Analiza inwestycji

Obszary prawa pierwokupu i prawa wykonywania badań CPK

Monika Byś
2024-04-22
~5 min
Głosów: 3, średnia ocen: 5
Obszary prawa pierwokupu i wykonywania badań CPK

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) to jeden z najważniejszych projektów infrastrukturalnych w Polsce ostatnich lat. Budowa nowego lotniska i towarzyszącej mu infrastruktury wiąże się jednak z koniecznością nabycia wielu nieruchomości gruntowych, często zabudowanych, co budzi kontrowersje i aktywny sprzeciw mieszkańców. W OnGeo.pl znajdziesz obszary prawa pierwokupu i prawa wykonywania badań CPK, dzięki którym dowiesz się, czy Twoja działka lub teren, który chcesz kupić, znajduje się na terenie, gdzie planowo powstanie ta inwestycja strategiczna. 

 • Centralny Port Komunikacyjny (CPK) to planowany węzeł przesiadkowy zlokalizowany między Warszawą a Łodzią. Sama budowa inwestycji oszacowana została na ponad 200 mld złotych. 
 • Prawo pierwokupu przysługuje spółce CPK w odniesieniu do nieruchomości położonych na obszarze przygotowania inwestycji. Oznacza to, że w przypadku chęci sprzedaży takiej nieruchomości, właściciel musi najpierw zaoferować ją spółce CPK.
 • Prawo wykonywania badań daje spółce CPK możliwość przeprowadzania badań geologicznych, geodezyjnych i innych na nieruchomościach położonych na obszarze do 74 kilometrów kwadratowych.
 • W OnGeo.pl możesz sprawdzić, czy Twoja działka zostanie objęta prawem pierwokupu lub prawem wykonywania badań CPK.

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) to planowany węzeł przesiadkowy zlokalizowany między Warszawą a Łodzią. Inwestycja obejmuje budowę nowego lotniska, a także rozbudowę infrastruktury kolejowej i drogowej. Celem CPK jest integracja transportu lotniczego, kolejowego i drogowego w Polsce, a także stworzenie nowego centrum logistycznego dla Europy Środkowej. 

Sama budowa inwestycji oszacowana została na ponad 200 mld złotych. W planie jest utworzenie połączeń w ponad 200 kierunkach na całym świecie i utworzenie blisko 150 000 nowych miejsc pracy. 

Co dalej z CPK?

Wraz ze zmianą rządu w październiku 2023 roku pojawiło się pytanie, co dalej z CPK. W marcu 2024 roku spółka unieważniła postępowanie przetargowe dotyczące audytu harmonogramów dla części lotniskowej i kolejowej. Nowy audyt ma być gotowy w połowie roku, a wówczas rząd podejmie decyzje, czy inwestycja w ogóle powstanie. 

W OnGeo.pl możesz sprawdzić, czy Twoja działka zostanie objęta prawem pierwokupu lub prawem wykonywania badań CPK.

Prawo pierwokupu CPK

Centralny Port Komunikacyjny skierował do gmin informację dotyczącą wdrożenia prawa pierwokupu nieruchomości na wskazanych terenach.

Obszary prawa pierwokupu określa Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 listopada 2022 roku w sprawie gmin, na których terenie będą stosowane szczególne zasady związane z realizacją inwestycji celu publicznego w zakresie Centralnego Portu Komunikacyjnego [link do rozporządzenia]. 

Teren, gdzie obowiązuje prawo pierwokupu w związku z planowaną budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego został ograniczony od południa autostradą A2, od zachodu - drogą krajową nr 50, natomiast od północy - wsią Szymanów i ul. Królewską w miejscowości Kaskady, a od wschodu – wsią Basin i częściowo rzeką Pisia Tuczna (patrz mapa 1). Dodatkowo ww. rozporządzenie określa szerszy teren ok. 340 km2 na potrzeby badań przygotowawczych do inwestycji m.in. środowiskowych. 

Mapa 1: Obszary prawa pierwokupu, Załącznik nr 4 rozporządzenia ws. gmin , na których terenie będą stosowane szczególne zasady związane z realizacją inwestycji celu publicznego w zakresie CPK

Prawo pierwokupu przysługuje spółce CPK w odniesieniu do nieruchomości położonych na obszarze przygotowania inwestycji. Oznacza to, że w przypadku chęci sprzedaży takiej nieruchomości, właściciel musi najpierw zaoferować ją spółce CPK. Prawo pierwokupu nie dotyczy samodzielnych lokali mieszkalnych, czyli mieszkań w blokach, które podlegają swobodnemu obrotowi.

Spółka ma dwa miesiące na decyzję o zakupie nieruchomości po cenie rynkowej.

Prawo wykonywania badań CPK

Prawo wykonywania badań daje spółce CPK możliwość przeprowadzania badań geologicznych, geodezyjnych i innych na nieruchomościach położonych na obszarze do 74 kilometrów kwadratowych. Badania te są niezbędne do przygotowania projektu budowy CPK. Celem tego instrumentu prawnego jest zapewnienie spółce CPK niezbędnych terenów do realizacji inwestycji. 

Badania terenu pod CPK obejmują szeroki zakres prac, takich jak:

 • Inwentaryzacja przyrodnicza, która pozwala na ocenę wpływu inwestycji na środowisko naturalne i opracowanie odpowiednich programów ochrony środowiska;
 • Badania geofizyczne, które pozwalają na określenie budowy geologicznej terenu, ukształtowania podłoża oraz lokalizację potencjalnych przeszkód;
 • Badania geotechniczne - dostarczają informacji o właściwościach fizyczno-mechanicznych gruntów, co jest niezbędne do zaprojektowania stabilnych i bezpiecznych konstrukcji;
 • Badania archeologiczne - mają na celu identyfikację i zabezpieczenie zabytków archeologicznych, które mogą znajdować się na terenie inwestycji;
 • Badania hydrogeologiczne, które określają warunki hydrogeologiczne terenu, co jest ważne m.in. dla ujęcia wody i odprowadzania ścieków.

Szczególne zasady udostępniania nieruchomości na cele badań przyrodniczych dotyczą gmin: Baranów, Błonie, Jaktorów, Milanówek, Sochaczew (miasto), Teresin, Wiskitki, Żyrardów oraz części gmin Brwinów, Grodzisk Mazowiecki, Kampinos, Leoncin, Leszno, Mszczonów, Nowa Sucha, Ożarów Mazowiecki, Podkowa Leśna, Puszcza Mariańska, Radziejowice, Rybno, Sochaczew (gm. wiejska), Żabia Wola - położonych w województwie mazowieckim, a także części gmin Bolimów i Skierniewice (gm. wiejska) położonych w województwie łódzkim.

Obszary prawa pierwokupu i prawa wykonywania badań CPK w Raporcie o terenie 

W OnGeo.pl publikujemy analizę stref związanych z inwestycją Centralnego Portu Komunikacyjnego. Obszary prawo pierwokupu i prawo wykonywania badań zostały określone w ww. przepisach. 

POBIERZ PRZYKŁADOWY RAPORT O TERENIE Z MAPĄ OBSZARÓW CPK

W ramach analizy otrzymasz mapę, na której kolorem i szrafurą oznaczamy strefy ochronne w związku z występowaniem ograniczeń w sposobie zagospodarowania i zabudowania nieruchomości. Ograniczenia te wynikają z ustaw i rozporządzeń oraz z przepisów prawa miejscowego. Jedną z analizowanych stref ochronnych jest Strefa Centralnego Portu Komunikacyjnego. 

Oprócz mapy otrzymasz również opis tabelaryczny, w którym znajdziesz informacje na temat odległości w linii prostej od steefy ochronnej. W przypadku, gdy Twoja działka znajdzie się na terenie Strefy prawo wykonywania badań lub Strefy prawo pierwokupu, w kolumnie “odległość” otrzymasz informacje “w granicach terenu ”. 

Obszary prawa pierwokupu i wykonywania badań Centralnego Portu Komunikacyjnego, źródło: Raport o terenie OnGeo.pl
Obszary prawa pierwokupu i wykonywania badań Centralnego Portu Komunikacyjnego, źródło: Raport o terenie OnGeo.pl

Jak pobrać Raport o terenie ze strefami prawa pierwokupu i prawa wykonywania badań CPK?

Mapa prawa pierwokupu i prawa wykonywania badań CPK stanowi część tematów poświęconych ograniczeniom formalnoprawnym działki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy Twoja działka znajduje się w na takim terenie, musisz tylko:

 • Wybrać interesującą Cię działkę wykorzystując jeden z trzech sposobów wyszukiwania - za pomocą pola wyszukiwarki, wskazania na mapie lub rysowania na mapie. Wszystkie sposoby opisaliśmy we wpisie: Jak znaleźć działkę w Geoportalu OnGeo.pl;
 • Opłacić Raport o Terenie. Pamiętaj, że sam wybierasz za co płacisz.
  Jeśli interesują Cię wyłącznie strefy ochrony uzdrowiskowej, masz możliwość wyłączenia pozostałych tematów z listy;
 • Gotowy Raport o Terenie otrzymasz w ciągu 5 minut na wskazany adres mailowy.
Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.