News

Co zastąpi program Bezpieczny Kredyt 2 proc?

Monika Byś
2023-12-29
~2 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
Co zastąpi program Bezpieczny Kredyt 2 proc

Strona rządowa poinformowała, że ostatecznie zawiesza przyjmowanie wniosków kredytowych w programie Bezpieczny Kredyt 2 proc. Jednocześnie zapewnia, że pracuje nad nowym atrakcyjnym programem dla młodych Polaków. Przypominamy, że na etapie kampanii wyborczej, Koalicja Obywatelska zaproponowała program kredyt 0 proc. Czy ostatecznie dojdzie do skutku? Co zastąpi program Bezpieczny Kredyt 2 proc?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wydało komunikat, w którym informuje, że środki przeznaczone na dopłaty w programie Bezpieczny Kredyt 2 proc. zostały wyczerpane na lata 2023 i 2024. Jednocześnie rząd zapewnia, że zabezpieczył środki na pomoc Polakom w zakupie pierwszej nieruchomości w budżecie na przyszły rok. 

czytamy w komunikacie resortu rozwoju

W związku z wyczerpaniem ustawowego łącznego limitu na 2023 i 2024 rok na dopłaty do bezpiecznego kredytu 2%, Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi intensywne prace nad nową formułą wsparcia kredytobiorców. Naszym celem jest to, by nowy instrument był z jednej strony bardziej atrakcyjny dla osób o niższych dochodach i większych rodzin, z drugiej, by ograniczał jego nadużywanie przez osoby, których wysokie zarobki pozwalają na uzyskanie kredytu w zwykłej ofercie rynkowej. Istotnym założeniem jest także mniejsza presja na rynek mieszkaniowy i związany z tym wpływ na wzrost cen oraz precyzyjnie adresowana pomoc państwa. 

Ministerstwo dodaje, że wszystkie wnioski złożone do końca 2023 r. zostaną rozpatrzone. Nowa formuła programu będzie przedstawiona na początku 2024 roku, niezwłocznie po zakończeniu prac nad projektem.  

Co zastąpi program Bezpieczny Kredyt 2 proc?

Póki co rząd nie zdradza szczegółów dotyczącej nowej formy wsparcia. Nie wiemy, czy rozwiązaniem będzie po prostu zwiększenie budżetu w obecnym programie, czy jednak zupełnie nowa formuła wsparcia. 

Podczas kampanii wyborczej, przed 15 października br. ówczesna opozycja proponowała nowe rozwiązanie - “Kredyt 0 proc”. Koalicja Obywatelska obiecała kredyt bez żadnych odsetek, który miałby obniżyć ratę o połowę. W takiej sytuacji nawet osoby z minimalnym wynagrodzeniem mogłyby wziąć kredyt hipoteczny. Podobnie jak BK2 miałby być przeznaczony dla osób, które nie ukończyły 45. roku życia i nie mają na własność innej nieruchomości mieszkaniowej. W grę wchodzą również środki na remont nieruchomości. 

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.