News

Nowe Centrum Warszawy - będzie zielono w rejonie ulic Złotej i Zgoda

Monika Byś
2021-11-26
~5 min
Post zaktualizowany: 2022-02-12
Głosów: 30, średnia ocen: 5
Nowe Centrum Warszawy

W Warszawie rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania przestrzeni w samym centrum Śródmieścia. Będzie więcej drzew, nowych placów, chodniki, a nawet zbiornik retencyjny w miejscu tunelu dla samochodów pod Marszałkowską. Wszystko to w ramach projektu Nowe Centrum Warszawy.

 • Nowe Centrum Warszawy to projekt wielu zmian, które planuje i realizuje Warszawa w Śródmieściu.
 • Dwuetapowy i nieograniczony konkurs architektoniczny dotyczył rejonu ulic Złotej i Zgoda. Na pulę nagród miasto przeznaczyło 150 tys. zł.
 • Zwycięska koncepcja zapowiada atrakcyjną i bogatą przyrodniczo zieloną przestrzeń publiczną. W planach jest 167 drzew oraz wytyczenie blisko 3 tysięcy metrów kwadratowych zieleni z bylinami i krzewami.
 • Autorzy pracy proponują likwidację tunelu w osi ul. Złotej. Miejsce po nim wykorzysta się na zbudowanie podziemnego zbiornika retencyjnego na wody opadowe.
 • Rozpoczęcie inwestycji jest planowane wstępnie na 2023 rok.
 • Dyskusja pokonkursowa odbędzie się w trybie zdalnym, w poniedziałek, 6 grudnia na kanale ZOOM ZODIAKU Warszawskiego Pawilonu Architektury.

Nowe Centrum Warszawy – czym jest inicjatywa?

Nowe Centrum Warszawy to projekt wielu zmian, które planuje i realizuje Warszawa w Śródmieściu. Centrum staje się bardziej przyjazne i wygodne dla wszystkich użytkowników. W ramach projektu zmieni się:

 • Nowe Centrum Warszawy będzie bardziej uporządkowane i funkcjonalne.
 • Komfortowe chodniki i ścieżki rowerowe połączą place i skwery w centrum Warszawy w spójną przestrzeń – wygodną i przyjazną mieszkańcom.
 • Arterie zdominowane przez samochody i ruch tranzytowy zmienią się w ulice dostępne dla  wszystkich – także pieszych, rowerzystów i pasażerów komunikacji publicznej.
 • Nowe przejścia dla pieszych i ścieżki rowerowe pozwolą szybciej i bezpieczniej poruszać się po mieście.
 • Pojawi się więcej drzew i krzewów, które dają cień, oczyszczają powietrze i chronią przed podtopieniami podczas nawałnic.
 • Specjalne płyty, które przepuszczają wodę i powietrze, systemy nawadniania i regularna pielęgnacja poprawią kondycję śródmiejskiej zieleni.
 • Lokalne sklepy, lokale gastronomiczne i usługi zyskają nowych klientów.
 • Centrum Warszawy, zamiast kojarzyć się wyłącznie z miejscem do pracy i załatwiania najpilniejszych spraw, stanie się dla mieszkańców miejscem odpoczynku i spędzania wolnego czasu.
Warszawa Śródmieście, architektura.um.waszawa.pl
Warszawa Śródmieście, architektura.um.waszawa.pl

Nowe Centrum Warszawy – konkurs architektoniczny

Dwuetapowy i nieograniczony konkurs architektoniczny dotyczył rejonu ulic Złotej i Zgoda. Warszawa zastosowała taki tryb po raz pierwszy.

Sprawdź lokalizację inwestycji w Geoportalu OnGeo → tutaj

W pierwszym etapie uczestnicy złożyli 23 opracowania studialne. Sąd konkursowy w 13-osobowym składzie zaprosił do drugiego etapu sześć zespołów, które miały rozwinąć swoje propozycje po uwzględnieniu uwag ekspertów. Uczestnicy konkursu złożyli pięć prac konkursowych. Projekty zostały ocenione w dniach 8-9 listopada br.

Rozstrzygnęliśmy konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania przestrzeni w samym sercu Śródmieścia. To kolejny etap dużych zmian, które planujemy w ramach Nowego Centrum Warszawy. Będzie bardziej zielono, bezpieczniej i wygodniej dla pieszych i rowerzystów. Chcemy, aby centrum Warszawy stało się odporne na zmiany klimatu. Uporządkujemy też parkowanie samochodów – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Usuwamy bariery architektoniczne, poprawiamy bezpieczeństwo i estetykę w centrum miasta. Obszar, który objęliśmy konkursem, chcemy przekształcić w taki sposób, aby zapewnić dostępność osobom o ograniczonej mobilności i percepcji. Pojawi się więcej zieleni zgodnie z koncepcją Nowego Centrum wdrażaną przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego – dodaje Marlena Happach, architekt miasta.

Nowe Centrum Warszawy – kto wygrał?

W konkursie na rejon ulic Złotej i Zgoda przyznano pierwszą i drugą nagrodę, dwie równorzędne trzecie nagrody oraz jedno wyróżnienie. Na pulę nagród miasto przeznaczyło 150 tys. zł.

•  Pierwsza nagroda – praca nr 4 (80 tys. zł) autorstwa RS Architektura Krajobrazu Dorota
Rudawa – Konstancin-Jeziorna

We wstępie do swojej pracy autorzy napisali, że ta część centrum w rejonie ulic Złotej i Zgoda jest potencjalnie bardzo atrakcyjna, lecz póki co obszar ten jest zdegradowany i niemal całkowicie podporządkowany potrzebom parkingowym.

Zwycięska koncepcja zapowiada atrakcyjną i bogatą przyrodniczo zieloną przestrzeń publiczną. W planach jest 167 drzew oraz wytyczenie blisko 3 tys. m2 zieleni z bylinami i krzewami.

Nowe Centrum Warszawy, projekt zieleni w różnych porach roku, um.waszawa.pl
Nowe Centrum Warszawy, projekt zieleni w różnych porach roku, um.waszawa.pl

Jakie rozwiązania wnosi projekt?

Autorzy słusznie założyli, że większość potrzeb parkingowych uda się zapewnić w garażu podziemnym pod placem Powstańców Warszawy. W odpowiedzi na ten pomysł miasto podpisało już umowę z firmą Immo Park Warszawa na jego zaprojektowanie i budowę. Obiekt powstanie w formule koncesji, która jest rodzajem partnerstwa publiczno-prywatnego, a po wykonaniu inwestycji, jego własność zostanie przeniesiona do miasta. Budowa parkingu wyniesie blisko 86 mln zł i powinien być gotowy w 2024 r. Na inwestycji skorzystają mieszkańcu rejonu Centrum, gdyż zarządzający obiektem przygotuje w swojej ofercie atrakcyjne abonamenty. Budowa parkingu podziemnego pod placem Powstańców Warszawy pozwoli na wytyczenie zielonych i wygodnych przestrzeni dla pieszych, mieszkańców i rowerzystów na ulicach i placach w sąsiedztwie, które teraz są zajęte przez samochody. Największą zaletą jest ograniczenie i uspokojenie ruchu w rejonie ulic Złotej. Powstaną tzw. strefy zamieszkania i Tempo 30 z wjazdem głównie dla dostaw i pojazdów technicznych. Jednocześnie w tym obszarze zachowana zostanie w nowej aranżacji znaczna liczba naziemnych miejsc postojowych, przeznaczonych przede wszystkim dla mieszkańców bądź obsługi dostaw.

Nie będzie tunelu w osi ulicy Złotej Złota

Autorzy pracy proponują likwidację tunelu w osi ul. Złotej. Uważa się, że miejsce po nim można wykorzystać na zbudowanie podziemnego zbiornika retencyjnego na wody opadowe. W centralnej części placu na ul. Złotej przy pasażu Wiecha znalazłoby się miejsce na płytki zbiornik wodny. W podłużnym lustrze wody odbijałby się efektownie Pałac Kultury i Nauki. Rzędy drzew posadzone wzdłuż Złotej podkreśliłyby oś widokową na Pałac.

Plac reprezentacyjny przed Domem pod Orłami

Przed Domem pod Orłami ma powstać reprezentacyjny plac. Całość ma stanowić zieloną oprawę dla zabytkowego gmachu. Zieleń będzie zakomponowana tak, aby podkreślać ważne osie widokowe i kierować wzrok na piękną architekturę. Znajdziemy też miejsce do wypoczynku - rabata ozdobna i ławki stworzą atrakcyjną przestrzeń.

Plac Emila Młynarskiego przed Filharmonią Narodową

Obecnie w tym miejscu znajduje się kolejny parking, w przyszłości może powstać skwer i Ogród Muzyki. Autorzy zwycięskiego projektu zapowiadają wielorzędowe nasadzenia i wysokie krzewy, które mają izolować od zgiełku miasta. Podest wzdłuż gmachu Filharmonii pełniłby funkcję zewnętrznego foyer. To właśnie tak można by w przyszłości urządzać koncerty plenerowe i różne inne wydarzenia. Proponuje się również dodanie ogródków gastronomicznych.

Ogród sąsiedzki przy ul. Zgoda 12 i Sienkiewicza

Projektanci koncepcji proponują urządzenie ogrodu sąsiedzkiego przy ulicach Zgoda 12 i Sienkiewicza. Chodzi o budowę ogrodu krajobrazowego na potrzeby mieszkańców. Znalazłoby się miejsce na plac zabaw, siłownię, stoliki do gry w szachy oraz ławki

Co dalej po rozstrzygnięciu konkursu?

Zarząd Dróg Miejskich zaprosi teraz autorów najlepszej pracy do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Zadaniem zwycięzcy będzie sporządzenie dokumentacji projektowej na podstawie pracy konkursowej. Za tę część będą również odpowiadać nadzory.

Rozpoczęcie inwestycji jest planowane wstępnie na 2023 rok.

Dyskusja pokonkursowa online

Planowane jest zorganizowanie dyskusji pokonkursowej, której tematem przewodnim ma być właśnie koncepcja zmian w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Dyskusja odbędzie się w trybie zdalnym, w poniedziałek, 6 grudnia na kanale ZOOM ZODIAKU Warszawskiego Pawilonu Architektury.

Źródło: um.warszawa.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.