News

Zmiana definicji budowli dopiero w listopadzie

Monika Byś
2024-03-15
~1 min
Głosów: 11, średnia ocen: 5
zmiana definicji budowli

Ministerstwo Finansów pracuje nad nową definicją budowli i ujednoliceniem opodatkowania garaży w budynkach wielomieszkaniowych. Wiceminister resortu finansów Jarosław Neneman informuje, że zmiany mają być gotowe pod koniec listopada 2024 roku. 

Prace nad zmianami w definicji budowli są odpowiedzią na pismo Rzecznika Prawa Obywatelskich, który zwrócił się o przedstawienie koncepcji resortu finansów w zakresie zmian w opodatkowaniu nieruchomości. Wiceminister wyjaśnił, że celem prac jest wprowadzenie autonomicznej definicji budowli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz rozważane jest określenie zamkniętego katalogu obiektów podlegających opodatkowaniu. 

Projekt obejmuje także doprecyzowanie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach wielomieszkaniowych. Planowane zmiany będą poprzedzone konsultacjami z przedsiębiorcami i samorządami, a ich publikacja planowana jest do końca listopada br.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obecna definicja budowli w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych jest niezgodna z Konstytucją RP, co spowoduje utratę mocy obowiązującej przepisu po 18 miesiącach od ogłoszenia wyroku.

Sprawdź stawki podatku od nieruchomości dla Twojej działki

W Raporcie o działce sprawdzisz aktualne stawki podatku od nieruchomości dla Twojej gminy. Ponadto dostaniesz link do źródła na podstawie którego ustalono stawki.

PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI 2024 - POBIERZ PRZYKŁADOWY RAPORT DLA DZIAŁKI

Informacje o podatku od nieruchomości w 2024 r. stanowią część tematu "Dane lokalne". 

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.