Artykuły techniczne

Ceny utwardzenia drogi

Monika Byś
2024-03-26
~4 min
Głosów: 11, średnia ocen: 4.7
ceny utwardzenia drogi

Inwestycja w solidną nawierzchnię zapewnia długotrwałość konstrukcji i minimalizuje koszty późniejszych napraw. Poznaj ceny utwardzenia drogi. Dowiedz się, ile musisz zapłacić za godzinę pracy koparką oraz jak kształtują się ceny najpopularniejszych materiałów do utwardzania nawierzchni dróg.

 • Przepisy prawne nie określają, jakim rodzajem materiału powinna być pokryta droga dojazdowa. Mimo to, aby zapewnić komfortowy przejazd, należy rozważyć jej utwardzenie.
 • Aby oszacować koszt utwardzenia drogi, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, w tym rodzaj użytego materiału, długość i szerokość drogi, lokalne przepisy i warunki terenowe.
 • Sprawdź w treści artykułu aktualny cennik utwardzenia drogi dojazdowej. 
 • Ograniczenia, jakie mogą być nałożone na właścicieli działek w sprawie rodzaju nawierzchni oraz szerokości podjazdu do posesji mogę być sprecyzowane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
 • Sprawdź, jaką kubaturę ziemi należy dowieźć na działkę, aby wyrównać teren lub ile ziemi należy usunąć, aby wyrównać teren działki. Informacja ta przyda się do oszacowania kosztów związanych z niwelacją terenu. Analizę objętości ziemi znajdziesz w Raporcie o działce OnGeo.pl.

Kupując działkę pod inwestycję budowlaną musisz zapewnić sobie i użytkownikom dostęp do drogi publicznej. Brak dostępu do drogi może zablokować inwestycję. Jeśli Twoja działka nie znajduje się bezpośrednio przy drodze publicznej, musisz zapewnić dojazd przez drogę wewnętrzną lub służebność. Utrzymanie takiej drogi i zadbanie, aby była w dobrym stanie, należy do obowiązków właścicieli i użytkowników.

Przepisy prawne nie określają, jakim rodzajem materiału powinna być pokryta droga dojazdowa. Mimo to, aby zapewnić komfortowy przejazd, należy rozważyć jej utwardzenie. Właściciele nowych domów, którym zależy zarówno na jakości materiałów, jak i na ograniczeniu kosztów, stawiają sobie pytanie - ile kosztuje utwardzenie drogi? Postaramy się odpowiedzieć na nie w treści artykułu.

Sprawdź, czy działka ma dostęp do drogi publicznej

Jeżeli stoisz przed wyborem działki pod budowę, koniecznie upewnij się, czy ma ona dostęp do publicznej drogi. Wygeneruj Raport o terenie OnGeo i zdiagnozuj nieruchomość przed zakupem. 

POBIERZ PRZYKŁADOWY RAPORT O DZIAŁCE

W raporcie o działce sprawdzisz nie tylko samą lokalizację dróg w sąsiedztwie działki, ale również:

 • numer drogi,
 • kategorię zarządzania,
 • klasę drogi,
 • nawierzchnię,
 • odległość od analizowanej działki.

Ponadto zyskasz wiedzę na temat przebiegu planowanych inwestycji drogowych oraz dróg w budowie. Analizę wykonamy w zasięgu 1 km od wskazanej działki. 

Fragment Raportu o terenie z dostępem do drogi publicznej, OnGeo.pl
Fragment Raportu o terenie z dostępem do drogi publicznej, OnGeo.pl

Aby oszacować koszt utwardzenia drogi, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, w tym rodzaj użytego materiału, długość i szerokość drogi, lokalne przepisy i warunki terenowe. Na ostateczną wycenę mają wpływ również cenniki firm budowlanych, które specjalizują się w tego typu usługach, a te zazwyczaj zależne są od regionu, w którym mieszkasz.

Co wpływa na cenę utwardzenia drogi?

Koszt utwardzenia drogi zależy od wielu czynników, takich jak:

 • Rodzaj nawierzchni: Najpopularniejsze materiały to kostka brukowa, beton, asfalt i tłuczeń;
 • Powierzchnia utwardzenia: Im większa powierzchnia drogi, tym wyższy koszt;
 • Warunki gruntowe: Nośność gruntu determinuje rodzaj i grubość podbudowy, co wpływa na cenę;
 • Zakres prac: Koszt obejmuje nie tylko materiały, ale także robociznę, wykopy, profilowanie terenu, zagęszczanie podłoża i inne prace;
 • Lokalizacja: Ceny materiałów i usług mogą się różnić w zależności od regionu.

Ceny utwardzenia drogi

Sprawdź ceny utwardzenia drogi. Poniższy cennik powstał w oparciu o średnie koszty usług firm zajmujących się budową dróg i podjazdów. 

Rodzaj materiału

Cena materiału

Cena robocizny

kostka brukowa40 - 60 zł/m232 - 48 zł/m2
grys dolomitowy (frakcja 8 - 16 mm)70 - 74 zł/t20 - 25 zł/m2
asfalt (30 mm)430 - 500 zł/m235 - 60 zł/m2
płyta betonowa (grubość 80 mm)40 - 65 zł/m225 - 58 zł/m2
żwir (frakcja 2 - 8 mm)30 - 35 zł/t20 - 25 zł/m2
tłuczeń dolomitowy (frakcja 31,5 - 6 mm)75 - 78 zł/t20 - 25 zł/m2

Powyższe ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego i nie powinny być podstawą do jakichkolwiek dalszych analiz i obliczeń.

Ile kosztuje godzina pracy koparką i koparko-ładowarką?

Województwo

Koszt pracy koparko-ładowarką
[zł/godz.]

Koszt pracy koparką
[zł/godz.]

dolnośląskie149145
Wrocław151147
kujawsko-pomorskie134132
Bydgoszcz135133
lubelskie141136
Lublin140136
lubuskie135131
Zielona Góra137133
łódzkie142138
Łódź145141
małopolskie157154
Kraków159155
mazowieckie140139
Warszawa157152
opolskie133130
Opole133129
podkarpackie139136
Rzeszów141140
podlaskie148145
Białystok149144
pomorskie148144
Gdańsk149140
śląskie156151
Katowice155151
świętokrzyskie134129
Kielce137133
warmińsko-mazurskie135130
Olsztyn137133
wielkopolskie156151
Poznań157153
zachodniopomorskie142138
Szczecin142137

POLSKA

152

139

Powyższe ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego i nie powinny być podstawą do jakichkolwiek dalszych analiz i obliczeń.

Czy utwardzenie drogi wymaga pozwolenia?

Utwardzenie drogi, w przeciwieństwie do wyrównania terenu, nie jest uważane za roboty ziemne. Co to zmienia? A to, że w związku z tym utwardzenie podjazdu na działce budowlanej nie wymaga pozwolenia na budowę i innych formalności wymagających kontakt z organem administracji architektoniczno-budowlanym

Wyjątek stanowią działki, na których znajduje się zabytek wpisany do rejestru zabytków oraz nieruchomości położona na terenie objętym ochroną przyrody. Ograniczenia, jakie mogą być nałożone na właścicieli działek mogę być sprecyzowane także w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Analiza objętości ziemi pozwoli oszacować, ile ziemi musisz nawieźć lub usunąć, aby wyrównać teren pod budowę drogi 

Dzięki badaniu objętości ziemi dowiesz się, jaką kubaturę ziemi należy dowieźć na działkę, aby wyrównać teren lub ile ziemi należy usunąć, aby wyrównać teren działki. Informacja ta przyda się do oszacowania kosztów związanych z niwelacją terenu np. pod budowę domu. Analizę objętości ziemi znajdziesz w Raporcie o działce OnGeo.pl.

ANALIZA OBJĘTOŚCI ZIEMI - POBIERZ PRZYKŁADOWY RAPORT O TERENIE

W Raportach o terenie znajdziesz: 

 • Mapę wysokościową, która przedstawia rzeźbę terenu na badanej działce, uwzględniając średnią wysokość nad poziomem morza oraz obszary o wyższych i niższych wysokościach w stosunku do wyznaczonej średniej. Na mapie wysokościowej oznaczamy również najwyższy, najniższy i średni punkt wysokościowy oraz dodatkowo dwa wysokościowe punkty pośrednie;
 • Tabelę wysokości, dostarczającą informacji na temat objętości ziemi dla różnych poziomów wysokości. Dla każdego poziomu podajemy:
  • wysokość,
  • wysokość względną,
  • kubaturę do wyrównania terenu,
  • kubaturę ziemi nad poziomem.
Analiza objętości ziemi w Raporcie o terenie OnGeo.pl
Analiza objętości ziemi w Raporcie o terenie OnGeo.pl
Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.