News

Jak zmieścić się w limitach prądu?

Monika Byś
2022-12-19
~4 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
Jak zmieścić się w limitach prądu

Już za kilka dni zaczną obowiązywać limity zamrożenia cen energii. Przypominamy, że dla gospodarstwa domowego, limit ten wynosi 2000 kWh, a dla gospodarstw, gdzie mieszka osoba z niepełnosprawnością - 2600 kWh. Zobacz, co zrobić, jeśli rachunki za prąd w ciągu ostatnich 12 miesięcy wskażą, że nie mieścisz się w limicie. PKEE przygotował kilka praktycznych wskazówek, jak zmieścić się w limitach prądu. 

  • Od stycznia 2023 r. rząd zamraża ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na poziomie z 2022 r. Stała cena prądu dla rodzin miałaby być odpowiedzią na rosnącą inflacje. 
  • Roczne limity w 2023 r. dla gwarantowanej ceny prądu: 2000 kWh (osoby fizyczne), 2600 kWh (dla osoby niepełnosprawnej i jej rodziny), 3000 kWh (prowadzący gospodarstwa rolne i działy specjalne produkcji rolnej), 3000 kWh (posiadacz Karty Dużej Rodziny i jego rodzina).
  • Krajowa Agencja Poszanowania Energii na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej (PKEE) przygotowała analizę ukazującą, o ile konkretnie możemy obniżyć zużycie energii najpopularniejszych sprzętów domowych, dzięki wdrożeniu kilku prostych nawyków. 

Rząd proponuje "Tarczę Solidarnościową" zamrażającą w 2023 r. ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na poziomie z 2022 r. Stała cena prądu dla rodzin miałaby być odpowiedzią na rosnącą inflacje. W ocenie premiera, zamrożenie cen prądu w przypadku rocznego zużycia do 2000 kWh może objąć nawet 10 mln gospodarstw domowych, bo część może zacząć oszczędzać energię, by zmieścić się w limicie.

Roczne limity w 2023 r. dla gwarantowanej ceny prądu wyniosą odpowiednio:

  1. 2000 kWh - osoby fizyczne,
  2. 2600 kWh - dla osoby niepełnosprawnej i jej rodziny,
  3. 3000 kWh - prowadzący gospodarstwa rolne i działy specjalne produkcji rolnej,
  4. 3000 kWh - posiadacz Karty Dużej Rodziny i jego rodzina.

Jak zmieścić się w limitach prądu?

Jak zmieścić się w limitach prądu? źródło: liczysieenergia.pl
Jak zmieścić się w limitach prądu? źródło: liczysieenergia.pl

Co jednak zrobić, jeśli rachunki za prąd z okresu ostatnich 12 miesięcy wskazują, że przekraczamy znacznie więcej energii, niż limit wskazany w rozporządzeniu. Niestety w takim przypadku jedyną opcją jest szczegółowa analiza zużycia energii przez poszczególne urządzenia domowe. Krajowa Agencja Poszanowania Energii na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej (PKEE) przygotowała analizę ukazującą, o ile konkretnie możemy obniżyć zużycie energii najpopularniejszych sprzętów domowych, dzięki wdrożeniu kilku prostych nawyków. Sprawdź kilka przygotowanych porad:

Żelazko - użyj ręcznego spryskiwacza, zamiast automatycznego nawilżacza

Żelazko jest urządzeniem, które w krótkim czasie zużywa sporo prądu. Jak wynika z analizy KAPE, możemy w znacznym stopniu ograniczyć zużycie energii elektrycznej, nawet o 41%, do 2,85 kWh/ tydzień, jeśli użyjemy ręcznego spryskiwacza z wodą zamiast funkcji nawilżania ubrań. Pozytywne zmiany dotyczące ilości zużywanego prądu zauważymy również, jeśli zmniejszymy częstotliwość prasowania. Dzięki czemu skróci się czas potrzebny na nagrzewanie żelazka.

Telewizor - wybierz standardowy tryb wyświetlania obrazu SDR

Telewizor jest urządzeniem, z którego chętnie korzystamy w zimie. Jeśli masz model 55’, możesz ograniczyć jego zużycie prądu aż o połowę, jeśli wybierzesz standardowy tryb wyświetlania obrazu SDR. Dobrym rozwiązaniem jest również skonfigurowanie ustawień telewizora tak, aby po wyłączeniu nie przechodził w tryb czuwania.

Odkurzacz - dostosuj moc do typu powierzchni

Odkurzacz i inne urządzenia służące do sprzątania mają w czasie świąt swoje. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że jeśli dopasujemy jego moc do typu odkurzanej powierzchni, możemy ograniczyć zużycie o 1/3, czyli o 31% do nawet 1,35 kWh/ tydzień. Najłatwiej po prostu zmniejszyć moc odkurzacza podczas sprzątania gładkich powierzchni, takich jak panele podłogowe. Większą moc będziesz natomiast potrzebować odkurzając dywan. Aby odkurzacz działał długo i pobierał możliwie najmniej prądu, warto również dbać o utrzymywanie go w czystości. Regularnie opróżniaj worek i filtr.

Pralka - pierz w niższych temperaturach i włącz tryb eko

Ograniczenie zużycia prądu podczas prania nie jest takie trudne. Możesz ograniczyć zużycie prądu nawet o 40% do 0,38 kWh/ tydzień, a wystarczy zdecydować się na pranie w niższych temperaturach. Ważny jest również pełen załadunek pralki - pozwoli nam to włączać pralkę z mniejszą częstotliwością. Jeśli posiadasz tryb eko, skorzystaj z niego.

Piekarnik - używaj termoobiegu

Jeśli na co dzień nie używasz piekarnika elektrycznego, to myślę, że teraz nadrabiasz zaległości. Święta to przecież czas pieczenia ciast, ryb i innych potraw. Aby ograniczyć zużycie prądu o niemal połowę, czyli o 39% do 2,56 kWh/ tydzień, należy piec, wykorzystując termoobieg. Co więcej, jak wynika z analizy KAPE, przy pieczeniu dłużej niż 30 min można bez utraty efektu cieplnego wyłączyć piekarnik na 10 min przed końcem pieczenia. Wszystko dlatego, ze zmagazynowane ciepło wystarczy do dokończenia procesu przygotowywania potrawy.

Lodówka i zamrażarka - zwiększ temperature o 1 stopień

Chłodziarko-zamrażarka to urządzenie, które działa niemal non stop. Możesz jednak ograniczyć zużycie nawet o 7% do 3,78 kWh/tydzień dzięki podwyższeniu temperatury wewnątrz lodówki o 1 st.C. Stosuj również sprawdzoną zasadę, otwieraj ją jak najrzadziej i szybko zamykaj.

Zmywarka

Zmywarka zużyje mniej prądu (o 25% do 3,52 kWh/tydzień), jeśli przed włączeniem będziemy ładować ją do pełna. Taka prosta czynność pozwala zmniejszyć ilość cykli, które urządzenie wykonuje. Warto również unikać włączania krótkich cykli w wysokiej temperaturze. Zdecydowanie korzystniej jest zaplanować dłuższy, ale bardziej oszczędny tryb eko.

Źródło: PAP, PKEE

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Pobierz przykładowy Raport o terenie
Przykładowy Raport o terenie

.

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.