News

Naukowcy opracowali globalny wskaźnik zużycia energii w budynkach

Monika Byś
2023-07-28
~2 min
Głosów: 17, średnia ocen: 5
globalny wskaźnik zużycia energii w budynkach

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT oraz Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej opracowali metodę optymalizacji efektywności energetycznej budynków. Metoda ta uwzględnia wiele czynników, takich jak izolacja, wentylacja, powierzchnia okien, odnawialne źródła energii itp. Czy dzięki nim zyskamy nowy sposób na energooszczędny dom?

  • Naukowcy opracowali metodę optymalizacji efektywności energetycznej budynków, uwzględniając izolację, wentylację, powierzchnię okien oraz odnawialne źródła energii.
  • Kluczowym elementem jest zastosowanie rekuperacji (wymiennika ciepła) w wentylacji, co pozwala na ograniczenie strat ciepła bez blokowania wymiany powietrza oraz projektowanie odpowiedniej powierzchni okien.
  • Rozwiązania energooszczędne mogą być droższe i bardziej skomplikowane technicznie, ale prowadzą do niższych kosztów ogrzewania oraz większej niezależności od zewnętrznych dostaw energii.

Efektywność energetyczną budynków optymalizują: prof. dr hab. inż. Adam Stolarski, dr inż. Mariusz Owczarek i Aleksandra Stachera z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT oraz dr inż. Marek Telejko z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej. Opracowali oni tzw. globalny wskaźnik zużycia energii w budynkach, a wyniki badań opublikowali w czasopiśmie „Energies”.

Czynniki kluczowe dla oszczędności energii

Z punktu widzenia oszczędności energii, kluczowe jest odpowiednie zabezpieczenie budynku poprzez izolację przegród, która może być wykonana z materiałów takich jak styropian, wełna mineralna, granulat, pianka i aerożele. Optymalizację wentylacji można osiągnąć poprzez zastosowanie rekuperacji, czyli wymiennika ciepła, który umożliwia wymianę powietrza bez straty ciepła.

Ważnym elementem jest również projektowanie odpowiedniej powierzchni okien, aby maksymalnie wykorzystać promieniowanie słoneczne i jednocześnie unikać przegrzewania budynku w okresie letnim. Można również zastosować przesłony w oknach, zwłaszcza zewnętrzne, aby regulować zyski energetyczne.

Globalny wskaźnik zużycia energii w budynkach

Metoda opracowana przez naukowców pozwala na analizę składników budynku, takich jak lokalizacja, materiały konstrukcyjne, izolacyjne i instalacje, pod kątem kryteriów energii, kosztu, trwałości oraz czasu zwrotu nakładów inwestycyjnych.

Rozwiązania energooszczędne mogą być droższe i bardziej złożone technicznie, ale prowadzą do niższych kosztów ogrzewania oraz większej niezależności od zewnętrznych dostaw energii. Pomocne w tym zakresie jest wsparcie kosztów inwestycyjnych, aby ułatwić instalację bardziej ekologicznych źródeł energii, na przykład pomp ciepła wspomaganych ogniwami słonecznymi.

Metoda naukowców WAT może być rozwijana, uwzględniając kolejne czynniki i zwiększając liczbę kryteriów. Planuje się również stworzenie odpowiedniego oprogramowania, które pozwoli ekspertom i mieszkańcom wykorzystać tę metodę do zwiększenia efektywności energetycznej budynków.

Źródło: naukawpolsce.pl

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.