Logotyp Ongeo.pl
503 392 404
kontakt@ongeo.pl

Koniec z betonem w centrach miast. Pora na "zielone miasta"!

Głosów: 10, średnia ocen: 5
mock

Działania w zakresie adaptacji miast do zmian klimatu to główny temat rozmów podczas międzyresortowego spotkania koordynacyjnego dot. inicjatywy „Koniec z betonem w centrach miast”. W wydarzeniu, które odbyło się w piątek tj. 28 stycznia 2022 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

  • W odpowiedzi na występujące w miastach betonowe place i parkingi oraz wielkopowierzchniowe obiekty usługowe, w ramach programu Polski Ład wskazano inicjatywę „Koniec z betonem w centrach miast".
  • Celem inicjatywy jest przede wszystkim tworzenie rozwiązań dotyczących ograniczenia betonu i asfaltu w centrach miast. Chodzi m.in. o nasadzanie drzew, krzewów oraz tworzenie mikroparków, zielonych ścian i dachów.

"Odbetonowanie" polskich miast

Wysoka emisja zanieczyszczeń i betonowe, szare blokowiska na obrzeżach – tak kiedyś wyglądały największe polskie miasta. Dzisiaj coraz więcej z nich uwzględnia zasady zrównoważonego rozwoju.

Jak podkreślił podczas spotkania wiceminister Zyska, działania w zakresie „odbetonowania” miast są ważne, ponieważ dotyczą terenów wrażliwych na zmiany klimatu.

Przez ostatnich kilkadziesiąt lat w miastach powstało wiele nowych nieprzepuszczalnych powierzchni. Chodzi o betonowe place, zwartą zabudowę czy wielkopowierzchniowe obiekty usługowe. W odpowiedzi na te zjawiska, w ramach programu Polski Ład wskazano inicjatywę „Koniec z betonem w centrach miast”. – mówił wiceminister

Wiceminister klimatu i środowiska dodał, że zieleń ma duży wpływ na funkcje społeczne i gospodarcze w miastach.

Wśród licznych zalet można wymienić podniesienie jakości życia oraz wpływ na zdrowie człowieka. Zaletami są również wzrost wartości nieruchomości, czy oszczędzanie energii potrzebnej do ogrzewania lub chłodzenia budynków. – wyliczał Zyska

Koniec z betonem w centrach miast

Wiceminister Zyska zwrócił także uwagę, że celem inicjatywy jest przede wszystkim tworzenie rozwiązań dotyczących ograniczenia betonu i asfaltu w centrach miast. Czyli chodzi o nasadzanie drzew, krzewów oraz tworzenie mikroparków, zielonych ścian i dachów.

Polecamy wpis: Nowe Centrum Warszawy - będzie zielono w rejonie ulic Złotej i Zgoda

Zadaniem jakie zostało dzisiaj przed nami postawione to przede wszystkim określenie działań i inicjatyw, które będą realizowane w ramach inicjatywy „Koniec z betonem w centrach miast”. – podsumował.

W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele Ministerstwa:

  • Funduszy i Polityki Regionalnej,
  • Infrastruktury,
  • Rozwoju i Technologii,
  • Kultury, Dziedzictwa Narodowego,

oraz dyrektorzy i pracownicy Instytutu:

  • Ochrony Środowiska,
  • Ekologii Terenów Uprzemysłowionych,
  • Rozwoju Miast i Regionów.

Źródło: MKiŚ

Monika Ojczyk

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.

Zdiagnozuj działkę.

Wyszukaj na mapie!

Wpisz: nazwę gminy, nazwę miejscowości lub dzielnicę oraz numer działki, a następnie wybierz działkę z listy podpowiedzi. Np.: Wieliczka, Mała wieś, 63
Wpisz nazwę gminy, miejscowości, nazwę ulicy, numer adresowy. Np.: Wieliczka, ul. Górnicza 10

Ostatnie artykuły

Komentarze (0)

Brak