News

Co dalej z CPK? Przyszłość jest niepewna

Monika Byś
2024-03-01
~2 min
Głosów: 11, średnia ocen: 5
Co dalej z CPK

Spółka Centralny Port Komunikacyjny unieważniła postępowanie przetargowe dotyczące audytu harmonogramów dla części lotniskowej i kolejowej (w zakresie linii „igrek”). Wiemy już, że procedura nie zostanie powtórzona w tej formie. Jak zatem kształtuje się przyszłość CPK? Co dalej z inwestycją? Pytanie pozostaje wciąż otwarte. 

CPK informuje o unieważnieniu przetargu na audyt harmonogramów dotyczącej linii “igrek”

Spółka CPK zdecydowała się unieważnić postępowanie przetargowe na audyt harmonogramów w zakresie linii kolejowych tzw. “Y” bez podania przyczyny. Zarząd CPK informuje również, że proces zakupowy nie będzie powtórzony w identycznej formie. 

czytamy w komunikacie na stronie CPK

Zamiast tego zakresy podlegające audytowi w ramach postępowania na harmonogramy zostaną podzielone i następnie włączone w zakres prowadzonych już postępowań na audytorów w obszarze projektowym – dla części kolejowej i lotniskowej.

Takie podejście powinno zaoszczędzić czas, a jednocześnie zapewnić wymagane doświadczenie i umiejętności audytorów. 

Co dalej z CPK? Przyszłość CPK jest nadal niepewna

Michał Lasek, pełnomocnik zarządu ds. CPK poinformował, że audyt dotyczący budowy portu lotniczego a także linii kolejowych dużych prędkości ma być gotowy w połowie 2024 roku. Na podstawie jego wyników zostanie podjęta ostateczna decyzja co do dalszych losów CPK. Istnieje jednak kilka możliwości, co dalej z CPK:

  • Budowa CPK będzie kontynuowana
    Jest to scenariusz preferowany przez zwolenników projektu, którzy argumentują, że CPK jest niezbędny dla rozwoju Polski i jej gospodarki. Sondaż przeprowadzony w lutym 2024 r. przez portal “Rzeczpospolita” wykazał, że prawie 60% Polaków chce budowy portu i infrastruktury towarzyszącej, z czego aż 38% jest “zdecydowanie na tak";
  • Projekt zostanie zmodyfikowany
    Możliwe, że rząd zdecyduje się na zmniejszenie skali inwestycji lub zmianę jej zakresu. Na razie wiemy, że Michał Lasek zamierza część projektów dotyczących inwestycji analizować dłużej. Kontrolą dotychczasowych zadań i działań związanych z CPK zajmuje się Najwyższa Izba Kontroli. Jej wyniki poznamy za pół roku;
  • CPK zostanie całkowicie wstrzymany. 
    Jest to scenariusz najmniej prawdopodobny, ale nie można go wykluczyć. Wciąż czekamy na decyzje NIK i wyniki audytów. 

Ostateczna decyzja o CPK zostanie podjęta przez rząd po zakończeniu audytu. Do tego czasu przyszłość projektu pozostaje niepewna.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.