News

Czwarta edycja programu Mój Prąd – masz jeszcze szansę na dotacje!

Monika Byś
2022-02-04
~4 min
Post zaktualizowany: 2022-04-23
Głosów: 30, średnia ocen: 4.9
Czwarta edycja programu Mój Prąd

Ostatnia edycja programu Mój Prąd zakończyła się na początku grudnia 2021 roku. Od tego czasu osoby, które nie zostały objęte dotacją, z niecierpliwością oczekują, jaki będzie termin kwalifikowalności kosztów w kolejnej edycji programu. Prosumenci zastanawiają się ponadto czy tym razem uda im się otrzymać dotację. Z drugiej strony, czwarta edycja programu Mój Prąd miała pomóc nowym prosumentom, którzy przyłączą instalację już po likwidacji systemu opustów. Jakiego terminu kwalifikowalności kosztów należy się spodziewać? 

  • NFOŚiGW planuje uruchomienie czwartej edycji programu „Mój Prąd” na przełomie I i II kwartału bieżącego roku.
  • W nowej edycji jeśli wniosek o dotację będzie uwzględniał tylko instalację fotowoltaiczną, to dotacja ma wynieść do 3 tys. zł. Jeśli jednak prosumenci zdecydują się także na systemy zarządzania energią to wsparcie ma być wyższe.

Program Mój Prąd

Program Mój Prąd jest realizowany w Polsce od sierpnia 2019 roku. Beneficjenci programu mogą ubiegać się o dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznej, która produkuje energię na własny użytek. Jak informowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska w odpowiedzi na interpelację, we wszystkich edycjach programu złożono w sumie 444 413 wniosków:

  • I nabór złożono dokładnie 30 482 wniosków,
  • II nabór – 235 925,
  • III nabór– 178 006.

Budżet Mój Prąd 3.0 wyczerpał się w zaledwie trzy miesiące.

Polecamy wpis: Program Mój Prąd jak uzyskać dofinansowanie

Kolejna - IV edycja programu - miała wesprzeć rozwiązania pozwalające na zwiększenie autokonsumpcji energii. Była to odpowiedź na zmianę systemu rozliczeń nowych prosumentów z systemu opustów na net-biling.

Czytaj więcej: Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii

Planowany termin kwalifikowalności kosztów może na to nie pozwolić. Czy faktycznie tak będzie? Portal GLOBEnergia.pl zapytał o to NFOŚiGW.

Znamy termin kwalifikowalności kosztów w Moim Prądzie

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odpowiada kiedy ogłosi terminy kwalifikowalności kosztów w kolejnej edycji programu. Okazuje się, że termin pozostanie niezmieniony względem zakończonej już III edycji programu.

Zgodnie z unijnym instrumentem REACT-UE (wsparcie na rzecz odbudowy służącej spójności oraz terytorium Europy – dodatkowe środki dla programów polityki spójności na przeciwdziałanie skutkom kryzysu wywołanego pandemią Covid-19), termin kwalifikowalności kosztów to 1 lutego 2020 r. 
Odpowiada NFOŚiGW na pytanie Redakcji

Zgodnie z poprzednimi zapowiedziami, budżet kolejnej edycji Mój Prąd 4.0 może sięgnąć nawet 1 mld zł, więc to tyle ile wynosił łącznie w I i II edycji programu. Pozostawienie takiego samego terminu jak w III naborze, który wyczerpał się w 3 miesiące mimo budżetu na poziomie 0,5 mld zł, mogłoby oznaczać, że budżet IV edycji wyczerpie się, zanim zdążą z niego skorzystać osoby, które faktycznie chcą zwiększyć autokonsumpcję inwestując w magazyn energii, czy ładowarkę do samochodu elektrycznego. W tej kwestii warto dodać, że odkąd w Polsce zaczęło być odczuwalne widmo likwidacji systemu opustów, inwestycje te znacznie przyspieszyły.

Czytaj więcej: Będzie nowa edycja programu Mój Prąd 4.0!

Kwalifikowalność kosztów od 1 lutego 2020 roku może się przełożyć na to, że z programu skorzystają głównie osoby, które nie zostały objęte dotację w programie Mój Prąd 3.0. lub zrealizowały inwestycję niedawno po to by zdążyć przed zmianą systemu opustów. W efekcie te osoby skorzystają dwa razy: nie dość, że dostaną dotację, to jeszcze przez 15 lat będą miały zagwarantowany system opustów. Czy faktycznie może się tak okazać? O to również zapytano Narodowy Fundusz. Czy budżet nowej edycji programu zostanie w jakiś sposób podzielony w zależności od technologii?

NFOŚiGW planuje podział budżetu na PV oraz dodatkowe elementy. Obecnie w tych kwestiach trwają uzgodnienia pomiędzy resortami
Odpowiada NFOŚiGW

Poziom dotacji

W nowej edycji programu jeśli wniosek o dotację będzie uwzględniał tylko instalację fotowoltaiczną, to dotacja ma wynieść do 3 tys. zł. Jeśli jednak prosumenci zdecydują się także na systemy zarządzania energią, magazyn energii, ładowarki do samochodów elektrycznych, to wsparcie ma być wyższe. Jak informuje Narodowy Fundusz, nie ma wiedzy na temat kwoty dofinansowania. Trwają w tej sprawie uzgodnienia i konsultacje prowadzone w trakcie roboczych spotkaniach z szeroko rozumianą branżą rynku fotowoltaiki. Natomiast zakres mocy instalacji PV nie ulegnie zmianie i będzie w dalszym ciągu wynosił od 2 do 10 kW. 

Czytaj więcej: Zmiany w programie Mój Prąd 4.0. Dotacja może przekroczyć zapowiadane 3 tys. zł

Ogłoszenie naboru

Według wielokrotnych zapowiedzi, czwarta edycja programu Mój Prąd zostanie prawdopodobnie uruchomiona w pierwszym kwartale 2022 roku. Kiedy NFOŚiGW ogłosi nowy nabór do programu? Okazuje się, że prawdopodobnie termin się przesunie.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje uruchomienie czwartej edycji programu „Mój Prąd” na przełomie I i II kwartału bieżącego roku. Aktualnie trwają bieżące ustalenia z Ministerstwem Klimatu i Środowiska co do zakresu rzeczowego kolejnej edycji programu, poziomu dofinansowania poszczególnych komponentów, jak i daty uruchomienia naboru. Komentuje NFOŚiGW

Źródło: GLOBEnergia.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.