News

Druga elektrownia atomowa - możliwe lokalizacje

Monika Byś
2023-03-16
~2 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
druga elektrownia atomowa

Wiceprezes Polskich Elektrowni Jądrowych Łukasz Młynarkiewicz wskazał trzy potencjalne miejsca lokalizacji drugiej elektrowni atomowej. Dokładną lokalizację poznamy jesienią. 

  • Jako preferowane lokalizacje poza Lubiatowem-Kopalinem wskazano również Pątnów oraz Bełchatów, czyli miejsca, gdzie dziś działają elektrownie na węgiel brunatny
  • PEJ będzie także odpowiadać za budowę kolejnych reaktorów o łącznej mocy zainstalowanej w sumie od ok. 6 do ok. 9 GW 

mówi Młynarkiewicz podczas konferencji E23:PL FOR UA w Warszawie

Na jesień pokażemy skróconą listę trzech potencjalnych lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej. Spółka (PPEJ) liczy, że wcześniej pokażemy pięć lokalizacji, w których będzie prowadzić wstępne prace terenowe. 

PEJ to należąca w całości do Skarbu Państwa spółka, której zadaniem jest przygotowanie procesu inwestycyjnego oraz objęcie roli inwestora w projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. PEJ będzie także odpowiadać za budowę kolejnych reaktorów o łącznej mocy zainstalowanej w sumie od ok. 6 do ok. 9 GW w oparciu o wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III+ oraz ich ewentualną eksploatację.

Druga elektrownia atomowa - możliwe lokalizacje

W dokumencie "Program polskiej energetyki jądrowej" jako preferowane lokalizacje poza Lubiatowem-Kopalinem wskazano również Pątnów oraz Bełchatów, czyli miejsca, gdzie dziś działają elektrownie na węgiel brunatny.

Potencjalne lokalizacje drugiej elektrowni atomowej w Polsce, źródło: MKiŚ
Potencjalne lokalizacje drugiej elektrowni atomowej w Polsce, źródło: MKiŚ

Źródło: businessinsider.com.pl

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.