News

Prognoza: Ceny domów zaczną spadać

Monika Byś
2023-01-12
~3 min
Głosów: 17, średnia ocen: 4.9
ceny domów zaczną spadać

Eksperci rynku nieruchomości twierdzą, że rosnące koszty utrzymania obniżą popyt na domy jednorodzinne. Oznacza to, że najprawdopodobniej w 2023 r. ceny domów zaczną spadać. Segmentem, który najbardziej cierpi na obecnej sytuacji rynkowej, są domy z drugiej ręki powstałe w latach 50., 60., 70. i 80. XX wieku. Takie domy mogą potanieć nawet o 20 proc. 

  • Statystyki udostępniane przez PKO BP wskazują, że w okresie od stycznia do kwietnia 2022 r. wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych zmalała o 15,5 proc. r/r. W tym czasie zmniejszyła się również liczba udzielonych kredytów - o 24,8 proc. r/r.
  • Eksperci wskazują, że segmentem, który najbardziej ucierpi będą domy starsze, czyli te powstałe w latach. 50. 60. 70. i 80. XX wieku.
  • Zdaniem ekspertów spowolnienie będzie widoczne także na rynku nowych domów jednorodzinnych, budowanych przez deweloperów na obrzeżach miast

W 2022 r. sytuacja na rynku nieruchomości zmieniała się diametralnie na przestrzeni miesięcy. Wszystko przez cykliczne wzrosty stóp procentowych i szalejącą inflację. Efektem działań NBP jest m.in. mocne obniżenie zdolności kredytowej Polaków. Statystyki udostępniane przez PKO BP wskazują, że w okresie od stycznia do kwietnia 2022 r. wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych zmalała o 15,5 proc. r/r. W tym czasie zmniejszyła się również liczba udzielonych kredytów - o 24,8 proc. r/r.

Według ekspertów PKO spadki wynikają przede wszystkim z pogorszenia nastrojów konsumenckich i mniejszej zdolności kredytowej gospodarstw domowych. W samym maju 2022 r. wartość zapytań o kredyty hipoteczne zmalała o 51,1 proc. r/r. 

W dzienniku “Puls Biznesu” czytamy, że miniony rok przyniósł załamanie sprzedaży na rynku nieruchomości. W grudniu pisaliśmy o spodziewanej poprawie na rynku mieszkaniowym, jednak nic nie wskazuje na to, że ten sam efekt dotknie rynku domów.

Ceny domów zaczną spadać

Z najnowszych danych serwisu nieruchomosci-online.pl wynika, że 48 proc. pośredników prognozuje spadek popytu w tym segmencie, a 64 proc. spodziewa się obniżki cen.

Bartłomiej Baranowski, koordynator ds. kontentu serwisu Domiporta.pl

Popyt na domy jednorodzinne może spaść w 2023 r. - po rokrocznym wzroście zainteresowania obserwowanym w ostatnich latach. Rosnąca inflacja i podwyżki stóp procentowych ograniczyły zdolność kredytową Polaków. W efekcie wielu osób nie stać nawet na małe mieszkania, a co dopiero na większe nieruchomości. Drugim powodem są rosnące koszty utrzymania domów, zwłaszcza wybudowanych w XX w. 

Eksperci wskazują, że segmentem, który najbardziej ucierpi będą domy starsze, czyli te powstałe w latach. 50. 60. 70. i 80. XX wieku. Dlaczego? Ponieważ kupno takich nieruchomości wiąże się niewątpliwie ze sporym nakładem finansowym związanym chociażby z gruntownym remontem instalacji grzewczej i elektrycznej. Szacuje się, że wartość domów z II połowy XX w. spadnie nawet o 20 proc. 

Zdaniem specjalistów z rynku nieruchomości, spowolnienie będzie widoczne także na rynku nowych domów jednorodzinnych, budowanych przez deweloperów na obrzeżach miast. Pandemia i rekordowo niskie stopy procentowe zwiększyły popyt na takie nieruchomości, co z kolei doprowadziło do ich wysypu w latach 2020-21. 

Źródło: money.pl

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.