News

Ruszyła kolejna edycja projektu Eko-Miasto

Monika Byś
2022-02-16
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-04-23
Głosów: 27, średnia ocen: 5
Eko-Miasto

Adaptacja do zmian klimatu, bezpieczeństwo oraz poprawa jakości życia mieszkańców to stojące dziś przed miastami wyzwania klimatyczne i ekologiczne, a projekt Eko-Miasto jest odpowiedzią na to zjawisko. 15 lutego br. odbyło się spotkanie mające na celu ogłoszenie nowej edycji programu oraz podsumowanie inicjatyw na rzecz polityki proekologicznej miast.

  • Celem konkursu jest zarówno nagrodzenie, jak i promocja najbardziej zaangażowanych w zrównoważony rozwój polskich jednostek samorządu terytorialnego.
  • Rozstrzygnięcie wyników konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi podczas konferencji wieńczącej projekt Eco-Miasto zaplanowanej na czerwiec 2022 r.

Projekt Eko-miasto

Celem konkursu jest nagrodzenie, a także promocja najbardziej zaangażowanych w zrównoważony rozwój polskich jednostek samorządu terytorialnego. Zgłoszeń do konkursu mogą dokonywać zarówno gminy miejskie i miejsko-wiejskie, w tym miasta na prawach powiatu jak i związki międzygminne.

Uczestnicy mogą zgłaszać rozwiązania wdrożone przez spółki komunalne, których głównym udziałowcem jest jednak jednostka samorządu terytorialnego. Organem zgłaszającym w tym przypadku musi pozostać samorząd.

Uczestnicy rywalizują w konkursie w ramach 5 kategorii:

  • Gospodarka wodna;
  • Odpady, gospodarka o obiegu zamkniętym;
  • Zieleń miejska, zielono-błękitna infrastruktura;
  • Zrównoważona mobilność;
  • Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii.
  • Uczestnicy mogą przesyłać zgłoszenia w dowolnej liczbie kategorii.

Więcej informacji w regulaminie -> tutaj

Cel to tworzenie proekologicznych miasta - projekt Eko-Miasto

wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński

Ministerstwo Klimatu i Środowiska koordynuje wdrażanie przedstawionej w dokumencie Polski Ład inicjatywy Koniec z betonem w centrach miast. Jej celem jest przed wszystkim tworzenie rozwiązań dotyczących ograniczenia betonu i asfaltu w centrach miast, nasadzeń drzew, krzewów oraz tworzenia mikroparków, zielonych ścian i dachów oraz rozwoju zielono-niebieskiej infrastruktury

W swoim wystąpieniu wiceminister klimatu i środowiska nawiązał też do powiązanej z projektem Eko-Miasto inicjatywy Ministerstwa Klimatu i Środowiska „Miasto z klimatem”. W jej ramach w 2021 r. przeprowadzona została analiza proklimatycznych działań podejmowanych przez miasta.

Polecamy wpis: Koniec z betonem w centrach miast. Pora na "zielone miasta"!

Pięć Miast z Klimatem

wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński

W wyniku przeprowadzonej ewaluacji postępów i potencjału miast w zakresie wdrażania polityki klimatyczno-środowiskowej 5 miast otrzymało tytuł Miasta z Klimatem. Są to takie miasta jak: Ustka, Krynica-Zdrój, Wyszków, Knurów i Siechnice.

"Miasto z klimatem” to także konkretne wsparcie dla samorządów. Reprezentanci 15 miast, czyli liderzy, zostali zaproszeni do współpracy doradczej realizowanej przez Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Instytut Badawczy Leśnictwa oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Efektem prowadzonych działań będzie przede wszystkim opracowanie planów proklimatycznej transformacji miast, w tym propozycji projektów, które będą mogły uzyskać dofinansowanie ze środków krajowych i unijnych.

wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński

Przygotowaliśmy także projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wzmocnienia klimatycznego wymiaru polityki miejskiej. W ramach projektu miasta powyżej 20 tys. mieszkańców będą zobowiązane do opracowania miejskich planów adaptacji do zmian klimatu.

Więcej o inicjatywie na stronie eco-miasto.pl

Źródło: MKIŚ, eko-miasto.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.