tematów. Zastanawiasz się, ile to kosztuje? Za pełny Raport zapłacisz tyle, ile za średniej wielkości zakupy w supermarkecie.

CO DOSTANIESZ W RAPORCIE O TERENIE?

 • Dane z ewidencji gruntów i budynków, czyli wymiary i obwód działki, powierzchnia urzędowa i obliczona, współrzędne punktów załamania linii granicznej działki, grupa rejestrowa, klasa bonitacyjna,
 • Informacje o planach miejscowych na obszarze działki i w okolicy oraz przeznaczenie działki w mpzp,
 • Rejestr pozwoleń na budowę w okolicy,
 • Uzbrojenie terenu w media,
 • Miejsca, obiekty i urządzenia potencjalnie uciążliwe w sąsiedztwie,
 • Zagrożenia i uciążliwości, czyli tereny: zalewowe, zagrożone stagnacją wody, osuwiskowe, analiza osiadania terenu,
 • Formy ochrony przyrody,
 • Analiza czasu dojazdu i dojścia;
 • Geologiczne warunki budowlane działki;
 • Informacje o złożach i surowcach naturalnych;
 • Zanieczyszczenia powietrza, hałas;
 • Strefy ochronne, czyli wokół: turbin wiatrowych, cmentarzy, lotnisk, terenów zamkniętych,
 • inne, sprawdź jakie na naszej stronie OnGeo.pl
Avatar: Magdalena Moskała
Magdalena Moskała

Redaktorka w serwisie OnGeo.pl