Adaptacja do zmian klimatu, bezpieczeństwo oraz poprawa jakości życia mieszkańców to stojące dziś przed miastami wyzwania klimatyczne i ekologiczne, a projekt Eko-Miasto jest odpowiedzią na to zjawisko. 15 lutego br. odbyło się spotkanie mające na celu ogłoszenie nowej edycji programu oraz podsumowanie inicjatyw na rzecz polityki proekologicznej miast.
Ruszyła kolejna edycja projektu Eko-Miasto
- Celem konkursu jest zarówno nagrodzenie, jak i promocja najbardziej zaangażowanych w zrównoważony rozwój polskich jednostek samorządu terytorialnego.
- Rozstrzygnięcie wyników konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi podczas konferencji wieńczącej projekt Eco-Miasto zaplanowanej na czerwiec 2022 r.
Projekt Eko-miasto
Celem konkursu jest nagrodzenie, a także promocja najbardziej zaangażowanych w zrównoważony rozwój polskich jednostek samorządu terytorialnego. Zgłoszeń do konkursu mogą dokonywać zarówno gminy miejskie i miejsko-wiejskie, w tym miasta na prawach powiatu jak i związki międzygminne.
Uczestnicy mogą zgłaszać rozwiązania wdrożone przez spółki komunalne, których głównym udziałowcem jest jednak jednostka samorządu terytorialnego. Organem zgłaszającym w tym przypadku musi pozostać samorząd.
Uczestnicy rywalizują w konkursie w ramach 5 kategorii:
- Gospodarka wodna;
- Odpady, gospodarka o obiegu zamkniętym;
- Zieleń miejska, zielono-błękitna infrastruktura;
- Zrównoważona mobilność;
- Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii.
- Uczestnicy mogą przesyłać zgłoszenia w dowolnej liczbie kategorii.
Więcej informacji w regulaminie -> tutaj
Cel to tworzenie proekologicznych miasta - projekt Eko-Miasto
wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński
Ministerstwo Klimatu i Środowiska koordynuje wdrażanie przedstawionej w dokumencie Polski Ład inicjatywy Koniec z betonem w centrach miast. Jej celem jest przed wszystkim tworzenie rozwiązań dotyczących ograniczenia betonu i asfaltu w centrach miast, nasadzeń drzew, krzewów oraz tworzenia mikroparków, zielonych ścian i dachów oraz rozwoju zielono-niebieskiej infrastruktury
W swoim wystąpieniu wiceminister klimatu i środowiska nawiązał też do powiązanej z projektem Eko-Miasto inicjatywy Ministerstwa Klimatu i Środowiska „Miasto z klimatem”. W jej ramach w 2021 r. przeprowadzona została analiza proklimatycznych działań podejmowanych przez miasta.
Polecamy wpis: Koniec z betonem w centrach miast. Pora na "zielone miasta"!
Pięć Miast z Klimatem
wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński
W wyniku przeprowadzonej ewaluacji postępów i potencjału miast w zakresie wdrażania polityki klimatyczno-środowiskowej 5 miast otrzymało tytuł Miasta z Klimatem. Są to takie miasta jak: Ustka, Krynica-Zdrój, Wyszków, Knurów i Siechnice.
"Miasto z klimatem” to także konkretne wsparcie dla samorządów. Reprezentanci 15 miast, czyli liderzy, zostali zaproszeni do współpracy doradczej realizowanej przez Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Instytut Badawczy Leśnictwa oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Efektem prowadzonych działań będzie przede wszystkim opracowanie planów proklimatycznej transformacji miast, w tym propozycji projektów, które będą mogły uzyskać dofinansowanie ze środków krajowych i unijnych.
wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński
Przygotowaliśmy także projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wzmocnienia klimatycznego wymiaru polityki miejskiej. W ramach projektu miasta powyżej 20 tys. mieszkańców będą zobowiązane do opracowania miejskich planów adaptacji do zmian klimatu.
Więcej o inicjatywie na stronie eco-miasto.pl
Źródło: MKIŚ, eko-miasto.pl
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Przepisanie nieruchomości osobom niespokrewnionym
- Strefa ochronna cmentarza a budowa domu - sprawdź, czy możesz wybudować dom!
- Koszty odrolnienia działki przekształcenie działki rolnej na budowlaną
- Czy wymiana pokrycia dachowego wymaga zgłoszenia?
- Odległość budynku od drogi zasady lokalizacji obiektów budowlanych
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!